Mraky nad Manhattanem

05. ledna 2012, 14:49 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
05. ledna 2012, 14:49

Ta kniha je tak pesimistická, že by se mohla stát biblí všech, kteří mluví o soumraku západní civilizace. Možná že ji pozorně četli někteří z aktivistů hnutí Occupy Wall Street. Pro nespokojené Američany, kteří svůj odpor k diktátu finančního kapitalismu dali najevo tím, že vloni začali stanovat v parcích a na náměstích amerických měst, by se mohla vysílat na pokračování. Většinu z toho, co kniha popisuje, demonstranti důvěrně znají. Jen to možná nedokázali přesně uchopit, jasně pojmenovat a své obavy podpořit argumenty. Tady je mají, srozumitelně a na stříbrném podnose.
O talentu Marka Steyna, autora knihy After America: Get Ready for Armageddon, není třeba pochybovat. Novinář a komentátor, který publikuje v titulech, jako jsou Wall Street Journal, The Irish Times anebo The Australian, už jeden podobný bestseller napsal. Ve své předchozí knize America Alone: The End of the World as We Know It (volně přeloženo Opuštěná Amerika: Konec starého a nám dobře známého světa) předpověděl kolaps západoevropské ekonomiky. Nyní pokračuje. Rychlý ústup z pozice světového lídra podle něj hrozí i Spojeným státům, které už v postupném úpadku „dostihly Evropu a nyní stejným tempem jako starý kontinent pracují na své sebedestrukci“.

Soumrak předlužené velmoci

Steyn chce, aby se Američané zamysleli nad tím, kam vede Spojené státy jejich současná politika. Přesněji řečeno, kam zemi vedou za tichého souhlasu mlčící většiny nynější politické špičky. „Skutečně čekáte šťastné zítřky? Uděláte pro to cokoli? Pak vězte, že bez podstatné korekce máme jen jednu jistotu – katastrofu, úpadek, který se prohlubuje krok za krokem, skutečný armagedon,“ píše Steyn v úvodu. Autor si nevšímá jen ekonomických, ale i společenských změn. Na příkladu domácnosti z konce předminulého, minulého a tohoto století ukazuje, jak se zpomalil technický pokrok a přibrzdila tvorba skutečných hodnot. Upozorňuje na zásadní změny, které nejsou vidět na první pohled. Že Amerika během jediné generace přešla z poměrně spořivého národa do pozice největšího světového dlužníka a z produkční velmoci se stala zemí, jež se přeorientovala na poskytování „levných“ služeb.
Dluh Spojených států dosáhl obřího rozměru (nyní zhruba 15 bilionů dolarů – pozn. red.) a je v procentech vůči HDP nejvyšší od konce druhé světové války. Alarmující je podle Steyna rychlost prohlubování deficitu, která není ničím omluvitelná. Zatímco vyhraná válka znamenala pro USA dobrý start k upevnění pozice světové velmoci a k ekonomickému rozkvětu, „dnešní život na úvěr“ žádné budoucí benefity nepřinese. Americké vlády, ať už demokratické či republikánské, se zadlužují pro iluzorní cíl – zajištění statu quo, pokud jde o životní standardy, na něž jsou jejich voliči zvyklí. „Model sestavování federálního rozpočtu je prostý: utratit čtyři biliony dolarů, přestože se vyberou jen dva. Zbytek se vypůjčí. Není třeba tisknout nové peníze, stačí kreditní karty a předběžný souhlas našich vnuků,“ glosuje Steyn. Příští prezident, kterého budou Američané volit letos, je podle něj poslední, který bude stát v čele ekonomické velmoci.

Smrtící koktejl

Nynější politická reprezentace a zvláště pak Obamova administrativa, jeho poradci a poradci poradců jsou vděčným cílem autorových sarkastických poznámek. Steyn připouští, že k odtržení vládních elit od života běžných občanů došlo už dřív, částečně vlivem krátkozrakosti a také opojením z ekonomické síly státu. „Dřívější ekonomická sebedůvěra Spojených států a nynější utrácení představují smrtící koktejl,“ vysvětluje. Politiky obviňuje z úpadku morálních hodnot a postupné ztráty skutečného tahu na branku. S nostalgií připomíná pocit hrdosti a nadšení, který ovládl Spojené státy, když první člověk, Američan, stanul na povrchu Měsíce. Dnes se veškeré nadšení někam vytratilo. Jakékoli odvážné misi stojí v cestě byrokratické překážky, akademická politika a věčné diskuse. „Naše děti už nemají vzory a nejsou tady cíle, které je strhnou a dokážou motivovat,“ konstatuje Steyn. Kritika politických elit se prolíná celou knihou. Autor se přitom nezabývá korupcí, jak ji známe z českých poměrů. Popisuje spíše demagogické „úlety“ jednotlivých osob, a hlavně hledá příčiny selhání celého systému. Přestože se zabývá detaily americké politiky, má jeho kniha přesah a nutí k zamyšlení i neamerické čtenáře. Například zahraniční komentátor ze Švédska uvádí, že si nad textem „připadal, jako by četl o tom, co dobře zná ze svého domova“. Bonusem knihy pak nejsou jen brilantní postřehy a sarkastická přirovnání, ale i vtipné glosy. Málokdo dokáže psát o úpadku západní civilizace tak, že se nedokážete ubránit smíchu.
Steyn přitom nenabízí jen katastrofickou vizi. V závěru předkládá také recept, co vše mohou Američané ještě změnit. Stručně řečeno, vzít osud do svých rukou, což vyžaduje decentralizaci moci, omezení vládního aparátu a jeho pravomocí, méně regulací, prostě volné ruce pro rozvíjení schopností občanů.

After America. Get Ready for Armageddon (Po Americe. Připravte se na Armagedon)
Autor Mark Steyn
Vydal Regnery Publishing, Inc., Washington, 2011
Rozsah 424 stran

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít