Možná tiše rozpustit

19. května 2011, 15:16 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
19. května 2011, 15:16

Dvě třetiny hlasujících by stranu VV poslaly z politické scény

Měla by strana Věci veřejné odejít do ústraní do doby, než se očistí?

  • Ano – 63,5 %
  • Ne – 28,7 %
  • Nevím – 7,8 %

Strana, která se v poslední době zmítá v řadě skandálů, by se měla alespoň na čas stáhnout z politické scény. Myslí si to téměř dvě třetiny manažerů, kteří odpovídali na anketní otázku. V konkrétním případě Věcí veřejných (VV) by však strana měla podle mnohých komentářů odejít a už se nevracet. Většina z respondentů se domnívá, že se příliš zdiskreditovala a že už se očistit ani nemůže. Pro její setrvání ve vládě se přímo vyslovili jen dva hlasující. A pouze tři napsali, že bude stačit, když do ústraní odejdou konkrétní osoby.
Názory účastníků tohoto Manažerského barometru se tak až na výjimky shodují. Mnozí z těch, kdo by straně VV doporučili odchod, si myslí, že je na odpis. Nebo že poté, co vyplavalo na povrch v poslední době, jednoznačně patří „na smetiště dějin“. Případně že by se v „tom ústraní měla tiše rozpustit“. Ve stejném duchu je i tento komentář: „Obávám se, že co se týká VV, ani částečná, ani celková očista už nepřipadá v úvahu. Ta strana je „prostě jednou provždy profláknutá“.
„Očistit neočistitelné snad nebude možné ani v ČR,“ doufá jeden z odpovídajících. Jiný uvádí, že „tato mladá, zpočátku svým nekonvenčním přístupem a svým programem pro mnohé zajímavá a sympatická strana se projevila jako skupina naprosto nevyzrálých lidí, kteří politiku považují za hru a dobrodružství.“ Jak podle něj potvrzují poslední události, vedení VV si „spletlo politickou práci se strategickým marketingovým záměrem, jak ovládnout a manipulovat masy“. Dravé podnikatelské manýry si vzalo na mušku více komentářů: Věci veřejné byly založeny „normálním“ českým podnikatelem a řízeny jako podnikatelská organizace. „Nic proti tomu, ale do civilizované politiky to nepatří,“ uvádí se v jednom příspěvku. To je ovšem velmi kulantně řečeno. Řada manažerů přímo říká, že představitelé VV do české politiky zavedli praktiky, jež už přesahují veškeré meze únosnosti. Jeden z respondentů píše: „Jako folklórní vložku jejich aktivity velice oceňuji. Takovou bandu zlodějů a kariéristů jsme tady však ještě neměli.“ Další naopak připomínají, že v tom VeVerky nejsou samy. „Kdyby navrtali potrubí a chytali pro sebe jen kapky, bylo by vše v pohodě,“ píše jeden účastník barometru a pokračuje: „Jenže oni převedli tok toho potrubí – penězovodu – jinam. A to už byl pro technology dlouhodobě budované moci velký problém.“ Jak lakonicky konstatuje jiný dotázaný, pokud budeme kritérium morální odpovědnosti uplatňovat spravedlivě, bude „v ústraní pěkně namačkáno“. Také podle dalšího manažera mají všechny ostatní strany, parlamentní i neparlamentní, naprosto stejné problémy. Je toho názoru, že se problémy Věcí veřejných jen více zveličují. Proto se táže, proč by zrovna tato strana měla odejít. Pokud by to udělaly všechny, k nimž směřují nitky podezřelých zakázek, tak by na politické scéně nikdo nezůstal. „Myslím si, že ODS, ČSSD a TOP 09 jsou dokonce více prolezlé korupcí a klientelismem než Věci veřejné,“ píše i další respondent. Mrzí ho však, že to voličům už přestává vadit a berou to jako určitou normu fungování politických stran. Někteří manažeři našli pozitiva. „Jen ať jsou vidět, ať dál čeří stojaté vody zavedených praktik,“ nabádá jeden. „Díky nim jsme nahlédli do bahna naší politické scény, což není zkušenost k zahození,“ připouští jiný. K poučení z krizového vývoje nabádá i další manažer. „Měli by tady zůstat navěky věků, aby svým voličům připomínali, jak jsou naivní a hloupí.“ Jinak je však pro něj představa, že se „tahle parta šmíráků může nějak očistit“, naprosto iluzorní.
Objevil se však i názor, že by strana měla zůstat i ve vládě. Odchod VV by zmařil reformy. „Místo kladení nových a nových podmínek by se měli zaměřit na dosažení možného – k tomu je třeba i ochota kompromisu. To platí pochopitelně pro všechny strany vládní koalice. Nenaplnilo by se očekávání voličů, a zejména promarnila příležitost udělat změny, které Česká republika opravdu potřebuje,“ píše ve svém komentáři jeden z hlasujících. Ve stejnému duchu vyzněla i tato poznámka: „Myslím, že ta strana z politiky odejít ani nemůže. Jak by pak fungoval parlament a co ti, kteří stranu volili?“ Autor poznámky je optimista a věří, že voliči v příštích volbách „snad opět nevěrohodné politiky vykroužkují“. Další manažer by však nečekal. Do ústraní ihned měly odejít konkrétní osoby: ty, u nichž je důvodné podezření na porušování právních předpisů.

Celkem odpovídalo 115 manažerů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít