Na horách probíhá výprodej bytů

03. února 2011, 06:50 - Renata Lichtenegerová
03. února 2011, 06:50

Možnost výhledu na zasněžené kopce v kombinaci s výhodami moderní novostavby zlákala v uplynulých letech řadu Čechů ke koupi horského apartmánu. V současné době zájem o tyto nemovitosti značně polevil a ceny bytů na horách klesly i na polovinu.

Foto: Bemett

Před nástupem ekonomické recese obrátili developeři hromadně svou pozornost k tuzemským vrcholům a začali s výstavbou moderních horských apartmánů. Vlastnit byt na horách se stalo doslova módním hitem. Krize však zájem o tento typ „druhého bydlení“ odsunula na vedlejší kolej. Mnozí majitelé bytů s výhledem na zasněžené kopce tak stále čekají na některé ze sousedů. Do nových projektů se stavitelé téměř nepouštějí. „Poptávka po horských apartmánech oslabila. Developeři proto prakticky jen doprodávají byty, které začali nabízet zhruba před třemi lety v době jejich boomu,“ konstatuje Miloš Červenka, obchodní ředitel Realitní společnosti České spořitelny. Výstavbu horských sídel zpomalil také přístup bank, které v době krize změnily náhled na financování druhého bydlení a řadí tuto oblast do rizikovější kategorie. Pro majitele v nouzi totiž není splácení takových hypoték prioritní.

Slovo dostaly slevy

Tam, kde se nedostává zájemců, samozřejmě klesají ceny. To je dobrá zpráva pro každého, kdo koupi horského apartmánu zvažuje. Ceny těchto nemovitostí klesly v průměru o 20 procent. „Existují i projekty, které za dobu krize zlevnily o 50, 60 procent,“ říká Červenka. V největším boomu dosahovaly ceny bytů v nejžádanějších horských lokalitách Špindlerova Mlýna nebo Harrachova až 80 tisíc korun za metr čtvereční. Běžné projekty, například v Rokytnici, byly na cenové hladině 45 tisíc za metr čtvereční. „V mnoha případech kvalita původní ceně neodpovídala. Proto teď situace na trhu spolu s poklesem poptávky vytvořily tlak a ceny jdou dolů,“ konstatuje Červenka.

Kupci horských apartmánů zatím nejvíce osidlovali Krkonoše. Jelikož nejžádanější tuzemské hory nejsou nafukovací a tamní obce už se místy i začínají bránit vzniku novodobých sídlišť, hledají developeři volné pozemky v lokalitě stále obtížněji. „Za uplynulých několik let zde ale vyrostlo takové množství rekreačních nemovitostí, že každý, kdo měl zájem, si zde nějaký horský apartmán už zakoupil. Do středu zájmu se pomalu posunuly i další česká pohoří jako Šumava, Orlické hory, Jeseníky či Beskydy,“ konstatuje Jan Koubík z developerské společnosti Bemett, která v současné době doprodává dva horské projekty, a to apartmány na Ramzové v Jeseníkách a v Deštném v Orlických horách.

Chybí sauna a fitko

Ekonomická recese není podle odborníků jedinou příčinou polevujícího zájmu o byty v českých horách. Realitní kanceláře zaznamenaly odliv kupujících do středisek v alpských destinacích, kde byly ještě donedávna ceny srovnatelné s nejdražšími lokalitami v Česku. Kvalita tuzemských moderních apartmánových komplexů totiž za těmi v Alpách značně pokulhává. V mnoha případech projekty nepřinesly svým rezidentům žádnou přidanou hodnotu kromě toho, že jsou nové a nenáročné na údržbu. „Pokud samotný projekt nabízí další služby jako například wellness, je apartmán zase o něco atraktivnější. Nicméně tyto služby a aktivity u českých projektů oproti Rakousku nebo Německu chybí,“ upozorňuje Červenka.

V poslední době ubylo také lidí, kteří berou nákup horského apartmánu jako investici. Podle Jana Koubíka se při optimálních podmínkách může majiteli bytu na horách jeho investice vrátit v horizontu 12 let. Na trhu ovšem chybí společnosti, které by apartmány obsazovaly a staraly se o jejich provoz a údržbu. Majitel proto musí často vyvinout značné úsilí, aby rekreanty sehnal.

Na sjezdovku, nebo na green

Je to tedy kombinace zimních sportů spolu s dalším využitím, co v současné době dokáže horské byty dobře prodávat. Osvědčenou vábničkou je golf, který apartmánu zajistí potřebnou přitažlivost i mimo zasněžené měsíce. Příkladem jednoho z mála rozestavěných projektů, který sází právě na dostupnost greenu, jsou „Opálená apartmány Čeladná“ vyrůstající na úpatí Beskyd. Jedná se o přestavbu bývalého horského hotelu, jejímž výsledkem má být třípodlažní budova s apartmány. Investorem je společnost CVRK, a přestože je projekt ve fázi hrubé stavby, čekají na kupce poslední tři byty z jedenácti.

Z dobré dostupnosti golfového hřiště, respektive hned dvou golfových hřišť, těží také liberecké projekty Vilapark Horská a Viladomy Ještěd. Oba už jsou zkolaudované. V prvním jmenovaném zbývá z celkových 28 posledních 10 volných bytů. Viladomy Ještěd nabízejí celkem 36 apartmánů, z čehož majitele jich zatím postrádá devět.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít