Na hádky už doplácejí menší firmy

23. července 2007, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
23. července 2007, 00:00

MISTROVSTVÍ SVĚTA V LYŽOVÁNÍ 2009 Kolem přípravy lyžařského mistrovství světa v Liberci to vře. Úředníci se s organizátory dohadují o peníze. A také o to, kdo má velet přípravám šampionátu. Vše může skončit mezinárodní ostudou. Kdo už na spor doplatil? Menší firmy, které se podílejí na přípravných pracích.

MISTROVSTVÍ SVĚTA V LYŽOVÁNÍ 2009 Kolem přípravy lyžařského mistrovství světa v Liberci to vře. Úředníci se s organizátory dohadují o peníze. A také o to, kdo má velet přípravám šampionátu. Vše může skončit mezinárodní ostudou. Kdo už na spor doplatil? Menší firmy, které se podílejí na přípravných pracích.

Pořádání velkých sportovních akcí v Česku je asi prokleté. V čerstvé paměti je ještě spor o výstavbu pražské Sazka Areny před hokejovým šampionátem v roce 2004. Tehdy hrozilo, že se stadion nestihne včas dostavět. Soukromý investor žádal navyšování finanční podpory od státu, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) to odmítalo.

Podobná situace teď nastala při přípravách mistrovství světa v klasickém lyžování, které se má konat na Liberecku v roce 2009. Úpravy lyžařského areálu Ještěd a běžeckého okruhu u obce Vesec vyžadují stamilionové investice. Stát již přislíbil organizátorům podporu ve výši 569 milionů korun a nyní uvolnil ještě dalších 700 milionů do rozpočtu MŠMT. To na přípravu dohlíží a peníze postupuje dále pořádajícímu městu Liberec. Nyní ale převod peněz zastavilo a tím ustaly i přípravné práce.

Náklady se podle ministerstva neúměrně navyšují. Úředníci také žádají výměnu prezidenta organizačního výboru šampionátu, jímž je Roman Kumpošt. Místo něj by podle představ úředníků mohla v čele výboru usednout bývalá běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová.

Dohady o personálním obsazení výboru ale značně zkomplikovaly celou přípravu. Zejména vážně hrozí, že se všechny potřebné práce nestihnou. Na spor, s nímž vlastně nemají nic společného, ovšem především již nyní doplatily firmy, které přípravné práce zajišťují.

VOLÍŠ LOSNU, NEBO MAŽŇÁKA? Podstatu problému trefně vyjádřil primátor Liberce Jiří Kittner. „Všichni se mě ptají, jestli volím Losnu, nebo Mažňáka. Já ale dobře vycházím jak s ministerstvem, tak s panem Kumpoštem. Mě zajímá hlavně to, aby se zase rozběhly přípravné práce,“ říká liberecký primátor.

Město Liberec je subjektem, který uzavíral smlouvy s dodavatelskými firmami. Teď jim nemůže za odvedené práce zaplatit. „Snažím se jim pomoct, ale pokud ministerstvo nepošle peníze, platit samozřejmě zatím nebude z čeho. Pro velké společnosti, jako je třeba Strabag, snad nebude výpadek plateb takovým problém, ty to ustojí. Potíže ale začínají mít menší firmy a subdodavatelé, pro které je nezaplacená faktura v řádu milionů korun dost zásadní,“ potvrzuje Kittner. „Například teď řeším případ jedné menší společnosti, která dodala sněžná děla. Sama je nakoupila, dopravila, ale zaplaceno nedostala,“ uvádí primátor.

Kauza podle něj dolehla zhruba na dvě desítky firem. Ty vyšly vítězně z 28 výběrových řízení na přípravné práce (některé firmy vyhrály vícero tendrů).

ÚŘEDNÍCI: CHCEME PROVĚŘIT HOSPODAŘENÍ

Ministerstvo ale zatím se zasláním peněz nespěchá. Chce udělat nejprve prověrku, zda jsou prostředky vynakládány hospodárně. „Chceme nejprve s městem Liberec a organizačním výborem vyjasnit investiční záměry, rozpis staveb, časový plán jejich realizace a další technickou specifikaci,“ informovala Karolína Svobodová z tiskového oddělení MŠMT.

Náměstek ministra Jaromír Soukup již dříve v tisku upozornil, že o diskutovaných 700 milionů byl posílen rozpočet rezortu, ale není automaticky řečeno, že musejí jít na přípravu šampionátu. Roman Kumpošt se zase podivil, že ministerstvo blokuje peníze kvůli jeho přítomnosti ve vedení výboru. Ten totiž pracuje s vlastním, na státu nezávislým rozpočtem. Se státními penězi nakládá jen město Liberec.

NA LATRÍNU JDĚTE DO LESA Práce na areálech každopádně již několik dní prakticky stojí, odkládá se také související stavba 250 nových bytů. „Je nešťastné, že se to stalo právě v letní sezoně, kdy jsou nejlepší klimatické podmínky pro stavební činnost,“ říká Kittner.

Kvůli odstávce se téměř určitě nestihnou areály připravit na leden 2008, kdy mají projít generálkou v podobě závodů Světového poháru v lyžování. „Při současném stavu budou diváci chodit při Světovém poháru na latrínu do lesa,“ varuje Karel Vacek ze společnosti Snowhill, která provozuje ještědský areál. Podle něj nestačí ani slíbená sedmisetmilionová finanční injekce. „Potřeba je ještě minimálně miliarda korun,“ míní Vacek. A pokud stát peníze nedá, je podle něj otázkou, zda pořádání šampionátu raději úplně nezrušit. „Finanční škrty by způsobily okleštěné mistrovství a rozpačitý dojem lyžařského světa,“ uzavírá varovnou prognózou Vacek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít