Na „fake news“ s odborníky. Facebook najal manažerku New York Times - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Na „fake news“ s odborníky. Facebook najal manažerku New York Times

, dah,
Na „fake news“ s odborníky. Facebook najal manažerku New York Times
Zdroj: Marco Paköeningrat via Flickr (CC BY-SA 2.0)

Facebook si ve snaze o účinnější potírání dezinformací najal bývalou manažerku deníku New York Times. Alex Hardimanová se s „fake news“ bude potýkat z pozice šéfky zpravodajství sociální sítě.

Souběžně s potíráním podvržených zpráv bude Hardimanová navazovat spolupráci s mediálními společnostmi. Bývalou manažerku prestižního deníku Facebook angažoval na nově zřízenou pozici produktového manažera zpravodajství. U New York Times Hardimanová zodpovídala mimo jiné za mobilní aplikaci deníku.

Facebook pro zmíněnou pozici podle listu Handelsblatt hledal člověka se zkušenostmi z médií a současně zběhlého v technologiích. Největší internetová sociální síť nedávno výrazně zostřila boj proti šíření dezinformací, k čemuž využívala i pomoci mediálních společností.


O akcích Facebooku proti dezinformacím dále čtěte:

Facebook financuje projekt k posílení zpravodajské gramotnosti

Mark Zuckerberg


Uživatelům se u sdílených článků, které Facebook vyhodnotí jako pochybné, zobrazí varování. Kromě toho Facebook přestane zavdávat k šíření dezinformací motivovaného vidinou výdělku. Dezinformace už u dotyčné sítě nebudou moci být nosiči inzerce, takže na nich jejich šiřitelé touto cestou nebudou moci nadále vydělávat. Facebook čelil ostré kritice za to, že během kampaně před volbou amerického prezidenta posloužil jako platforma k šíření falešných zpráv.

Hardimanová se vedle podvržených zpráv bude muset potýkat i s jinými problémy ve vztahu Facebooku a médií. Zejména bude hledat cesty k prosazení formátu Instant articles neboli tzv. okamžitých zpráv. Média o systém umožňující zobrazovat jejich zprávy ve zlomku času, jaký by si žádalo jejich načtení z externích webových stránek, přestávají mít zájem. Takto šířený obsah se totiž jen špatně zhodnocoval.

Dále čtěte:

Německo chystá pro sociální sítě až miliardové pokuty

Největší konkurence Netflixu? Spánek diváků