Musk dodá americké armádě satelity na sledování balistických raket - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Musk dodá americké armádě satelity na sledování balistických raket

,
Musk dodá americké armádě satelity na sledování balistických raket
Zdroj: Instagram/SpaceX

Elon Musk nezáří je na poli automobilového průmyslu, ale čím dál více proniká do tajů vesmírných technologií. Mimo jiné Musk disponuje sítí 12 tisíc satelitů StarLink. Teď svým know-how pomůže americké armádě, do roku 2022 pro ni má postavit čtyři satelity, které budou schopny sledovat mezikontinentální balistické rakety.

Muskovy technologie jsou v kurzu. Satelity pro americkou armádu budou podobného ražení, jako technologie Starlink pro posílení připojení na internet na zemském povrchu. Vyrábět by se měly i ve stejné továrně ve městě Remondu, ve státě Washington. Za celou zakázku od americké armády Musk vyinkasuje 149 milionů dolarů.

Další čtyři satelity dodá jiná technologická firma L3Harris Technlogies, satelity od obou společností by společně měly být schopny komunikovat. Americké armádě by všech osm satelitů mělo být dodáno do roku 2022. V případě SpaceX se jedná o první takovou zakázku pro americkou armádu v dějinách společnosti.

Satelity budou první částí sledovacího systému interkontinentálních balistických raket pomocí infračerveného záření. Nová zařízení budou napojené na už funkční síť zařízení, dohromady by tak měly shromažďovat dostatečné množství dat pro zajištění americké bezpečnosti na povrchu země.

Dosavadní technologie zatím neposkytují stoprocentní ochranu před balistickými raketami, Američané toto ohrožení opakovaně zmiňují. Protiraketová obrana sice na území Spojených státech existuje, avšak důvěra k tomu, že by skutečně v případech nouze zafungovala, je nevalná.

V minulosti prosákly na veřejnost informace o skutečných číslech testování, která ukázala, že americká obrana stojí na vratkých nohách. Přesto americká armáda na protiraketovou obranu vydává miliardy dolarů ročně.

Zdroj: theverge.com, cnbc.com, businessinsider.com