Můj iPod, můj mobil, má inzulinová pumpa

07. listopadu 2007, 11:49 - Reena Jana
07. listopadu 2007, 11:49

Výrobci lékařských zařízení čerpají náměty od technických vynálezů

Tom Baldwin (43) z letové obsluhy nosí dva úhledné vynálezy připnuté ke svému opasku. Jedním je iPhone a tím druhým je kompaktní inzulinová pumpa a hlídač glukózy nazývaný Paradigm Real-Time (PRT) čili systém vyrobený korporací Medtronic, která se zaměřuje na výrobu lékařských zařízení. Přístroj je opatřen uživatelsky přívětivými kontrolními tlačítky a obrazovkou, která ukazuje úroveň Baldwinovy glukózy, měřené 288x denně přes tenoučkou jehlu zapíchnutou v kůži jeho břicha. „Býval jsem zvyklý píchat si jak inzulinové injekce, tak používat inzulinovou pumpu,“ říká Baldwin. Ale toto zařízení, jež nosí dnem i nocí a v němž doplňuje inzulin každý třetí den, přitáhne zvědavé pohledy jen zřídka. „Vypadá totiž jako pager,“ říká.
Ve snaze poskytovat lepší péči světové populaci diabetiků se výrobci lékařských zařízení spojují s průmyslovými designéry a hledají inspiraci v populárních spotřebitelských produktech, jako jsou přehrávače MP3 či mobilní telefony. Cílem je přijít s intuitivnějšími uživatelskými modely, jejichž design dovolí pacientům zvládnout jejich postižení mnohem efektivněji - a získat si zákaznickou věrnost. „Design se stává primárním hlediskem,“ říká Dr. Alan Marcus, globální ředitel lékařských záležitostí společnosti Medtronic, „aktivně se tím směrem pohybujeme.“ Nedávné výzkumy potvrzuje Baldwinovo tvrzení, že design může ovlivnit to, jak pacienti nakládají se svými chorobami. Na setkání Evropské asociace pro studium cukrovky v Amsterodamu italští výzkumníci uvedli, že se zabývali kvalitou života 1341 pacientů s prvním typem diabetu. Zjistili, že lidé, kteří používali inzulinovou pumpu podobnou PRT systému zažili o 70 procent méně nespokojenosti spojené s terapií než ti, kteří si sami dávali injekce.
Poptávka po těchto pěkně navržených zařízeních roste. Frost & Sullivan, výzkumná a konzultační společnost sídlící v kalifornském Palo Altu, odhaduje, že v USA narostl trh s vybavením na testování krve a s podobnými produkty k monitorování diabetu na 3,5 miliardy dolarů v posledním roce, což znamená vzestup o dvanáct procent od roku 2005. Monali Patelová, ředitelka firemního oddělení pro výzkum zdravotní péče, potvrzuje, že jednoho dne může přistoupit i „saturační faktor“. „Nyní počet diabetiků stále roste, dokonce i mezi dětmi,“ připomíná. Mezinárodní diabetická federace očekává, že celosvětová populace pacientů dosáhne kritických proporcí do roku 2025 - možná až 380 milionů lidí proti dnešním 246 milionům.
Výrobci lékařských zařízení počítají s tímto vývojem a zdvojnásobili úsilí přijít s mnohem elegantnějšími řešeními. Společnost Insulet z Bedfordu ve státě Massachusetts se spojila s návrhářskou firmou Continuum, aby vytvořila OmniPod. Kompaktní inzulinová pumpa, připojená k tělu prostřednictvím tenké trubičky, je bezdrátově synchronizovaná s naprogramovaným kontrolním zařízením, které vypadá jako smartphone.
Jiná firma začínající v oblasti diabetu, HealthPia America, získala v srpnu povolení od Potravinové a lékové komise USA k prodeji GlucoPhonu, což je měřič glukózy, který může být připojený k mobilním telefonům LG Electronics a Motorola. Diabetik se píchne do prstu, dá kapku krve na proužek papíru, pak vloží proužek do speciálního otvoru v telefonu a vnitřní čtecí zařízení analyzuje vzorek během devíti sekund. Telefon zobrazí výsledky, a když si to pacient přeje, pošle údaje lékařskému specialistovi.

PŘESNOST PŘEDEVŠÍM

Krásné tvary a chytrá přídavná zařízení nejsou náhradou přesnosti, říká Patelová. „Měli bychom se ptát, jestli nová zařízení byla navržena tak, aby minimalizovala chybu analýzy vzorku (glukózy v krvi),“ tvrdí.
Nejúspěšnější výrobci pomůcek berou přesnost za základní nutnost a přemýšlejí o souvislostech. Pro Medicom, podnik dánské společnosti Bang & Olufsen, která je více známá svými vysoce kvalitními audio a videozařízeními, je cílem zlepšení souladu s pacientským inzulinovým režimem. Medicom momentálně vyvíjí inzulinovou injekční soupravu, nazvanou C-Cap. Je ve tvaru pera, pípá a krátce bliká zeleným světlem každou čtvrtou až čtyřiadvacátou hodinu, aby připomněla diabetikovi povinnost píchnout si injekci. Není-li pero do hodiny, po kterou je pacient upozorňován, použito, začne blikat červené světlo. Zařízení také potvrdí aplikaci každé injekce zeleným znamením.

Překlad: Marjánka Růžičková

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít