Motolská agonie - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Motolská agonie

, Hana Boříková,
Motolská agonie
Zdroj: Euro.cz

Fakultní nemocnici chybějí více než čtyři miliardy korun

Fakultní nemocnice Motol je na spadnutí, peníze nemá a ručit není čím. Potřebuje 4,4 miliardy korun na rekonstrukci. „Otázka financování zůstává otevřená,“ zhodnotil katastrofální situaci finanční ředitel nemocnice Jiří Čihař. Nosí v hlavě trojrozměrný model financování. Motol je schopen patnáct let investovat z vlastních zdrojů 80 milionů ročně na splátky úvěru. V souhrnu 1,2 miliardy korun. Čihař počítá, že od státu by měla nemocnici v průběhu pěti let přijít dotace ve výši jedné miliardy a v následujících dvou letech dalších 800 milionů korun. Zbytek by musel pokrýt úvěr, jehož garanci musí schválit Parlament zvláštním zákonem. Garanci Parlament zamítl již v lednu loňského roku, protože nebylo jasné, jak by byl úvěr splácen. Takže vlastně nešlo o garanci, ale o závazek, že stát po čase splatí půjčené peníze sám.

Záplaty už ne.

Předseda rozpočtového výboru sněmovny Miroslav Kalousek uvedl, že výbor zatím novou žádost o případnou garanci pěti miliard pro motolskou nemocnici neprojednával. „Ale konečnému vyřešení problému motolské nemocnice jsem nakloněn. Už velmi konkrétně jednáme s ministerstvem zdravotnictví o modelu, jakým byl financován projekt Masarykovy univerzity. Motol je problém, který není možné záplatovat náplastičkami z roku na rok a potřebuje jedno velké řešení,“ řekl Kalousek týdeníku EURO.
Kvestor Masarykovy univerzity v Brně František Kale objasňuje, že výhoda modelu financování rekonstrukce Masarykovy univerzity, o kterém se zmínil Kalousek, spočívá v tom, že se podařilo rozložit splácení úvěru na 25 let. „O úvěr ve výši 3,5 miliardy korun požádal Evropskou investiční banku stát, uživatelem úvěru se stala Masarykova univerzita. Splátky plynou jednak ze státní dotace, jednak z příjmů univerzity,“ vysvětlil pro týdeník EURO František Kale. Podobný projekt by se zamlouval i Čihařovi.

Míč má ministerstvo.

Problémem se nezabýval ani zdravotní výbor sněmovny. Jeho předseda Milan Cabrnoch (ODS) se domnívá, že státní garance je jednou z možností, ale znamená zadlužování nemocnice do budoucnosti. „Problém už nelze neřešit, ale odpovědnější by bylo najít peníze ve státním rozpočtu. Do státních nemocnic tečou stamiliony, tak proč ne do Motola,“ řekl Cabrnoch s tím, že míč je nyní na straně ministerstva zdravotnictví.
To se tváří, jako by o zjevné podpoře poslanců nemělo ani tušení. „Odhadnuté náklady přes čtyři miliardy korun převyšují možnosti kapitoly zdravotnictví státního rozpočtu,“ sdělil redakci týdeníku EURO tiskový mluvčí ministerstva Mario Böhme. Dodal, že ministerstvo zdravotnictví vedlo řadu jednání se zástupci několika organizací ze zahraničí, které projevily zájem o financování modernizace. Jednání však ztroskotala mimo jiné i na neposkytnutí státní garance za úvěr.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze