My pomáháme, vy poslouchejte

11. prosince 2008, 11:29 - Kateřina Menzelová
11. prosince 2008, 11:29

Nejlidnatější země světa požaduje ochranu svých investic ve Spojených státech

Jedním z výsledků současné finanční krize bude jednoznačné posílení pozice Číny. To je ostatně již patrné z nynějších dialogů, které nejlidnatější země světa vede s Amerikou. Číňané stále hlasitěji a sebevědoměji prosazují své požadavky, mezi něž patří například ochrana jejich investic ve Spojených státech amerických. Čína doufá, že se jí podaří dohodnout s USA smlouvu, která by zaručovala bezpečnost prostředků, které v Americe utratí. Čínský viceprezident Wang Č-šan se domnívá, že takováto dohoda pomůže vytvořit transparentnější a předvídatelnější prostředí pro vzájemné investice. „Čína si přeje spolupracovat s USA a bojovat proti protekcionismu v obchodu, a to v jakékoliv formě,“ dodal Wang. Američané krátce po zveřejnění čínského požadavku na ochranu investic konstatovali, že nemají žádné detailní informace o tom, co konkrétně si Peking pod ochranou investic v USA představuje.

MUSÍTE ŠETŘIT

Daleko konkrétnější prý byly požadavky Číňanů na stabilizaci americké ekonomiky. Dle čínských představitelů musejí Američané udělat vše pro to, aby dali dohromady svou ekonomiku, a úspěšně se poprat se světovou finanční krizí. Ostatně Číňané, jak tvrdí, znají i příčiny, proč k současným turbulencím došlo. Čína během vzájemných jednání vyzvala Spojené státy americké k větší šetrnosti a označila nadměrnou spotřebu v USA za jednu z příčin současných finančních komplikací. „Mezi důležité důvody finanční krize v USA patří nadměrná spotřeba,“ řekl guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan. Dodal, že USA by měly zvýšit míru úspor a snížit obchodní i rozpočtový schodek. Čínský viceprezident Wang tlačí na amerického ministra financí Henryho Paulsona, aby Amerika „přijala nezbytná opatření ke stabilizaci ekonomiky a finančních trhů a zároveň aby zaručila bezpečnost čínských aktiv a investic v USA“. Číně jde o hodně. Vláda investovala do amerických státních obligací 585 milionů dolarů, čímž pomohla Americe financovat nákladné záchranné balíčky. Slabý dolar a finanční turbulence zvyšují obavy Číny o americké investice. A to v době, kdy se sama s následky krize potýká. Čínská ekonomika zpomaluje. V letošním roce by dle odhadů měla růst o devět procent, loni se přitom HDP zvýšil o 11,9 procenta. Komunistické vedení má strach z růstu nezaměstnanosti, a to hlavně v podnicích, jež jsou zaměřeny na export. S tím mohou být spojeny i případné nepokoje. Také proto Peking sestavil záchranný stimulační balíček. Přes 586 miliard dolarů má podpořit růst prostřednictvím masivních výdajů na infrastrukturu a další projekty. „Vždy jsme věřili, že Čína může zvládnout dobře své záležitosti a zaručit relativně stabilní a rychlý rozvoj domácí ekonomiky, což je také největší příspěvek k mezinárodní ekonomické a finanční stabilitě,“ prohlásil sebevědomě jeden ze zástupců centrální banky.

SLIBUJEME REFORMY

Při jednáních mezi čínskými a americkými představiteli již několik let zaznívá požadavek na revalvaci čínské měny. Číňané sice nedávno přislíbili pokračování měnové reformy, zůstalo ale jen u obecných prohlášení. Amerika již několik let poukazuje na to, že čínský jüan je značně podhodnocen. Washington a další obchodní partneři si stěžují, že kvůli tomu je pro ně těžké vyrovnat se s obchodním deficitem s Čínou. Někteří američtí právníci dokonce volají po tom, aby byla proti Číně podniknuta odvetná opatření. Jejich hlas ale v době krize slábne. „Číňané nás ubezpečují, že souhlasí s pokračováním reforem, a já si pod tím představuji i revalvaci jüanu,“ konstatoval pro agenturu AP nejmenovaný americký představitel. Ekonomové nyní spekulují nad tím, jak se změní přístup Ameriky k Číně po nástupu Baracka Obamy do prezidentské funkce. Někteří analytici očekávají, že přístup jeho i Kongresu bude tvrdší.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky…
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Technologie
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít