Na čerstvé podnikatele míří noví „šmejdi“, zákony na ně nestačí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Na čerstvé podnikatele míří noví „šmejdi“, zákony na ně nestačí

Michal Hron,
Na čerstvé podnikatele míří noví „šmejdi“, zákony na ně nestačí
Zdroj: CC0 via Pixabay

Zaplaťte a my vás zapíšeme do veřejného rejstříku. Tak nějak se dá shrnout praktika několika společností, které se snaží vytáhnout peníze z čerstvě zapsaných podnikatelů v živnostenském rejstříku. Patří mezi ně Živnostenská komora či Rejstřík obchodu a živností. Svými názvy i formou oslovovacích dopisů se snaží budit dojem, že jsou součástí státního aparátu. Opak je však pravdou a například ministerstvo průmyslu a obchodu již kvůli tomu podalo podnět k Úřadu na ochranu osobních údajů. Ten však na této činnosti neshledal nic protiprávního.

Tyto takzvané „katalogové firmy“, které svůj název získaly z podstaty svého podnikání (nabídka zápisu do katalogu za úplatu), přitom naplňují obecnou představu o nekalých obchodních praktikách. Zmíněná Živnostenská komora například už pár měsíců oslovuje nově registrované podnikatele a v dopise s předvyplněnou složenkou na 2 690 korun jim nabízí zápis do živnostenského portálu, který podle provozovatele rejstříku, společnosti Office Point s.r.o., „obsahuje data o podnikatelských subjektech České republiky“. Součástí nabídky má být i „poskytování inzertních služeb“.

Realita je ovšem taková, že nic z toho podnikatel ve výsledku nedostane. Společnost Office Point, s.r.o., kterou dopis označuje za provozovatele, sídlí v Truhlářské ulici v samém centru Prahy. Jde o jednu z  oblíbených adres společností nabízejících virtuální sídla firem. Na stejné adrese obchodní rejstřík eviduje 26 právnických osob, historicky se zde pak vystřídalo dalších víc než 30 subjektů. Jako jednatel firmy je v obchodním rejstříku uveden Aleš Machač z Kuřimi.

Webové stránky Živnostenské komory jsou navíc dílem editoru, který umožňuje vytvořit web i lidem bez znalosti jeho tvorby. Snaha proklikat se k rejstříku následně končí informací, že právě probíhá jeho aktualizace.…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?