Na čísla zapomeňte

02. května 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
02. května 2005, 00:00

PLATY MANAŽERŮ Firmy kótované na pražské burze nebo v RM-Systému měly ze zákona zveřejnit, kolik vloni vydělali jejich šéfové. Ti si však na poslední chvíli prosadili, aby tento údaj zůstal tajný. Senátem prošel minulý čtvrtek zákon, který umožnil veřejně obchodovaným firmám, aby nemusely zveřejňovat platy a odměny jednotlivých manažerů.

**PLATY MANAŽERŮ

Firmy kótované na pražské burze nebo v RM-Systému měly ze zákona zveřejnit, kolik vloni vydělali jejich šéfové. Ti si však na poslední chvíli prosadili, aby tento údaj zůstal tajný.

Senátem prošel minulý čtvrtek zákon, který umožnil veřejně obchodovaným firmám, aby nemusely zveřejňovat platy a odměny jednotlivých manažerů. Tuto povinnost měly letos poprvé, a to na základě úpravy z minulého roku. Ve výročních zprávách za rok 2004, které musejí odevzdat do dnešního dne, se přesto na základě již platné novely zákona mohou objevit souhrnné údaje za celé představenstvo, skupinu výkonných ředitelů a celou dozorčí radu.

Informační povinnost se jim zmírnila narychlo a těsně před termínem, kdy měli „citlivá čísla“ dodat. Zákon byl po schválení v Senátu okamžitě převezen na Moravu, kde pobýval prezident Klaus. Ten ho okamžitě podepsal. Podmínka, že změna platí nejdřív od data jejího uvedení ve Sbírce zákonů, byla zajištěna tím, že novela šla už ve čtvrtek večer do tiskárny.

Informace o platech, odměnách a dalších peněžních bonusech manažerů musí zveřejňovat firmy, s jejichž akciemi nebo dluhopisy se obchoduje na Burze cenných papírů nebo v RMSystému. Zákon o podnikání na kapitálovém trhu platný od května minulého roku to ukládá celkem 135 společnostem. Výroční zprávy za rok 2004 musí odevzdat dozorovému orgánu - Komisi pro cenné papíry (KCP) - do konce dubna. Do minulého čtvrtka, kdy ještě povinně obsahovaly i citlivé údaje, se jich na KCP sešlo jen třiadvacet.

O zmírnění informační povinnosti usilovalo už delší dobu lobby vedené manažery polostátních firem, jako je Český Telecom nebo ČEZ. Začátkem letošního roku pronikly na veřejnost informace o bonusech v řádu desítek milionů korun, na které mají vedle svých platů nárok právě šéfové těchto podniků. Top manažeři Telecomu si rozdělí navíc přes 300 milionů korun a šéf firmy ČEZ Martin Roman měl za necelý rok od příchodu do firmy (viz Profit 5/2005) nárok na více než padesátimilionovou akciovou opci.

Zmírnění navrhl poslanec ODS Pavel Suchánek. Dvakrát sice s tímto návrhem neuspěl, ale potřetí jej dolní komora parlamentu schválila jako přívažek zákona o zániku Fondu národního majetku. Pro hlasovali poslanci ODS a přidali se k nim i jednotlivci z ostatních stran.

Původní povinnost prosadila Komise pro cenné papíry, a to na základě doporučení Evropské komise, která ji považuje za nástroj průhledného řízení firem. Veřejně obchodované firmy musí platy jednotlivých manažerů zveřejňovat ve Velké Británii, Francii, Itálii, Nizozemsku a ve Švédsku. V jiných státech, například vNěmecku či ve Finsku, stačí souhrnný údaj. Zveřejnění platů nepožaduje ani polský nebo maďarský zákon.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít