Musíme si počkat

12. října 2007, 14:53 - Jan Štětka
12. října 2007, 14:53

Podivné zbohatnutí expremiéra nechtějí politici příliš komentovat

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se dosud vyjádřil k akciové kauze Stanislava Grosse oficiálně pouze jednou. „Tak to zjišťujte investigativně, mám informace pouze z tisku a ty pokládám se znalostí hodnověrnosti těchto informací za velmi zavádějící. Třeba je to pravda,“ vmetl stručně do tváře tázajícím se novinářům 24. září při brífinku ve Strakově akademii. Když týdeník EURO zaslal minulou středu premiérovi prostřednictvím vládní mluvčí Jany Bartošové otázky na téma, co si myslí o Grossově mlčení ve věci nákupu akcií Moravie Energo, reakce nedorazila. „Premiér je mimo, odpovědi bohužel neseženu. Nicméně pokud vím, nikdy nechce komentovat soukromé záležitosti jiných politiků,“ sdělila Bartošová.

Langer: Není to polický problém.

Komentovat Grossovu kauzu příliš nechtějí ani další politici ODS „Myslím, že by to neměla být primárně stranická záležitost,“ prohlásil na dotaz týdeníku EURO ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer. „Je to věc soukromé osoby a počkám si na to, s čím přijde policie, která věc prošetřuje“ zdůraznil ministr a připomněl, že případ považuje především za záležitost sociální demokracie, jejímž je Gross členem. Podle Langera sice Grossovo mlžení kolem nákupu akcií firmy Moravia Energo v pořádku není, ale dokáže si prý představit obchodní projekt, na který si někdo půjčí peníze, a díky nim koupí akcie, jež se ziskem prodá a vydělá. „Na tom nespatřuji nic špatného, pokud jsou zdroje průhledné,“ uvedl Langer. „Myslím, že Stanislav Gross vsadil na spekulaci, o které si můžeme myslet každý své, jestli to považujeme za správné, nebo ne, či zda bychom to udělali, nebo ne. A nese teď veškerá rizika, že spekulace nedopadne, jak si představoval,“ odhaduje Langer. Existující systém kontroly majetku politiků je podle něho v pořádku. „Právě proto máme zákon o střetu zájmů výrazně přísnější, než byl donedávna. Aby bylo jasné, kdo má jaké majetkové poměry před vstupem do politiky a v průběhu pobytu v ní,“ soudí politik.

Říman: Nemám s tím nic společného.

O možnost „rýpnout si“ do bývalého předsedy ČSSD minulý týden nestály ani špičky ODS ze severní Moravy. „Nemám s tím případem nic společného,“ vzkázal prostřednictvím SMS ministr průmyslu a obchodu Martin Říman a reagovat nechtěl ze služební cesty do Bruselu ani ostravský hejtman Evžen Tošenovský. Převážně policejní rozměr Grossovy kauzy však zdůrazňuje i bývalý místopředseda KDU-ČSL, Tošenovského náměstek a starosta prestižní rekreační obce Čeladná na Frýdeckomístecku Pavol Lukša. „Případ je prazvláštní, ale neumím říct, proč strany vládní koalice nenaléhají na expremiérovu odpovědnost. Myslím, že to není ani tak otázka na vládní strany jako spíše na orgány, které v tom mají konat, tedy na policii,“ řekl pro týdeník EURO. „Stanislav Gross to jistě ještě vysvětlí, takže v této fázi je brzy na nějaké závěry. Navíc když odešel německý předseda vlády Gerhardt Schröder, nastoupil do firmy, o které předtím také rozhodoval. Takže politika je zřejmě všude stejná,“ domnívá se. Větší transparentnost majetkových poměrů by podle něho měla platit nejen na premiéry, ale i na státní úředníky, „kteří mají mnohem větší peníze než ústavní činitelé“. Lidovecký poslanec a někdejší náměstek moravskoslezského hejtmana Jiří Carbol zase připomíná, že jsou závažnější kauzy než Grossovy akcie. „Jak může stát prodat část ruzyňského letiště, aniž by bylo jasné komu?“ zmiňuje současné dění v kdysi lidoveckém resortu dopravy. Grossův případ mohou podle Carbola objasnit tajné služby.

Profesionálnější Kalousek a Tlustý.

Na Grosse kvůli vysvětlení lukrativnímu nákupu akcií netlačí ani zelení, kteří jsou zcela ponoření do svého sporu o příštího šéfa ministerstva školství. Paradoxně silněji než z vládních lavic se kritika na Grosse snáší od sociálních demokratů. „Musí vysvětlit celou tu věc do týdne nebo tak nějak. Protože čas se krátí,“ řekl minulou středu místopředseda ČSSD a Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. „V situaci, v níž je Stanislav Gross jako bývalý premiér, není žádný z podnikatelů, který by si možná mohl dovolit říct, že do toho nikomu nic není. To nelze. Problém s přiznáním majetku se však týká i dalších politiků, kteří jsou obratní a nevyvolávají takové podezření. Nejde však jen o politiky. Obávám se, že v této zemi se dějí daňové úniky velkých firem, protože existují různé metody, jak třeba platit zaměstnance přes offshory, což platí i pro velké, renomované společnosti. Co se týká politiků, nejsem si jistý, jsou-li to hlavní peníze, které tady utíkají,“ přiznal tristní stav čelní politik strany, která v Česku vládla v posledních osmi letech.
Na otázku, proč podle něho vládní strany nezvedly Grossovu kauzu a moc ji nekomentují, Zaorálek říká: „Protože tady zřejmě může mít někdo máslo na hlavě.“ Podrobnosti týkající se podivných vazeb mezi politiky ODS, ČSSD, KDU-ČSL a byznysmeny na území Moravskoslezského kraje prý však neumí poskytnout. „Máme u nás politiky, jako jsou Miroslav Kalousek a Vlastimil Tlustý, kteří se vyznačují mnohem lepším manévrováním a profesionálnějším přístupem, a mám pocit, že jim kdekdo dává pokoj, zatímco Gross je oblíbený terč,“ odvádí pozornost na politické matadory KDU-ČSL a ODS. „Nevím, jak se případ Stanislava Grosse odehrál, ale především se mi to těžko říká, pokud se k tomu on sám nevyjádřil. Na druhé straně je tu zvláštní počínání vlády kolem Nomury. Tam jde o miliardy, a nikdo si toho nevšímá. V tom vidím zvláštní disproporčnost. Není zájem o tom mluvit. Místo toho slyším ve sněmovně, jak se Česko začalo zlepšovat, co se týká úrovně korupce,“ připomíná Zaorálek hořce výsledky nedávné mezinárodní studie.

Vyhazov Grossovi nehrozí.

Podle místopředsedy ČSSD není pravda, že by nad Grossem v souvislosti s aférou visel Damoklův meč vyhazovu z partaje, jak to jednou zmínil šéf strany Jiří Paroubek. „Musíme počkat, až expremiér případ vysvětlí. Policie ho vyšetřuje, ale vlastně mi ani není jasné, za co by měl být trestně stíhán. Je proto zmatené mluvit nyní o nějakém postihu,“ myslí si. Zaorálek je předsedou moravskoslezských sociálních demokratů a potvrzuje, že intenzivní styky byznysmenů s politiky napříč spektrem jsou v tomto kraji tradicí. „Třeba ODS komunikovala se šéfem Třineckých železáren Tomášem Chrenkem stejně jako Gross. Tamní podnikatelé vůbec mají podobnou strategii komunikovat vždy se všemi hlavními stranami. A i my v ČSSD jsme nutili Grosse, aby s představiteli velkých firem jednal, protože to bylo vždy ku prospěchu věci,“ připouští Zaorálek.
V komunikaci s veřejností má však Gross rezervy tak velké, že mu Zaorálek dává za vzor dokonce Kalouska s Tlustým. „V kauze Moravie Energo nešlo o to zatloukat, ale rychle zareagovat, a to se Grossovi nepodařilo. Jeho metoda vyčkávání není šťastná. Mnohem obratnější jsou postupy, které v podobných situacích volí Miroslav Kalousek nebo Vlastimil Tlustý. Ti zaujmou nějaké stanovisko, ze kterého potom už neuhnou ani o píď, a nikdo už je ani nepřinutí cokoli dalšího říct,“ přiznává místopředseda dobrou znalost obranné techniky politických konkurentů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít