Na nákupech ve střední Evropě

13. února 2008, 16:08 - Anna Klepalová
13. února 2008, 16:08

Maďarská farmaceutická společnost se zbavuje závislosti na domácím trhu

Každá pátá žena v České republice, která užívá hormonální antikoncepci, bere preparát pocházející z produkce maďarské společnosti Richter Gedeon. Jedna z největších farmaceutických firem ve střední a východní Evropě má ambice stát se po plánované akvizici v Polsku regionální jedničkou na trhu. Richter vyrábí v Rusku, Rumunsku, Polsku, Německu a Indii a jeho léky jsou dostupné ve více než stovce zemí. Je také jedinou firmou svého druhu v Maďarsku bez strategického investora. Celá skupina Richter zaměstnává celkem přes šest tisíc lidí. V České republice působí Richter Gedeon od roku 1995, předtím zde prodával prostřednictvím společnosti Medimpex. V tuzemských lékárnách nabízí Gedeon 34 různých přípravků.

Generika i originály.

Nejběžnějšími produkty Richter Gedeonu jsou generické přípravky, tedy kopie originálních léčiv, které mohou přijít na trh po vypršení patentové ochrany originálu. V České republice mají tyto léky až poloviční podíl na celkovém farmaceutickém trhu, jehož hodnota se v roce 2006 pohybovala podle údajů z analýzy společnosti Cyrrus kolem 1,4 miliardy eur. Richter však portfoliu má také deset vlastních originálních přípravků a pokračuje v dalším vývoji. „V současné době běží šestnáct projektů, kde vyvíjíme nové přípravky,“ popisuje ředitel mezinárodního obchodu a marketingu András Orosz.
Vůbec nejúspěšnějším lékem Richteru je licencovaný přípravek Avonex, používaný k léčbě roztroušené sklerózy. Je jedním z nejčastěji používaných léků proti této nemoci na světě. Druhou důležitou oblastí jsou gynekologické přípravky, kterým patří třetina portfolia léků. Následují kardiovaskulární přípravky a léky určené pro léčbu nemocí centrální nervové soustavy. „Zde vidíme největší potenciál v našem originálním léku Mydocalm,“ slibuje si Orosz od léku, který zásahem v centrální nervové soustavě snižuje napětí nebo ztuhnutí kosterních svalů, rozšiřuje cévy a zlepšuje jejich prokrvení.

Dvanáct tisíc patentů.

Richter zaměstnává kolem osmi set pracovníků výzkumu a spolupracuje s katedrami a akademickými výzkumnými ústavy. Na výzkum a vývoj přispívá zhruba devíti procenty tržeb, které za celou skupinu překročily v roce 2006 hranici 200 miliard forintů, v přepočtu asi 20 miliard korun. Jen laboratoř věnovaná technologickým experimentům a objekt pro chemický výzkum stály dvanáct miliard forintů. Také díky těmto investicím se společnosti podařilo přihlásit mezi lety 1905 až 2002 dvanáct tisíc patentů. V roce 1990 se Richter Gedeon přeměnil ze státního podniku na akciovou společnost. Celá privatizace skončila o čtyři roky později a akcie firmy byly zaregistrovány na budapešťské burze cenných papírů. Dnes vlastní 62,8 procenta akcií zahraniční investoři, 25,1 procenta stát a zbytek patří domácím podílníkům. Společnost se výrazně orientuje na export, pouze pětina produkce je určena pro domácí trh.

Smutná statistika.

Podíl Richteru na českém farmaceutickém trhu stoupá. Loni představoval obrat bezmála 600 milionů korun. Největší měrou je to zásluhou gynekologických přípravků. Jedním z nich je nejznámější nouzová pilulka proti otěhotnění Postinor 2. Po antikoncepci z produkce Richteru sáhne v Česku dvacet procent žen, které ji užívají. Jiná klíčová oblast, kde Gedeon Richter přináší nové přípravky, je onkologie. Letos například v ČR zaregistrovali nový lék na léčbu rakoviny prostaty. „Onkologický trh roste třikrát rychleji než zbytek farmacie. V České republice to představuje zhruba šest miliard korun ročně,“ říká Tomáš Kótka, marketingový manažer pro Česko. Perspektivu trhu potvrzují také lékařské statistiky, které uvádějí, že jen v tuzemsku se ročně objeví 3600 nových případů rakoviny prostaty a 1300 lidí ročně této nemoci podlehne.

Akvizicí k prvenství.

Do budoucna se chce společnost zaměřit na biotechnologická léčiva, používaná především právě v onkologii. Jde o celosvětový trend. „V současnosti ve světě připadají na deset nových léků čtyři biotechnologické,“ potvrzuje Orosz. Loni v srpnu oznámily Richter Gedeon a německá společnost Helm akvizici německé Strathmann Biotec. Společný podnik představuje výrobnu pro bakteriální typ biotechnologie spolu s výzkumnou laboratoří.
Další oznámenou akvizicí je zakoupení podílu největšího výrobce generik v Polsku, společnosti Polpharma, v hodnotě 231 miliardy forintů a většinového podílu ruského výrobce léků OAO Akrihin. Po uzavření těchto transakcí bude mít Richter podle součtu současných tržních hodnot všech firem předpokládanou tržní kapitalizaci 923 miliard forintů (91 miliard korun). Stane se tak největším farmaceutickým hráčem na středoevropském trhu. Rozšířený Richter bude mít čtvrtinu tržeb v Polsku, pětinu v Rusku a jen asi sedmnáct procent v Maďarsku. Firma se tak zbaví závislosti na slabě rostoucím domácím a nejistém ruském trhu.

Neúspěch na domácím hřišti.

V Maďarsku se totiž uskutečnily reformy, které společnost citelně zasáhly, a podíl domácího trhu na tržbách klesl v roce 2006 zhruba na čtvrtinu. „Jde mimo jiné o zavedení poplatků u lékařů na počátku roku 2007, platby farmaceutických firem za obchodní zástupce na trhu, hrozbu podílet se na krytí schodku rozpočtu za léky a podobně,“ vysvětluje analytik společnosti Cyrrus Karel Potměšil. Avšak vzhledem k plánovaným akvizicím se pravděpodobně tržby stabilizují. „Otázkou je, jak se projeví spojení s Polpharmou na výsledcích firmy. Lze očekávat, že přínos bude kladný, byť ne každý tomu úplně věří (Akrihin není příliš zisková firma). Richter Gedeon byl již nyní na burze výrazně větší než Egis a Zentiva, spojení s Polpharmou (a ruskou OAO Akrihin) mu umožní držet krok i s Krkou, půjde tak o „top“ hráče mezi středoevropskými výrobci generických léčiv,“ dodává ekonom.

GRAF: Zentivu předstihli, Krka utíká
Vývoj akcií Richter Gedeonu ve srovnání s ostatními farmaceutickými společnostmi obchodovanými na středoevropských akciových trzích

popisek: „Za poslední tři roky akcie Richter Gedeonu vzrostly o 71 procent, což je výrazně více než v případě české Zentivy, kterou ve druhé půli loňského roku postihly propady akcií. Zentiva od počátku roku 2005 posílila pouze o patnáct procent. Vývoj akcií společnosti Gedeon Richter je v dlouhodobějším horizontu podobný jako vývoj menší z maďarských farmaceutických firem Egis (za tři roky nárůst o 62 procent). Jediný, kdo utekl, je slovinská Krka, jejímž akciím se velice daří. V posledních letech stabilně a rychle rostly,“ komentuje vývoj akcií analytik Cyrrus Karel Potměšil.
Pramen: Cyrrus

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít