Na obzoru je první vlaštovka

05. února 2007, 00:00 - PETR BÝM
05. února 2007, 00:00

PODÍLOVÉ REALITNÍ FONDYUž sedm měsíců platí novela zákona o kolektivním investování, která umožňuje vznik podílových realitních fondů. V Česku zatím žádný nevznikl. Situace se ale zřejmě už brzy změní: investiční společnost Reico očekává, že licenci na založení fondu získá v únoru.

PODÍLOVÉ REALITNÍ FONDY Už sedm měsíců platí novela zákona o kolektivním investování, která umožňuje vznik podílových realitních fondů. V Česku zatím žádný nevznikl. Situace se ale zřejmě už brzy změní: investiční společnost Reico očekává, že licenci na založení fondu získá v únoru.

Až do června loňského roku nemohl drobný investor v Česku vstoupit na lukrativní a populární trh nemovitostí. Právní předpisy sice tehdy vznik realitních fondů umožňovaly, ale stanovená minimální výše vkladu - dva miliony korun - veřejnost z investic do takových fondů v podstatě vylučovala. Novela zákona o kolektivním investování (č. 189/2004 Sb.), která začala platit loni v létě, tento limit zrušila.

Na podílový realitní fond přesto Česko stále čeká. K nejzávažnějším důvodům patří nejasnosti ve výkladu zmíněné novely. „Je tu několik otazníků, které je třeba odstranit. Týkají se především způsobu oceňování nemovitostí ve vlastnictví fondů a metodiky odpisů. V neposlední řadě také zdaňování výnosů,“ říká Dalibor Mátl ze společnosti Atlantik - Kilcullen.

I zákonodárci si toho jsou vědomi. Na nedávném semináři Stavebního fóra zástupce ministerstva financí informoval, že „novela novely“ se už projednává. Česká spořitelna se nicméně podílový realitní fond rozhodla založit již nyní.

PRŮKOPNÍCI ZE SPOŘITELNY

„Licenci pro naši investiční společnost Reico jsme získali loni v listopadu. Poté jsme podali žádost o licenci na nemovitostní fond. Předpokládaný termín obdržení licence je únor tohoto roku,“ vysvětluje ředitel firmy Reico Tomáš Trčka. Ta je stoprocentní dceřinou společností České spořitelny. Ta pravděpodobně i na tomto poli sehraje stejně průkopnický part jako před lety na hypotečním trhu. Fond se bude jmenovat ČS nemovitostní fond. „Nominální hodnota jednoho podílového listu bude jedna koruna, minimální vstupní investice 5000 korun,“ říká Trčka. Zájem drobných investorů přitom spořitelna, respektive Reico, hodlá podpořit reklamní kampaní.

Odborníci už nějaký čas upozorňují, že fondy budou kromě legislativních problémů řešit ještě jeden - nedostatečnou nabídku investičních nemovitostí na trhu. „Reico má připravenou nákupní strategii tak, aby bylo schopno zajistit potřebné výnosy fondu. Primárně budeme působit na českém trhu, nicméně záhy začneme nakupovat také nemovitosti v zahraničí,“ tvrdí Trčka.

MADE IN GERMANY

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) se už nějaký čas orientuje na takzvaný crossselling. V obchodní síti nabízí nejen produkty stavebního spoření, ale i řadu jiných. Například penzijní připojištění, rizikové pojištění a také podílové fondy. „Myšlenkou nabídnout našim zákazníkům také realitní fond, se zabýváme už delší dobu,“ říká Manfred Koller, marketingový ředitel ČMSS.

Inspiraci hledá vNěmecku, kde jsou realitní fondy mezi drobnými investory velmi populární. Výhoda je především daňová, protože na rozdíl od bankovních depozit jsou výnosy z podílových listů fondů od daně osvobozeny. Podle Kollera jsou ovšem česká pravidla pro fungování realitních fondů nevýhodná. „Jde především o příliš vysoké nároky na likviditu fondů, které v konečném důsledku budou snižovat výnosy,“ tvrdí Koller. ČMSS proto namísto realitního fondu bude od května nabízet fond specializovaný na investice do akcií realitních společnosti.

Podobný fond už v Česku existuje. Loni v srpnu začal ČP Invest prodávat podílové listy Fondu nemovitostních akcií, zaměřený na investice do akcií firem operujících ve střední a východní Evropě. Na české burze tedy fond může nakupovat akcie developerských společností ECM a Orco. Právě společnost Orco nedávno oznámila, že dividendy za loňský rok budou vyšší než v roce 2005. Tehdy činily 0,80 eura na jednu akcii, tentokrát se jejich majitelé mohou těšit na částku mezi 0,90 a jedním eurem.

OPTIMISTICKÉ VÝHLEDY

Tomáš Trčka je ohledně budoucích výnosů realitních fondů optimistický. Dokonce předpokládá, že by mohly být vyšší než u akciových fondů: „Historické výnosy globálních nemovitostí za posledních dvacet let činily 12,4 procenta, zatímco u globálních akcií to bylo jen devět procent. Přitom nemovitosti jsou méně rizikové,“ říká Trčka. Dalibor Mátl je střízlivější: „Průměrný výnos německých realitních fondů se v posledních pěti letech pohyboval na úrovni čtyř až pěti procent.“ A dodává, že ani realitní investice nejsou imunní vůči inflaci či případným propadům na finančních trzích. Mátl přesto předpokládá, že zájem o realitní fondy v České republice bude značný jak ze strany drobných investorů, tak potenciálních zakladatelů.

Zdá se, že v dohledné době budou i čeští drobní investoři mít možnost podílet se na celosvětovém realitním boomu. Na místě ale bude trpělivost - kromě Reica o licenci k založení „veřejného“ realitního fondu zatím nikdo nežádal. Na stolech úředníků centrální banky jsou už jen žádosti o povolení fondu kvalifikovaných investorů. „Větší rozvoj realitních fondů v Česku nastane za dva až tři roky,“ prognózuje Martin Hanzlík z Asociace fondů a asset managementu. Není ovšem vyloučeno, že všechno bude jinak. Realitní fondy v Evropské unii na rozdíl od bank či pojišťoven nemají takzvaný evropský pas. V Unii se už nějakou dobu uvažuje o tom, že by se taková celoevropská licence rozšířila i na ně. To by znamenalo, že podíly třeba v německých či britských fondech by mohl přímo nakupovat i český investor.

ROČNÍ VÝNOSY PODÍLOVÝCH FONDŮ

akciové 12,5 %

smíšené 8 %

realitní 6-8 %

dluhopisové 3,9 %

peněžního trhu 1 %

Pramen: ČSOB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít