Muskův rekord. Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodeje o 40 procent - Euro.cz

Přihlášení

Muskův rekord. Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodeje o 40 procent

čtk,
Muskův rekord. Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodeje o 40 procent
Zdroj: Profimedia

Výrobce elektrických vozů Tesla miliardáře Elona Muska na začátku roku výrazně zvýšil prodej. Podnik sice minulý měsíc zažil stejně jako další automobilky útlum kvůli snahám zastavit pandemii onemocnění způsobeného koronavirem. Celkem společnost v prvním čtvrtletí dodala podle předběžných údajů 88 400 vozů, což bylo o 40 procent více než ve stejném období loni a nejvíce za jakékoliv první čtvrtletí.

Analytici v anketě společnosti FactSet v průměru očekávali, že Tesla zvýší prodej na 89 tisíc vozů. Svůj odhad však snížili z původních 107 tisíc, které čekali v únoru.

Výroba Tesly v prvním čtvrtletí vzrostla o 33 procenta na téměř 102 700 vozů. Firma musela minulý měsíc po tlaku úřadů zavřít závod v Kalifornii a výrobu neobnoví nejméně do začátku května. Někteří odborníci očekávají, že závod by mohl zůstat zavřený až do června. Tesla původně čekala, že v USA vyrobí letos téměř půl milionu vozů a dalších 150 tisíc v nové továrně v Číně. Šéf automobilky Elon Musk pak ale předpověděl, že prodej se letos zvýší na více než 500 tisíc vozů  z loňských 367 500.

Analytik firmy Wedbush Securities Daniel Ives popsal čísla od Tesly jako „malé vítězství v temném prostředí“. Akcie firmy po zveřejnění zprávy vzrostly při neoficiálním obchodování o téměř 17 procent. I tak ze svého rekordu před dvěma měsíci ztrácejí téměř polovinu.

Elon Musk se zařadil mezi ty, kteří původně bagatelizovali hrozbu koronaviru a veřejně předpověděl, že to nebude o nic horší než chřipka. Od té doby slíbil spustit výrobu ventilátorů potřebných pro ty, kteří bojují s COVID-19.

Tesla začala v lednu vyrábět svůj Model Y a v březnu začala tato auta dodávat zákazníkům. Automobilka vkládá do nového vozu velké naděje. Musk v minulosti uvedl, že očekává, že poptávka po Modelu Y bude vyšší než poptávka po všech dalších modelech dohromady. Model Y využívá silné poptávky po sportovně-užitkových vozech (SUV) a je mnohem levnější než luxusní Model X.

Diskuze