Mýtus zvaný rozpočet

16. prosince 2009, 13:07 - Ivan Pilný
16. prosince 2009, 13:07

Ekonomiku a politiku nelze oddělit

Současnou situaci kolem rozpočtu charakterizuje trojice, bohužel nikoli svatá. Na jedné straně stojí impotentní pravice bez názoru a její strategie utéci alibisticky z boje. Druhou stranu tvoří populistická levice, jejíž papaláši a pseudoodborníci táhnou příští generace ke krachu. Doplňuje je „nepolitická“ vláda, která stahuje kalhoty daleko před brodem kvůli absenci politického mandátu. Není pravda, že máme špatně placené policisty, učitele nebo úředníky. Máme špatně placené dobré policisty, učitele a úředníky. Komerční sféra šetří, zbavuje se mizerných zaměstnanců nebo jim krátí benefity, ponechává si jen ty, které potřebuje. Veřejnou správu charakterizuje výrok našeho prezidenta jako byrokratickou organizaci, která nemaximalizuje žádný produkt, nýbrž své přežití a zvětšování a funguje s měkkým rozpočtovým omezením.
Hrátky kolem rozpočtu se uskutečnily už tolikrát, že lze nalézt jejich axiomy. Žádná vláda ani politická strana nemá dost dat a odborníků na to, aby mohla úspěšně plánovat ekonomiku. Rozpočet počítá s příjmy, které se nikdy nenaplní, a výdaje vždy narostou. Ekonomiku a politiku nelze oddělit, takže rozpočet se vždycky zpolitizuje. Přidejte si k tomu korupci a porcování medvěda a položte si otázku, proč se té směsi čísel říká rozpočet, a ne seznam přání, na něž nejsou peníze.
Jediná cesta ven z takovéhoto amatérismu je předefinování funkce státu směřující k zajištění skutečných a zásadních potřeb občanů. Je třeba okamžitě provést odkládané reformy důchodového, sociálního, vzdělávacího a zdravotního systému. Bohužel je nutno počítat s naší větší spoluúčastí. Musíme přestat brzdit rozvoj ekonomiky zdaňováním úspěchu, nesmíme šetřit na budoucnosti a konkurenceschopnosti republiky. Prostředky na vzdělávání, vědu a výzkum, stejně jako na adresný a nezneužívaný sociální systém, musejí být prioritou. Rozpočet musejí sestavovat odborníci schopní rozlišit mezi rizikem, které se dá odhadnout, a nejistotou, pro niž musíme mít alternativní plán. Nelze plánovat na rok bez přihlédnutí k minulosti a příštímu období. Rozpočet nesmí být porcován, ale prověřen na realitu, konzistenci a návaznost. Otázkou, kterou mohou zodpovědět jen občané, je, zda konečně zvolí nové, nezkorumpované a úspěšné tváře. Starého psa novým kouskům nenaučíš.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít