Musíme omezit tvořivost poslanců

16. října 2006, 00:00 - admin
16. října 2006, 00:00

ŠÉF HOSPODÁŘSKÉ KOMORY JAROMÍR DRÁBEK: Je známo, že špatnou zkušenost ohledně připomínkování návrhů jste měli se Škromachovým ministerstvem práce a sociálních věcí. S kým se vám naopak spolupracovalo dobře? Přístup k našim připomínkám se liší úřad od úřadu.

ŠÉF HOSPODÁŘSKÉ KOMORY JAROMÍR DRÁBEK:

Je známo, že špatnou zkušenost ohledně připomínkování návrhů jste měli se Škromachovým ministerstvem práce a sociálních věcí. S kým se vám naopak spolupracovalo dobře?

Přístup k našim připomínkám se liší úřad od úřadu. Dobrou zkušenost jsme měli například s Urbanovým ministerstvem průmyslu a obchodu. 

Jsou současná vládní pravidla pro připomínkování dostatečná?

Myslím, že současná úprava je dostatečná. Důležité je, že vláda přistoupila na to, že každý zákon, který se dotýká podnikatelského prostředí, bude vyhodnocen z hlediska dopadů. Spolu s tím, že Hospodářská komora je povinným místem ve vnějším připomínkovém řízení, je to pro nás dostatečný legislativní rámec. Záleží tedy spíše na dodržování dohodnutých pravidel.

Není menší respekt k podnikatelským návrhům dán i nejednotností podnikatelů samých? Co se například stalo s Podnikatelskou radou, která měla být zastřešující organizací?

Teď budu trochu střílet do vlastních řad. Ten problém si spíše dělají samy různé podnikatelské svazy. Je sice pravda, že dnes Podnikatelská a zaměstnavatelská rada je spíše místem neformálního setkání, ale na této bázi společně konzultujeme svá stanoviska a snažíme se je společně formulovat při jednání se státními orgány a sociálními partnery. Co je ale skutečný problém, který občas vyhřezne i na veřejnost, je občasná prezentace odlišných názorů jednotlivých profesních svazů. Přitom se zapomíná, že tato profesní sdružení jsou součástí určitých větších podnikatelských společenstev.

Nejvíce sporných změn do zákonů přidávají poslanci. Jak lze jejich tvořivost omezit? Hospodářská komora se připojila k iniciativě senátorky Paukrtové, takzvanému legislativnímu stop stavu. Mimo jiné navrhuje, aby se i k pozměňovacím návrhům ve Sněmovně vedla oponentura.

Důležitou oblastí legislativy je i ta, která k nám přichází z Evropské unie. Jak mohou čeští podnikatelé ovlivnit její podobu už při vzniku?

Začal bych tím, že řada právních předpisů Evropské unie je přímo včleněna do našeho právního řádu. A zde velmi málo využíváme možností nejrůznějších odchylek. Díky nim bychom zbytečně neztěžovali a finančně nezatěžovali naše podnikatele. Při přebírání evropských směrnic je přijímáme v té nejtvrdší podobě, jakou si nedovolují přijmout ani daleko vyspělejší státy.

A co se týče možností ovlivnit vznik norem už přímo v Bruselu?

Zde se snažíme působit jednak přes své odborné svazy, jednak prostřednictvím eurochambers, tedy evropských obchodních komor. Působíme rovněž díky společnému zastoupení českých podnikatelů CEBRE. Ovšem rozsah evropské legislativy je tak obrovský, že je nemožné se seznámit, natož pak kvalifikovaně vyjadřovat ke všem výstupům z evropských institucí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít