Na dobré smlouvě vydělají všichni

07. června 2004, 00:00 - admin
07. června 2004, 00:00

PROFIT PO DESETI LETECH Zkušenost Václava Krátkého z Liberce má dnes stejnou platnost jako před deseti lety, kdy se s ní podělil se čtenáři Profitu. Stále je totiž možné narazit na ty, kteří chtějí v obchodě získat všechny výhody pro sebe a zapomínají, že dobrý obchod je ten, který je výhodný pro obě, nikoliv jen pro jednu stranu.

PROFIT PO DESETI LETECH

Zkušenost Václava Krátkého z Liberce má dnes stejnou platnost jako před deseti lety, kdy se s ní podělil se čtenáři Profitu. Stále je totiž možné narazit na ty, kteří chtějí v obchodě získat všechny výhody pro sebe a zapomínají, že dobrý obchod je ten, který je výhodný pro obě, nikoliv jen pro jednu stranu.

Naše firma působí ve stavebnictví, provádí práce na klíč i menší rekonstrukce a opravy. Spolupracuje s řadou subdodavatelů. Našimi zákazníky jsou větší společnosti i soukromé osoby. Při uzavírání smluv tedy jednáme s nejrůznějšími subjekty a podle složitosti kontraktu přitom firmu zastupujeme buď oba společníci nebo jen jeden z nás. Většina jednání má ustálený průběh, ale občas nás něco zaskočí. Domluvili jsme si schůzku s novým zákazníkem, spíš menší než střední firmou. Protože šlo o zcela běžný kontrakt, nepokládali jsme za nutné zúčastnit se jí oba. Jaké však bylo moje překvapení, když se proti mně usadilo šest zástupců druhé strany, včetně právníka. Podotýkám, že jsme vždy jednali s každým zákazníkem slušně, takže bylo vyloučeno, aby se uvedená firma takto jistila proti prokázaně nesolidnímu partnerovi, jehož služby prosto potřebuje. Na jednání jsem byl připraven jako vždy, se společníkem si pokaždé předem stanovíme rozpětí v ceně, termínu i dalších podmínkách zakázky, na které můžeme přistoupit. Moji „protivníci“ se při jednání snažili získat všechny výhody pro svou firmu, tj. co nejvíce práce v co nejkratší době a hluboko pod cenou. Jak na mě střídavě mluvilo všech šest, začínalo se jim to pomalu dařit. Každý z nich sledoval svou problematiku, já musel všechny najednou. Připadal jsem si jako u výslechu. Naštěstí jsem se včas vzpamatoval a vymluvil se, že smlouvu musí před podpisem ještě vidět můj společník. Nakonec jsme se na zakázce a dokonce i na další spolupráci dohodli. Naši partneři sice zdráhavě, ale přece jenom pochopili, že nemohou chtít „slíznout všechnu smetanu“ sami.

Poučení:

* Aby vás jednání s novým partnerem nezaskočilo, je důležité nejenom se dobře připravit, ale také si předem dohodnout základní pravidla průběhu schůzky.

* Obchodní smlouva není bitva, z níž jedni vycházejí jako vítězové a druzí jako poražení. Má přinášet výhody pro oba partnery.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít