Motivujte a vzdělávejte zaměstnance

21. června 2004, 00:00 - ZDENĚK KUBÍN
21. června 2004, 00:00

ČESKÝ TRH PRÁCE PO VSTUPU DO EU Koncepční a dlouhodobá personální práce patří u malých a středních firem mezi slabiny. Pro zahraniční konkurenci proto bude snazší přetáhnout si kvalitní odborníky.

ČESKÝ TRH PRÁCE PO VSTUPU DO EU Koncepční a dlouhodobá personální práce patří u malých a středních firem mezi slabiny. Pro zahraniční konkurenci proto bude snazší přetáhnout si kvalitní odborníky. Přestože po vstupu do EU žádný hromadný odchod Čechů za prací do starších členských zemí nenastal, neměly by mít české firmy důvod k optimizmu. Odchod kvalifikovaných odborníků za lepšími pracovními podmínkami a vyššími platy za hranice může brzy znamenat problémy zejména pro menší firmy. NEBEZPEČÍ PRO MALÉ FIRMY Velké firmy, které v drtivé většině mají zahraničního vlastníka, se změn obávat nemusejí. V multikulturním prostředí těchto firem je už běžné nejen to, že v ČR působí manažeři z jiných zemí, ale čím dál tím častěji jsou také čeští manažeři vysláni buď do pobočky firmy v jiné zemi, nebo přímo do centrály mateřské společnosti. Personální politika největších firem bývá na vysoké úrovni, přičemž společnost má zároveň více možností k motivaci a udržení dobrých zaměstnanců. Jiná situace je ale u malých a středních firem. Společnosti často nemají peníze na motivaci ani na investice do svých zaměstnanců. Proto mohou v budoucnu čekat personální problémy. Pro zahraniční konkurenci totiž bude snazší přetáhnout si kvalitní odborníky. VEDLE SLABIN MÁME I PŘEDNOSTI**

Jak mohou české malé a střední firmy riziku odchodu schopných pracovníků čelit? Důležité je, aby znaly své slabiny i přednosti. Ještě před rozšířením EU uskutečnila Hospodářská komora ČR společně se svými německými a rakouskými partnery srovnávací průzkum mezi malými a středně velkými firmami v těchto třech zemích. Všechny dotazované firmy působily v sousedících, přeshraničních regionech. Ukázalo se, že české firmy mají v personální oblasti oproti své rakouské a německé konkurenci vedle slabin i určité výhody. V čem jsou na tom české malé a střední firmy hůře? Rakouské a německé firmy si v rámci průzkumu, na rozdíl od podstatné části českých podniků, nestěžovaly na kvalitu pracovní síly. Síla nepřerušené řemeslné tradice, větší konkurence na trhu práce a zřejmě i celkově lepší disciplína na straně rakouských a německých zaměstnanců jsou navíc umocněny propracovanějším systémem měření individuálního výkonu a motivace ze strany zaměstnavatelů. A výhody českých firem? V průzkumu se ukázala patrnější snaha o všestrannější péči o zaměstnance, zahrnující mj. důchodové připojištění, jazykové a odborné kurzy, v jednom případě i poskytnutí bydlení. Tato přednost je často vyvolána nutností čelit platové atraktivitě zahraničních investorů, potřebou řešit bytovou situaci klíčových zaměstnanců nebo větší nezbytností zvládnout cizí jazyky. Mezi klady lze rovněž uvést mnohdy větší kreativitu českých pracovníků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít