NA CESTĚ K PRŮŠVIHU - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

NA CESTĚ K PRŮŠVIHU

, Jiří Pšenička,
NA CESTĚ K PRŮŠVIHU
Zdroj: Euro.cz

Operátoři nechtějí platit pět, ale jen tři miliardy korun

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) má obavy, že po právní a technické stránce nedokáže zabezpečit bezproblémové přidělení čtyř licencí na mobilní systém UMTS. Vláda totiž neschválila jeho požadavek ohledně výpomoci poradenské firmy. To může vyvolat potíže zejména s organizací aukce, s níž v Česku nemá nikdo zkušenosti.

Sami to nezvládneme.
Když 14. února kabinet projednával podmínky chystaného výběrového řízení, vypustil z návrhu usnesení pasáž týkající se přidělení poradce. Zřejmě proto, že by si to žádalo několik desítek milionů korun z rozpočtové rezervy (hovoří se o padesáti, možná až sto milionech), což se v době napjatého rozpočtu může jevit jako luxus. Předseda ČTÚ David Stádník je však přesvědčen, že zkušený poradce, motivovaný na maximalizaci výnosu, je schopen peníze do státní kasy vrátit v podobě vyššího výtěžku. „Dostali jsme za úkol z prodeje licencí získat dvacet miliard. Chceme pro to udělat všechno, ale bez možnosti využití zahraničních zkušeností to vidím jako málo pravděpodobné.
Stádník proto do vlády půjde s prosbou o přidělení peněz na poradce ještě jednou. Pokud návrh kabinet neschválí, nedokáže si prý představit další postup. „Mohli bychom sice naše lidi poslat do zemí, kde se úspěšné aukce konaly – do Německa, Velké Británie či USA – aby tam posbírali nějaké informace a zkušenosti, ale všechno to bude víceméně amatérské. Nemáme na to finanční a odbornou kapacitu, uvádí. Nejvíce se šéf úřadu obává právních potíží: „V řadě zemí soutěže skončily soudními žalobami. Bojíme se, abychom nedopadli podobně.
Úřad měl představu, že formou zjednodušeného způsobu zadávání veřejné zakázky osloví zhruba dvě až tři poradenské firmy. Měly by to být prý takové, které se podílely na úspěšných zahraničních telekomunikačních aukcích a mají i zkušenosti s českým prostředím. Poradcem by se tak zřejmě stalo konsorcium složené z českého a zahraničního subjektu. Poradenská firma by se měla stát pravou rukou řídícího výboru (navrhované činnosti – viz box), složeného ze zástupců ministerstev a úřadů.

Pět miliard nedáme.
Účast či neúčast poradce asi už nic nezmění na způsobu udělování licencí. Jak jsme již uvedli (EURO 5/2001), má být využita smíšená metoda, která bude mít v prvním stupni charakter „soutěže krásy , ve druhém pak aukce. V prvním stupni budou nabídnuty tři licence nynějším GSM operátorům – EuroTelu, RadioMobilu a Českému Mobilu. Ti musí souhlasit s provozními, technickými i rozvojovými a cenovými požadavky státu. Ve druhém stupni bude dražena čtvrtá licence a s ní možná i další, o něž v prvním kole nebude zájem. V krajním případě tak mohou být v aukci všechny čtyři licence.
Zatím nelze odhadnout, zda trojice českých GSM operátorů koupí licence v prvém kole. Firmy stále tvrdí, že pět miliard, které by každá z nich měla státu zřejmě zaplatit, je přemrštěný požadavek. Mluvčí EuroTelu Jan Kučmáš i minulý týden zopakoval stanovisko šéfa firmy Terrence Valeského z 8. února, kdy tento uvedl, že by nejlepším řešením bylo udělení licencí zdarma. Mají–li však být zpoplatněny, považuje Valeski za rozumný návrh banky Merrill Lynch, která stanovila optimální cenu pro ČR na 2,8 miliardy za licenci.
Podle generálního ředitele RadioMobilu Rolanda Mahlera „akcionáři společnosti pokládají za přijatelnou cenu od jedné miliardy korun , a to prý v závislosti na konkrétních podmínkách, které však musí být známy před zahájením vlastního výběrového řízení. „Bez stanovení podrobných podmínek souvisejících s využíváním licence UMTS nepovažujeme částku požadovanou vládou za přiměřenou, konstatoval minulé úterý David Vlk, mluvčí Českého Mobilu. Třetí operátor již dříve oznámil, že je ochoten zaplatit 1,8 miliardy korun, ovšem v případě, že nebude udělena čtvrtá licence, pak i 2,8 miliardy.

Čtyři, a velmi rychle.
Místopředseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Zdeněk Švrček (ODS) si myslí, že vláda by za nynější situace spíše než na dvacetimiliardovém výtěžku měla bazírovat na udělení čtvrté licence. „Vstup dalšího operátora a zostření konkurence považuji za prvořadé, uvedl poslanec v rozhovoru pro týdeník EURO. Švrček si také myslí, že by se kabinet raději neměl pouštět do „riskantní aukce a čtvrtou licenci udělit v klasickém tendru. „Hrozí totiž, že aukce skončí fiaskem a čtvrtý operátor bude teprve poté vybírán jinou metodou, což ale způsobí několikaměsíční zpoždění. Jeho rychlý vstup na trh je ovšem naprosto základním předpokladem rychlého zavedení UMTS v Česku, soudí Švrček.

Navrhovaná činnost poradce

  1. styk s účastníky výběrového řízení
  2. zpracování návrhů dokumentů výběrového řízení
  3. zpracování návrhu metodiky výběrového řízení
  4. posouzení žádostí o udělení telekomunikačních licencí do výběrového řízení
  5. provedení aukce
  6. zpracování návrhu vyhodnocení výběrového řízení