Na povinném ručení můžete ušetřit

18. listopadu 2009, 03:19 - Tomáš Johánek
18. listopadu 2009, 03:19

Šetření je v době finanční krize velmi populárním tématem. To se týká samozřejmě i provozu motorových vozidel. Jsou však investice, jimž se nevyhne žádný majitel auta. Jednou z nich je povinné ručení.

Autor: Martin Siebert

NOVINKY Z JEDNOTLIVÝCH POJIŠŤOVEN
Allianz pojišťovna Pojišťovna zvedla základní sazby na začátku října o 12 procent. Nabídka obsahuje tři úrovně limitů krytí. Jako jediná nabízí možnost sjednání spoluúčasti na zaviněné škodě s poskytnutím slevy 6 nebo 11 procent. Sazby segmentuje především podle bydliště a věku klienta. AXA pojišťovna Sazby naposledy zvyšovala letos na jaře, a to o 7,5 procenta. Sazby stanovuje pouze podle výkonu motoru. Nabízí široké spektrum asistenčních služeb. Česká pojišťovna Sazby segmentuje podle věku a místa bydliště. Nyní je možné uplatnit jeden bonus na několik vozidel v rámci rodiny a navíc pro motoristy s dětmi nabízí slevu pět procent. O zvýšení sazeb se bude rozhodovat až příští rok. Česká podnikatelská pojišťovna Segmentace se řídí bydlištěm a věkem pojistníka a stářím vozidla. V říjnu pojišťovna zvýšila sazby o šest procent. Maximální bonus dosahuje 50 procent. ČSOB pojišťovna Od ledna zvýší sazby o pět procent. Pro nové klienty s bonusem za minimálně 12 měsíců nabízí slevu 30 procent. Bonus je také možné kopírovat na několik vozidel. Od Nového roku také zlevňuje doplňková připojištění a rozšiřuje asistenční služby. Generali pojišťovna Používá jednoduchou segmentaci na velká města a venkov. Pro špatné řidiče připravila ale nové dodatečné zdražení až o 110 procent. Také u Generali je možné použít bonus na druhé vozidlo v rodině. Hasičská vzájemná pojišťovna HVP po předchozí spolupráci s ČPP nabízí od loňského léta svůj vlastní produkt povinného ručení, který si již uzavřelo více než 32 tisíc klientů. HVP se jako jediná pojišťovna doposud nevyjádřila a vyčkává na změny ostatních pojišťoven. Kooperativa pojišťovna Umožňuje kopírování bonusů na více vozidel. Už několik let poskytuje pro osobní vozidla do 3,5 t zdarma živelní pojištění proti škodám povodně, záplavy či pádu stromu. Od podzimu nabízí základní pojištění, které neobsahuje asistenční služby. Slavia pojišťovna Sazby segmentuje podle věku provozovatele a stáří vozidla. Zajímavostí je speciální sleva při používání zimních pneumatik. Slavia pojišťovna patří mezi levnější pojišťovny, a to i přes zvýšení sazeb v průměru o 12,5 procenta letos na jaře. Triglav pojišťovna Změnu sazeb plánuje až na příští rok. Jako jedna z mála pojišťoven své sazby nesegmentuje podle žádných kritérií a nabízí jeden limit krytí ve výši 50 milionů korun pro škody na majetku i na zdraví. Její klienti mohou získat maximální bonus ve výši 60 procent. UNIQA pojišťovna Pojišťovna upravila velice kosmeticky sazby již v září, motoristům z menších měst zlevnila. Současně zavedla nový „low-cost“ produkt, který je se spoluúčastí v případě nehody v zahraničí. Pro všechny nové smlouvy uzavřené do konce roku 2009 nabízí stejné sazby. Wüstenrot pojišťovna Od začátku loňského roku své sazby nezměnila a jejich úpravu lze očekávat také na jaře příštího roku, pravděpodobně se zcela novou koncepcí tarifů a připojištění. Od letošního léta je u Wüstenrotu také možné zkopírovat bonus na další vozidla v rodině.

Není už pravidlem, že nové sazby povinného ručení pojišťovny zveřejňují jen na podzim. Mění je kdykoliv v průběhu roku. „Smlouvy k 1. lednu má už jen asi 10 procent majitelů osobních automobilů. Ostatní řidiči si sjednávají pojištění průběžně, v závislosti na tom, kdy si pořídí auto,“ vysvětluje Václav Bálek z České pojišťovny.

Jízda bez nehod přijde levněji

V pojištění aut platí, že dobří řidiči zaplatí méně a ti špatní více. Ti dobří si mohou dojít do pojišťovny pro bonus neboli slevu za to, že jezdí slušně. Těm špatným řidičům, kteří mají na kontě dopravní nehodu, naopak hrozí dražší povinné ručení neboli malus. „Povinné ručení v systému bonus-malus oslaví v příštím roce 10 let, proto dosáhne většina řidičů letos maximálního bonusu 50 až 60 procent. Rozdíly mezi jednotlivými pojišťovnami se tak pomalu vyrovnávají,“ uvádí Jan Žalčík ze serveru Srovnávač.cz.

Bonusy cenu ovlivňují pozitivně, malusy negativně. Právě malusy mohou být někdy i nepříjemně velké, nejvyšší přirážka může být až 200 procent. Novinkou posledního roku je u některých pojišťoven možnost převést si bonus od rodinného příslušníka. Ten, kdo si koupí au
to a začínal by s nulovým bonusem, může mít rovnou až poloviční slevu.

Povinné ručení zlevní i další produkt

Pojišťovny každoročně nabízejí k pojištění aut různé slevy. Ušetřit na povinném ručení lze i využíváním dalších produktů pojišťovny. Například ČSOB pojišťovna nabízí slevu pět procent, pokud u ní má klient sjednáno jiné dlouhodobé pojištění. U České pojišťovny je zase výhodné platit kreditní kartou Premia, kdy klient získává body. Ty pak může vyměnit za slevu právě na povinném ručení. Levněji zcela jistě vyjde i sjednávání povinného ručení přes internet. Tuto možnost nabízejí téměř všechny pojišťovny. Protože i pro pojišťovnu znamená tento způsob sjednání nižší náklady, poskytuje řidičům slevu, většinou až 10 procent. Počet řidičů, kteří sjednali povinné ručení přes internet, každoročně roste, většinou jde o řidiče ve věkové kategorii 30 až 45 let, výjimkou nejsou ani čerstvě plnoletí řidiči či osmdesátiletí senioři.

Povinné ručení lze pořídit levněji, pokud si k němu klient sjedná zároveň havarijní pojištění. Pojišťovny v takovém případě nabízejí slevu většinou kolem pěti procent. Nižší pojistné se platí i v případě, že klient zvolí roční frekvenci splácení místo několika měsíčních nebo čtvrtletních splátek. Ušetřit lze i za převody peněz, pokud jdou bankovním převodem nebo platební kartou. „Zatímco před pěti lety více než polovina motoristů platila povinné ručení složenkou, dnes je to jen 27 procent. Naopak v současnosti je více než 55 procent transakcí bezhotovostních a za poslední tři roky jejich počet vzrostl zhruba o čtvrtinu,“ uvádí Václav Bálek z České pojišťovny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít