Muži a jejich Oidipovský komplex

21. prosince 2009, 11:29 - Šárka, <a href="http://www.ladyzone.cz">Ladyzone.cz</a>
21. prosince 2009, 11:29

Muži bývají často nevyzpytatelní svým chováním a jednáním. Někdy nás dokáží překvapit takovými činy, že nevěříme tomu, kde se to v nich bere. Jenže chování svého partnera už jen těžko změníte, protože výchova dokáže i nemožné. A v tomto případě výchova syna z matčiny strany bývá pevně zakořeněna.

Autor: Jakub Hněvkovský

V raném dětství jsou děti pevně fixováni na své rodiče, především matku. Ta se o ně svědomitě stará, dělá pro ně první poslední a oni si neustále vynucují její pozornost, které dost i zneužívají. Jenže mnoho věcí se děje nevědomky, jak tvrdil Sigmund Freud, zakladatel psychoanalýzy. Za celý svůj život napsal mnoho studií a objasnil právě pojem jako Oidipův či Oidipovský komplex.

Co je Oidipův komplex

Sigmund Freud popsal zvláštní vztah synů k matkám následovně: „Láska chlapce k matce zahrnuje přání tělesného kontaktu, zvědavost na nahé tělo, nevědomé incestní přání, otec je přitom chápán jako rival, to je onen Oidipovský komplex. Za normálních okolností strach z potrestání vede chlapce k potlačení sexuálních přání vůči matce a k identifikaci s otcem – agresorem, která s sebou přináší i všechny atributy otce – a tedy i jeho moc. Tím je Oidipovský komplex rozřešen a chlapec přebírá mužskou roli.“

A proč tento jev nazval Freud právě Oidipovým komplexem? To vychází z legendy z antického Řecka, kdy si král Oidipus vzal (seč nevědomky) svoji vlastní biologickou matku a svého pokrevného otce usmrtil (také nevědomky). V opačném případě, kdy je dcera zahleděna do svého vlastního otce, se nazývá Elektřin komplex.

Chlapci v tomto věku mají tendenci poznávat vše nemožné a začíná je právě zajímat i ona sexuální oblast. A nejvhodnější příležitost k tomu mají samozřejmě doma – u vlastní matky. Otec pro ně pak představuje soka. Chtějí mít svoji maminku pouze pro sebe a sebemenší dotyk otce považují za vnik do jejich teritoria. Po šestém roku života chlapce tato fyzická touha přechází a zmírňuje se, takže se mazlení s maminkou už je nevinné.

Nejraději všechno pro sebe

V přeneseném slova smyslu se dají pozůstatky Oidipovského syndromu shledat na každém muži. To, že jim někdo okukuje nebo se nedejbože dotkne jejich přítelkyně, nepřenesou přes srdce. Ve všech ostatních mužích vidí svého potencionálního soka, snaží sepřed ním si svoji milou chránit a mít jen a jen pro sebe. Opět je totiž ve hře fyzická přitažlivost opačných pohlaví.

Více na Ladyzone.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít