zavřít

Ty to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - ZRÁDNÁ RYCHLOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

 Tématem letošní výstavy byla úloha designu v budoucnosti
Tématem letošní výstavy byla úloha designu v budoucnosti
Autor: Tomáš Stingl

Na Designbloku vynikly netradiční tapety i gril ve tvaru kráteru

27. listopadu 2019, 06:00 - CzechTrade
 Tématem letošní výstavy byla úloha designu v budoucnosti
Tématem letošní výstavy byla úloha designu v budoucnosti
Autor: Tomáš Stingl
27. listopadu 2019, 06:00

V druhé půli října se v Praze konal 21. ročník mezinárodní výstavy Designblok. Na akci se představili nadějní designéři i české firmy, které prorazily díky neotřelému designu v zahraničí.

V pravém křídle Průmyslového paláce, kde se konal letošní ročník Designbloku, byla umístěna specializovaná stage, kde si návštěvníci mohli poslechnout novinky a zajímavosti nejen ze světa průmyslového designu. Letošní 21. ročník akce se nesl v duchu budoucnosti – mezi řadou probíraných témat nechyběla udržitelnost či měnící se podoba pracovního prostředí. V Superstudiu umístěném v pravém křídle paláce se nacházela expozice především českých výrobců a jejich produktů vzniklých ze spolupráce se špičkovými designéry.

Historicky poprvé se přehlídky účastnila i agentura CzechTrade, která se právě tomuto spojení věnuje již více než deset let. Díky internímu projektu Design pro konkurenceschopnost mají malé a střední firmy možnost spolupracovat s profesionály z Adresáře designérů CzechTrade a na tuto spolupráci získat finanční příspěvek ve výši 50 tisíc korun. Právě design totiž na zahraničních trzích často rozhoduje o jejich úspěchu či neúspěchu. Příklady úspěšné spolupráce mezi podnikem a designérem si návštěvníci mohli prohlédnout ve stánku CzechTrade, kde vystavovaly například společnosti Vulcanus, Vavex či Kiwi Walker.

Nejen vzhled, ale také udržitelnost

V rámci doprovodného programu byly pro zájemce připraveny přednášky například o byznysových trendech na italském trhu, o brexitu či o využití udržitelných materiálů. „Design neřeší pouze vzhled výrobků, ale reaguje i na aktuální trendy a výzvy. Stále více se diskutuje o tématu udržitelnosti, proto se designéři musejí zabývat také tím, jaké materiály a technologie použít. Považujeme za úspěch, když se firmy rozhodnou společně s designérem navrhnout produkt, který tyto aspekty bere v potaz,“ říká Zuzana Sedmerová z agentury CzechTrade, manažerka projektu Design pro konkurenceschopnost.

Přehlídku Designblok navštívil také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, kterého po areálu provedli ředitelka festivalu Jana Zielinski a zástupci agentury CzechTrade. „Malé a střední firmy často nemají dostatečné prostředky, aby zajistily konkurenceschopnost svého produktu zejména v oblasti designu. Proto je podpora státu v tomto oboru klíčová,“ říká ministr Karel Havlíček.

CzechTrade exportérům pomáhá například prostřednictvím Adresáře designérů, který je propojuje s profesionály v tomto oboru. Dosud agentura registruje stovky exportně úspěšných produktů, na kterých firmy spolupracovaly s designéry z Adresáře designérů CzechTrade.

Gril Vulcanus připomíná sopku

Olomoucká firma Vulcanus se zaměřuje na kvalitní kovovýrobu speciálních grilů. Jeden takový byl k vidění v rámci letošního Designbloku v expozici CzechTrade. Majitel svou společnost pojmenoval po římském bohu ohně a patronovi kovářů, jelikož unikátnost grilů Vulcanus tkví ve využití centrálního ohně, který připomíná vulkanický kráter. Díky tomu je gril přístupný ze všech stran a do procesu se tak může zapojit celá rodina. Gril je možné využívat celoročně a nevadí mu ani nepříznivé venkovní podmínky.

Gril z produkce české firmy Vulcanus je navržen jako „rodinné ohniště“ ( Autor: Vulcanus )

Díky použití patinující oceli je gril odolný a trvanlivý – z tohoto materiálu se vyrábí například i zaoceánské lodě. „V zahraničí i u nás je tento typ oceli využíván na železniční mosty nebo pro vysokozátěžové konstrukce. Nepotřebuje žádnou nátěrovou hmotu a vydrží i dvě generace. Gril Vulcanus již máme patentovaný pro evropský, australský i americký trh. Agentura CzechTrade nám pomohla ho představit v zahraničí, kde jsme nové zákazníky oslovovali na několika veletrzích. Úspěch slavíme zejména v Itálii, kde se naše grily těší velké oblibě,“ říká majitel firmy Ondřej Kovář.

Vavex uspěl v Japonsku

Na Designbloku letos poprvé vystavoval i významný český výrobce a zároveň přední prodejce tapet, firma Vavex 1990. Společnost na trhu působí již téměř třicet let a její produkty slaví úspěch i v Asii, Africe či Austrálii. Velmi atraktivní je pro ni zejména japonský trh, protože v zemi panuje velký zájem o designové tapety, které česká společnost nabízí. Jedná se přitom o malý podnik s necelou padesátkou zaměstnanců.

S exportem do zahraničí firmě dlouhodobě pomáhá také CzechTrade. V rámci projektu Design pro konkurenceschopnost vznikly dvě nové kolekce tapet a Vavex využil podporu také na účast na veletrhu Heimtextil v Německu. I účast na Designbloku zástupci Vavexu hodnotí velmi pozitivně. „Jsme rádi, že jsme tu letos mohli vystavovat. Je to šance navázat nové vztahy jak s designéry, tak se širokou veřejností. Také nám to umožnilo rozšířit povědomí o značce,“ pochvaluje si Václav Velát z firmy Vavex 1990.

Londýňané dostali české pivo ve stylovém baru
Další událostí, kde se představil český design, byla nedávná prestižní akce v Londýně nazvaná London Design Fair. Na ní mohli návštěvníci obdivovat mimo jiné společný český pavilon. Organizátorem české účasti byla britská pobočka agentury CzechTrade, které finančně pomohlo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Exteriérové a zejména interiérové designově laděné vybavení totiž v Londýně představuje velmi zajímavý byznys, což výstava jednoznačně potvrdila. Tvůrčí záměr českého pavilonu vycházel ze snahy představit designový craft bar, kde se servírují piva z českých špičkových řemeslných a regionálních pivovarů. Na ten pak volně navázaly prostory k sezení, vstupní recepce i nevelké byznys centrum včetně promítací interaktivní obrazovky. Součástí bylo i stylové osvětlení a ručně foukané české sklo.

Lavička od českých designerů stojí před Evropským parlamentem

Vedle firem představil Designblok i talentované a úspěšné designéry. Nemohlo tedy chybět ani autorské duo Herrmann&Coufal. Jejich designové studio funguje pět let a za tu dobu získalo řadu ocenění. Pyšnit se může například druhým místem v letošním ročníku soutěže Czech Grand Design v kategorii Designér roku za kolekci nábytku Pixel. Mladí a nadějní designéři mají velmi široké spektrum, do jejich portfolia kromě nábytku patří například světla, instalace či malé budovy. Nechtějí se totiž na nic specializovat a naopak vítají rozmanitost práce.

Dvojici se podařilo prorazit i v zahraničí. Pro francouzské město Štrasburk navrhla lavičku, která nyní stojí před budovou Evropského parlamentu. O zahraniční zakázky má duo Herrmann&Coufal velký zájem, protože český trh podle nich není dostatečně velký. S tím se jim snaží pomáhat CzechTrade. „Spolupráce s agenturou si velmi vážíme. Myslíme si, že bez ní by nevznikl například úspěšný projekt Bend pro brněnskou firmu Duro,“ uvedl jeden z designérů Eduard Herrmann.

K vidění byly mimo jiné i stroje nebo auta netradičních tvarů ( Autor: Tomáš Stingl )

PDF verze říjnového čísla magazínu Export a podnikání ke stažení


Čtěte také

 Dálnice v Česku - ilustrační foto

Havlíček: Zakázku na IT systém na dálniční známky zrušíme bez sankce. Nová bude jednodušší

Zakázka na IT systém k elektronickým dálničním známkám bude zrušena bez jakékoliv sankce.…

24. ledna 2020

 Zásobovací loď Viking Energy

Těžař Equinor bude zelenější. Začne provozovat první loď na čistý čpavkový pohon

Zásobovací loď Viking Energy se po modernizaci se stane první lodí na amoniakový…

24. ledna 2020

 Kandidáti na předsedu KDU-ČSL: europoslanec Tomáš Zdechovský, předseda lidoveckého poslaneckého klubu a místopředseda strany Jan Bartošek a poslanec Marian Jurečka,

Hledá se krizový manažer. Dva veteráni a nováček se utkají o post šéfa lidovců

KDU-ČSL volí nového předsedu. Střetnou se poslanci Marian Jurečka, Jan Bartošek a…

24. ledna 2020

Kryptoměny  Venezuelský prezident Nicolás Maduro představuje kryptoměnu petro

Maduro má plán na záchranu Venezuely. Otevře luxusní kryptoměnové kasino

Venezuelský prezident Nicolás Maduro se dál snaží zachránit ekonomickými problémy…

24. ledna 2020

 Nemocnice, ilustrační foto

Nemocnice pod palbou. Kyberútoků na zdravotnická zařízení přibývá

Nemocnice jsou pro hackery lákavým cílem. Už v minulosti si ověřili, že jsou nedostatečně…

24. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Pravděpodobné pojistné je opět vyšší
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2020?
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Auta
Škoda potvrdila Octavii RS s hybridním pohonem. Odhalí ji…
VW Arteon Shooting Brake míří i k českým zákazníkům. Dorazí na podzim spolu s faceliftem
Elektrický a pro každodenní ježdění. Bugatti plánuje svůj druhý sériový model
Škoda Kodiaq vozí záchranáře nejen u nás, ale i v Británii
Nový ředitel Renault Trucks pro ČR a SR
Hry pro příležitostné hráče