Může Václav Klaus z Hradu ovlivňovat českou ekonomiku?

10. března 2003, 00:00 - Jan Šmíd, politolog
10. března 2003, 00:00

Co přinese prezident Václav Klaus české ekonomice? To je důležitá otázka, vždyť Václav Klaus je bývalý ekonom a strůjce českého přechodu ke kapitalizmu. Přesto Klausovo zvolení zřejmě nepřinese českému hospodářství žádnou razantní změnu.

Co přinese prezident Václav Klaus české ekonomice? To je důležitá otázka, vždyť Václav Klaus je bývalý ekonom a strůjce českého přechodu ke kapitalizmu. Přesto Klausovo zvolení zřejmě nepřinese českému hospodářství žádnou razantní změnu.

Jednou z mála, a možná největší přímou pravomocí, kterou může hlava státu zasahovat do chodu ekonomiky, je jmenování členů Bankovní rady České národní banky. Václav Klaus dostane během svého prvního funkčního období příležitost postupně najmenovat celou Bankovní radu. Většinu členů (čtyři z celkem sedmi) jmenuje už za dva roky, další dva potom v roce 2006 a jednoho začátkem roku 2008.

Politiku ČNB neovlivní

Václav Klaus centrální bance nepřál její samostatnost, obzvlášť ne poté, co se s ní neshodl na způsobu jak se vyrovnávat s inflací. Může se tedy stát, že Václav Klaus najmenuje do Bankovní rady své lidi (kandidáty může vybírat úplně sám a ke jmenování nepotřebuje ani spolupodpis předsedy vlády). To však ještě nemusí znamenat, že budou plnit jeho vůli. Budou totiž nezávislí i na něm. Zákon jim navíc výslovně přikazuje neřídit se žádnými pokyny, dokonce ani prezidentskými. Prezident sice také může odvolávat členy bankovní rady, ale jen z přesně stanovených důvodů, takže rozhodně tímto způsobem nemůže potrestat jejich neloajálnost.

Kapitálový trh by potřeboval dozor

Hlava státu dále jmenuje prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, který kontroluje hospodaření s majetkem české republiky a plnění státního rozpočtu. Může však jmenovat pouze kandidáty navržené Poslaneckou sněmovnou. Přímý vliv NKÚ na ekonomiku je téměř mizivý. Prezident také jmenuje a odvolává předsedu Komise pro cenné papíry a čtyři členy prezidia, ovšem na návrh vlády. Záleží tedy nejspíše na tom, jaká vláda bude u moci. Vzhledem k tomu, že se do dvou týdnů bude hlasovat o důvěře kabinetu, může Václav Klaus získat tuto důležitou pravomoc velmi brzy. Prezident republiky může člena prezidia Komise odvolat za to, že porušil ustanovení zákona o cenných papírech nebo že se dopustil takového jednání, které zpochybňuje jeho nezávislost, což je snadno zneužitelná formulace. Pro finančníky bude zajímavé sledovat, koho bude Václav Klaus do Komise pro cenné papíry prosazovat. Dosud totiž udělal pro dobrý dozor nad kapitálovým trhem jen velmi málo, spíše je známa jeho obliba myšlenky „zhasnutí“ za účelem legalizace různých rychlých a podezřelých převodů majetku v devadesátých letech. Návrhem vlády je prezident omezen také při jmenování předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který rozhoduje o zásadních otázkách regulérnosti státní pomoci podnikům nebo udílení investičních pobídek.

Ústavní soudce schvaluje i Senát

Ekonomicky důležitý, byť nepřímo, může být také Ústavní soud. V minulosti se Klaus již několikrát střetl s výkonnou mocí i se zákonodárci, například v otázce deregulace nájemného (což je rest táhnoucí se ještě od Klausových vlád) a také například ve věci České národní banky (tehdy rušil ustanovení, která se do zákona dostala také díky ODS) nebo regulace trhu s cukrem. Václav Klaus získá brzy možnost jmenovat osm soudců (z patnácti), kterým vyprší mandát už v červenci. Prezidentovi ovšem brání v naprosté libovůli pojistka v podobě souhlasu Senátu, kde má ODS jen 26 z 81 senátorů.

Prezidentské veto lze snadno přehlasovat

Snad poslední prezidentovou ekonomickou pravomocí je vracení zákonů, o kterém tvrdí, že jej nebude používat tak často jako jeho předchůdce Václav Havel. U Václava Klause je na místě otázka, zda tomuto pokušení skutečně odolá. Tato zbraň ovšem není příliš silná. K přehlasování prezidentského veta stačí nadpoloviční většina všech poslanců (zatímco k přijetí zákona stačí většina přítomných).

Prezident Ekonom? Nikoli

I když Václav Klaus získal s novou funkcí také jistý vliv na hospodářství, bude mnohem menší než v dobách jeho premiérství, a nesrovnatelně menší než v prvních letech po „listopadu“. Rozhodně nečekejme, že vstoupí do historie právě jako „Prezident Ekonom“.

Pravomoci českého prezidenta

* Jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády

* Svolává zasedání Poslanecké sněmovny ČR

* Rozpouští Poslaneckou sněmovnu

* Pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády

* Jmenuje soudce Ústavního soudu, jeho předsedu a místopředsedy

* Jmenuje předsedu a místopředsedu Nejvyššího soudu

* Odpouští a zmírňuje tresty uložené soudem, nařizuje, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo, a zahlazuje odsouzení

* Má právo vracet parlamentu přijaté zákony kromě zákonů ústavních

* Podepisuje zákony

* Jmenuje prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu

* Jmenuje členy Bankovní rady ČNB

* Je vrchním velitelem ozbrojených sil

* Přijímá vedoucí zastupitelských misí

* Pověřuje a odvolává vedoucí zastupitelských misí

* Vyhlašuje volby do Poslanecké sněmovny a do Senátu

* Jmenuje a povyšuje generály

* Propůjčuje a uděluje státní vyznamenání, nezmocní-li k tomu jiný orgán

* Jmenuje soudce

* Má právo udělovat amnestii

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít