Muž, který vsadil na auta

26. listopadu 2007, 00:00 - Erich Handl
26. listopadu 2007, 00:00

Pavel Juříček, generální ředitel Brano Group Úspěšný rok má letos generální ředitel společnosti Brano Group Pavel Juříček. Stal se vítězem ankety Podnikatel roku, bodoval také v soutěži Top 10 ankety Manažer roku.

Historie firmy Brano sahá až do roku 1862. Současný příběh se ale začal psát v roce 1994. „Tehdy jsem pro státní podnik napsal privatizační projekt a přihlásili jsme se ještě s dalšími kolegy do privatizace. Ta se sice nakonec podařila, ale naše vlastnická skupina nebyla koherentní, existovaly v ní velké generační rozdíly, a tak jsem nakonec podíly ve firmě vykoupil a zůstal jejím jediným majitelem,“ vzpomíná Pavel Juříček na své podnikatelské začátky.

Od dveří k autům

Nejhorší krize přišla podle jeho slov v roce 1995. „Bylo zřejmé, že dosavadní výroba dveřních mechanismů nás neuživí, proto jsem začal firmu orientovat na automotivní sektor. Ale podnik byl plný netvořivých lidí bez znalostí cizích jazyků, já ke všemu neměl ani na jejich výplaty. Naštěstí se mi podařilo získat první zakázky z oblasti automobilového průmyslu, první byla od koncernu Volkswagen. Trávil jsem ve firmě téměř všechen čas, kontroloval každou fakturu a nakonec se situace začala obracet,“ říká podnikatel.

Poté přišly další zakázky – od Renaultu, Fiatu a Nissanu. Juříčkovi se podařilo vyměnit celou generaci zaměstnanců za dynamičtější pracovníky a dnes už dodává Brano Group převážně součástky pro automobilky. V roce 2005 firma poprvé v historii překročila hranici čtyřmiliardového obratu a loni vygenerovala zisk ve výši 300 milionů korun. Téměř 75 procent produkce jde na export, a to zdaleka nejen do evropských zemí. Brano má zákazníky rovněž v USA, Mexiku, Číně či Japonsku.

V České republice působí hned na několika místech, její závody jsou v Hradci nad Moravicí, Jablonci nad Nisou, Jilemnici, Rakovníku, Olomouci, Zubří, Litovli, Ostravě, Jičíně a Novém Boru.

Jedno ocenění za druhým

Pavel Juříček má na svém kontě vítězství v anketě Podnikatel roku, bodoval také v soutěži Top 10 ankety Manažer roku, kde získal nejvíc hlasů po šéfovi mladoboleslavské škodovky Detlefu Wittigovi. V prestižních soutěžích však nevítězí jen majitel, ale i jeho firma. V minulých letech získala ocenění v soutěži Exportér roku.

Umístila se také v žebříčku 100 obdivovaných firem České republiky a v kategorii Ostatní zpracovatelský průmysl získala pomyslnou stříbrnou medaili. Brano Group je také společností, která má již druhým rokem právo používat titul Dodavatel pro Auto roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít