Mrtvě narozené emisní povolenky

15. října 2009, 16:23 - Pavel Matocha
15. října 2009, 16:23

Senátoři mají připravenou stížnost k Ústavnímu soudu

Systém přidělování povolenek na vypouštění emisí oxidu uhličitého, který prosadili poslanci Milan Urban (ČSSD) a Martin Říman (ODS) jako přílepek do zákona o spotřebních daních, pravděpodobně skončí dříve, než začne platit. Senátorka Soňa Paukertová týdeníku EURO potvrdila, že již má připravenou ústavní stížnost, která navrhuje tento přílepek zrušit.
Ústavní soud totiž již dříve označil praxi přílepků za neústavní. Poslanci jimi narychlo měnili nesouvisející zákony a kromě znepřehledňování legislativy přinášely i další problémy. Přílepky totiž nebyly standardně projednané, nemohla se k nim vyjádřit vláda, neměly důvodovou zprávu a vyčíslení dopadů na státní rozpočet. Naopak usnadňovaly život lobbistickým agenturám, neboť přilepení nesouvisejícího paragrafu je mnohem snazší změnou zákona než standardní novelizace. V roce 2007 zrušil Ústavní soud přílepek, kterým zákonodárci chtěli odškodnit klienty tří padlých bank. Tehdy bylo všech třináct přítomných ústavních soudců zajedno, a dokonce vyslovili varování, že jde i o výstrahu do budoucna, že tato zákonodárná praxe je zcela nepřijatelná. Je proto pravděpodobné, že bude-li stížnost senátorky Paukertové podána, Ústavní soud emisní přílepek bez váhání rovněž zruší.
„Ústavní stížnost na tento přílepek mám již připravenou, náš senátorský klub (TOP 09 a Starostové) ji chce podat. Je to stížnost zaměřená ryze na proceduru. Budu ještě jednat s dalšími senátory, kteří tento přílepek k zákonu o spotřebních daních nepodpořili, aby se k naší stížnosti přidali,“ uvedla předsedkyně klubu Soňa Paukertová.
Stížnost hodlá podpořit lidovecký senátor Petr Pithart. „Tak drahý přílepek jsme tu ještě neměli! Bez řádného projednání se tímto přílepkem rozhoduje o osudu více než šedesáti miliard korun. Pokud by se tomuto tématu nevěnovala paní senátorka Paukertová, sepsal bych tu stížnost klidně sám. Všichni víme, že jakmile se ta stížnost dostane k Ústavnímu soudu, tak ten jí nebude ani listovat a přílepek zruší, protože se již jednou jasně vyjádřil, že praxe přílepků je protiústavní,“ říká Pithart.
Jediná nejistota spočívá v otázce, bude-li tato ústavní stížnost nakonec skutečně podána. K tomu je totiž třeba minimálně sedmnácti senátorů. „Doufám, že nás bude dost. Kromě senátorů TOP 09 a KDU-ČSL by stížnost mohli podpořit i někteří senátoři ČSSD. Například sociální demokrat Milan Štěch byl proti schválení zákona o spotřebních daních s tímto přílepkem,“ dodává Pithart.
Zákon v červenci nepodpořilo 23 senátorů a dalších 11 nebylo při hlasování přítomno.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít