Na Plzeňsku potřebujeme spíše techniky

26. června 2006, 00:00 - admin
26. června 2006, 00:00

TOMÁŠ KUTÁK, ŘEDITEL PLZEŇSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY: Ne všude chybějí řemeslníci. Zástupci krajů s velkou koncentrací továren upozorňují na nedostatek technicky vzdělaných pracovníků. Techniky shánějí například firmy na Plzeňsku. * Plzeňský kraj je tradičním místem vysoké koncentrace strojírenství, kovoobrábění, elektrotechniky.

TOMÁŠ KUTÁK, ŘEDITEL PLZEŇSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY: Ne všude chybějí řemeslníci. Zástupci krajů s velkou koncentrací továren upozorňují na nedostatek technicky vzdělaných pracovníků. Techniky shánějí například firmy na Plzeňsku. Plzeňský kraj je tradičním místem vysoké koncentrace strojírenství, kovoobrábění, elektrotechniky. Jaká je zde situace na trhu práce?

Ano, v podnikání zde převládají technické obory. S tím logicky souvisí vyšší poptávka po kvalifikovaných pracovnících. Přestože dřívější dominantní zaměstnavatel regionu, koncern Škoda, zaměstnával před rokem 1989 přibližně 35 tisíc zaměstnanců a dnes pracuje ve všech jeho společnostech sotva pět tisíc zaměstnanců, není zde vysoká nezaměstnanost. Naopak je hluboko pod celorepublikovým průměrem, dosahujeme téměř druhých nejlepších výsledků po Praze. Souvisí to s tím, že se zde usídlila řada nových podniků a zahraničních investorů, kteří také potřebují zejména technicky vzdělané pracovníky. Takže již delší dobu se prakticky všechny firmy v regionu potýkají s nedostatkem technicky kvalifikovaných pracovních sil.

Pomáhá Hospodářská komora těmto firmám?

Při Hospodářské komoře Plzeň působí odborná sekce Rozvoje lidských zdrojů, která sdružuje převážně personalisty z významných podniků regionu, které trápí tato neuspokojivá situace na trhu práce. Největší problém vidíme v malém zájmu mladých lidí o technické vzdělání, přestože podniky paradoxně hledají pracovníky pro technické profese. Školy mají volnou kapacitu v oborech, ale chybějí žáci. Vzbudit v nich zájem o technické obory je během na dlouhou trať a je třeba určitého posunu v myšlení žáků, jejich rodičů a výchovných poradců.

Jakých úspěchů už váš projekt dosáhl?

Loni jsme uspořádali prezentační výstavu „Perspektiva technických oborů ve třetím tisíciletí“, která se setkala se značným zájmem, a letos se bude konat opět. Kromě toho se snažíme i při jiných našich akcích propagovat technické obory jako velmi perspektivní. Jsme rádi, že technické profese jsou též prioritou u našich bavorských kolegů, kde je obdobná situace jako u nás, takže pracujeme na různých projektech v tomto směru společně.

Má podle vás nedostatek lidí v určitých profesích vliv na posilování odborů?

Určitě. Znamená to nejenom posilování moci odborů, ale i posilování pozice každého takového zaměstnance jako jednotlivce, zejména co se týká nároků na odměnu. I mzdy se musí řídit zákonitostmi nabídky a poptávky, a tak si často vysoce kvalifikovaný dělník může vydělat víc než třeba vysokoškolák v humanitním oboru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít