Na mikrotečky jsou padělatelé krátcí

03. června 2008, 19:20 - Táňa Králová
03. června 2008, 19:20

Unikátní hologramy ochrání originál i sledují pohyb zboží

Kdo chce o prázdninách vyrazit autem na dovolenou na Jadran, měl by počítat také s 35 eury na půlroční dálniční známku po Slovinsku. Zatímco evropské autokluby zvažují žalobu kvůli tomu, že nebudou v prodeji krátkodobější kupony, čeští motoristé si na internetu radí, jak placené úseky nejlépe objet. Do předem prohraného boje by se najisto pouštěli případní padělatelé. Známky před nimi ochrání hologramy od české firmy Optaglio, která v konsorciu se slovinskou společností Riko vyhrála tendr na výrobu dálničních kuponů pro letošní půlrok a příští rok. Zakázku si Optaglio, které se také podílí na výrobě dálničních známek pro Českou republiku, Maďarsko a Slovensko, ocenilo na 995 tisíc eur, tedy necelých 26 milionů korun. Známky má dodat do 15. června, od 1. července jsou povinné pro cestu po dálnicích a rychlostních silnicích.

NÁSKOK PŘED PADĚLATELI

Vítězství Optaglia ve slovinské soutěži není nijak překvapivé. Špičkové bezpečnostní prvky, které vyvinuli jeho pracovníci v Řeži u Prahy, otevírají české firmě dveře ke státním zakázkám v desítkách zemí světa. Extrémně těžce napodobitelná ochrana na dané úrovni, díky níž se dá také vystopovat pohyb zboží, se stále více uplatňuje i v komerční sféře. „Každý čtrnáctý kontejner se zbožím přepravovaný v rámci mezinárodního obchodu, je plný falzifikátů,“ odvolává se obchodní ředitel Optaglia Roman Kmoníček na statistiku světové celní unie. Nevzpomíná si přitom na žádnou věc, kterou by před napodobením neuměli uchránit. Navíc před padělateli mají veliký náskok – při výrobě bezpečnostních prvků se pohybují v oblasti nanorozměrů. Pod obchodní značkou Nanogravure ™ se skrývá průlomová inovace v ochraně bankovek a státních cenin (více Z nanoprostoru). „Tuto technologii vyvinuli naši výzkumníci, jsme jediní na světě, kdo ji umí. Jednoduše je to věc, kterou nikdo nemůže okopírovat bez použití naší technologie. Na prvních bankovkách se tyto ochranné prvky objeví během krátké doby,“ předesílá Kmoníček. Zatímco oči vidí „obraz“, nesoucí trojrozměrnou, nebarevnou optickou informaci jako plastický, na dotek je povrch naprosto hladký. Na českých korunách si tento efekt nevyzkoušíme. „S Nanogravurou jsme se přihlásili do několika výběrových řízení, jde zejména o asijské země, výjimkou však nejsou ani Evropa či Afrika,“ dodává Kmoníček.
Zdaleka to nejsou jen dokumenty, na nichž se lze setkat s hologramy od Optaglia a kde ochranné prvky komplikují život padělatelům pasů, víz, občanských a řidičských průkazů, povolení k pobytu, dálničních známek, kolků, vysvědčení, diplomů či šeků. Hologramy z české firmy jsou na kubánských doutnících, telefonních kartách v afrických zemích, na kuponech londýnské a jízdenkách pražské hromadné dopravy, na průkazech Policie ČR, stravenkách Sodexho, lahvích přívlastkového vína slovenského výrobce nebo na českém medu, aby se odlišil od méně kvalitního čínského. Firma z Řeže chrání před nelegálním šířením také produkty od Warner Brothers, produkty firem Bosch, T-Mobile, Škoda, Siemens, Shell, Calvin Klein, LG, Apple. Proti levným napodobeninám se nebrání jen velké firmy se značkovými výrobky, někdy jsou to i menší výrobci třeba i běžných spotřebních věcí. „Zjistili totiž, že se jim vyplatí investovat do ochrany, aby postupně nevyklízeli trh imitacím svého zboží,“ říká Kmoníček, ale konkrétní reference většinou na výslovné přání zákazníků nesmí dál sdělovat.

ZÁLUDNÉ TEČKY

S holografickými mikrotečkami, což je ojedinělá technologie, kterou má patentovanou Metallic Security ze skupiny Optaglio, se dá předcházet padělání listin, ale možnosti se pro ně otevírají třeba v automobilovém průmyslu. „Jen výrobce bude vědět, že jsou označené jednotlivé díly auta. Nikdo jiný nebude tušit, že by měl hledat tečky o velikosti udávané v mikrometrech, navíc by nevěděl kde. Když je ovšem nenalezne výrobce, má jasný důkaz, že nejde o originál,“ vysvětluje Kmoníček. Optaglio jedná o takovém označování aut na všech kontinentech. V Evropě, Jižní Americe a Africe již některé země tuto ochranu používají. Tečky se jednoduše dají aplikovat prakticky na cokoliv, přitom je téměř nemožné s nimi dále manipulovat. Holografické mikrotečky se například mohou stát i součástí papíru, který tak může mít přímo ve své struktuře nositele hologramu. Optaglio je schopno společně s papírnou dodat tuny takto jedinečného papíru. Vedle ochrany státních dokumentů by záludné tečky mohly využívat k osvědčení pravosti listin i advokátní kanceláře, muzea či soukromé osoby k ochránění vzácných sbírek, identifikaci výbušnin, vodičů a tak dále.
Perspektivním oborem pro výrobce bezpečnostních prvků je farmacie, na niž se stále více soustředí pozornost falzifikátorů. „Dokonce se přemýšlí o tom, že se hologramem budou označovat jednotlivé pilulky, nejen obal,“ poznamenal Kmoníček. Samolepky, které se při pokusu o sejmutí rozpadnou, nažehlovací samolepky na oblečení, štítky vhodné pro tisk čárového i PDF kódu, schopné sledovat oběh zboží, nebo kovové štítky na náhradní díly i jako prevence krádeží aut – výrobci mají z čeho vybírat. Na kolik hologramy v různé formě vyjdou, se nedá jednoduše říct. „Záleží samozřejmě na složitosti hologramu, způsobu aplikace a objednaném množství,“ odpovídá obchodní ředitel. Každému by doporučil, aby si dal na misku vah dvě čísla – na kolik by přišla prevence a kolik může tratit při padělání.

BOX:
Z nanoprostoru Mikrotečky OVDot – unikátní technologie umožňuje výrobu hologramů v podobě kovových částic libovolného tvaru o charakteristických rozměrech cca 0,1 milimetru a síle pět mikronů. Tečky je možné nastříkat lakem ve spreji, přidat do tiskařských inkoustů nebo aplikovat na papír, sklo, plasty, dřevo a lze je přidat i do hmoty. Hologramy snesou i vysoké teploty, až stovky stupňů Celsia, při nichž stále uchovávají uložené informace. Podpis či číselný kód se připisuje na každou holografickou tečku. Mikrotečky jsou pro padělatele zrádné tím, že se poměrně těžko rozpoznají a jejich duplikace je v podstatě nemožná. Za kovové mikrotečky získalo Optaglio první místo v soutěži Inovace roku 2007, o které se podělila s firmami Amagro a Linet Slaný.

POJMY
Nanogravure a jemu příbuzné achromatické bezpečnostní prvky – úplně nový ochranný prvek pro bankovky a ceniny. Nese trojrozměrnou, nebarevnou optickou informaci. Člověk vidí na povrchu papíru, plastové karty či fólie reliéf téměř totožný s mincovní ražbou, přitom na dotek je povrch naprosto hladký. Vzhledem k malé závislosti na světelných podmínkách se tato ochrana osvědčí i v místech s nedostatkem kvalitního světla, třeba v taxících či temných barech, kde se hůř kontrolují klasické bezpečnostní prvky.

BOX:
Optaglio s. r. o. Společnost Optaglio, která vznikla před čtrnácti lety, je součástí Optaglio Group, do níž patří také Optaglio Limited z britského Andoveru a Metallic Security s. r. o. z Jablonce nad Nisou. Působnost celé skupiny se soustředí především do zahraničí, ale díky hospodářskému růstu a především stabilizaci podnikatelského prostředí posiluje také v Česku. Optaglio sídlí v Technologickém parku v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy. Jeho výroba je založena na vlastním dlouhodobém vývoji a výzkumu. Produkty Optaglia se uplatňují ve více než padesáti státech světa v různých oborech. Zákazníky má především mezi státními institucemi, ministerstvy a velkými světovými firmami. V Česku realizuje významnou část zakázek se Státní tiskárnou cenin, Poštovní tiskárnou cenin a Victoria Security Printing.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít