Na mobil místo kreditky si počkáme

02. dubna 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
02. dubna 2007, 00:00

MOŽNOSTI PLATEB TELEFONEM Využití mobilních telefonů pro elektronické makroplatby se v Česku zatím pouze připravuje. Například ve Španělsku už ale přes mobil můžete platit v obchodě, prodejním automatu i na internetu. Potenciál mobilních telefonů, které v současnosti ve vyspělých zemích vlastní prakticky každý člověk, nespočívá pouze v čistě telekomunikačních službách.

MOŽNOSTI PLATEB TELEFONEM Využití mobilních telefonů pro elektronické makroplatby se v Česku zatím pouze připravuje. Například ve Španělsku už ale přes mobil můžete platit v obchodě, prodejním automatu i na internetu.

Potenciál mobilních telefonů, které v současnosti ve vyspělých zemích vlastní prakticky každý člověk, nespočívá pouze v čistě telekomunikačních službách. Operátoři vymýšlejí i další způsoby využití. Jedním z nich je používání mobilu k elektronickým platbám. V Česku jsou mobilní platby zatím v plenkách - uživatelé mají k dispozici pouze prémiové SMS a klienti operátora TMobile také takzvané m-platby. Limitem je však horní hranice částky, kterou lze tímto způsobem převádět.

V zahraničí ale již fungují ambiciózní systémy, které umožňují používání mobilního telefonu jako platební karty. Například španělští operátoři přišli s řešením zvaným MobiPay, pomocí kterého lze platit i vysoké částky například v kamenných obchodech, e-shopech nebo při úhradě účtů za elektřinu. Stejně tak oznámili brzké spuštění mobilních plateb založené na SMS operátoři v Belgii.

V Česku se na vývoji vhodného řešení pro mobilní platby teprve pracuje. Všichni tři tuzemští operátoři a největší banky vytvořily za tímto účelem asociaci MPA (Mobile Payment Association). Podle manažera e-business společnosti T-Mobile Tomáše Poláka ale zatím ještě není rozhodnuto ani to, jaká technologie by měla být v České republice pro mobilní platby používána.

„Belgický systém založený na textových zprávách se z pohledu uživatelského komfortu nejeví jako úplně optimální,“ tvrdí Polák. „Jako možná řešení se nabízejí spíše standardizace M-platby nebo přizpůsobení španělského řešení MobiPay podmínkám a možnostem Česka.“ Podle jeho mínění vkládají velké naděje operátoři také do plateb přes rozhraní RFID, které je v současnosti používáno například v Japonsku. Umožňuje jak větší nákupy, tak platby třeba v automatech na cigarety nebo nápoje. Vzhledem k náročnosti uvedení konkrétního systému do praxe (ve Španělsku podle MPA trvalo dva a půl roku) si tak čeští zákazníci na plnohodnotné mobilní platby zřejmě ještě několik let počkají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít