Mořeplavec v Česku? Uživí se

13. února 2011, 08:52 - Tomáš Nohejl
13. února 2011, 08:52

Když se doma v Plzni nad ránem vrací z toalety, mrkne na mobil a zkontroluje stav tlakové níže nad Atlantikem. Je totiž na závodě jachet kolem světa. Až někdy do března. Teď aspoň virtuálně.

Foto: Archív Davida Křížka

David Křížek se ve vnitrozemském Česku živí jachtingem. Před dvěma lety dosáhl ojedinělého úspěchu, třetího místa v prestižním závodě osamělých mořeplavců MiniTransat. Na palubě strávil cestou od francouzské pevnosti Boayard do brazilské Bahíe 26 dní. Celou tu dobu slyšel lidské slovo jen z přehrávače (nejčastěji v podání Cimrmanů). Spal nejvíc 40 minut v kuse. „Kdo vypluje kolem světa, nevrátí se stejný,“ říká 39letý sympaťák.

Na lodích a vodách toho prožil moc. Třeba viděl velrybu, zatoulaného dvacetitunového keporkaka, na pár metrů v Jaderském moři. A teď se chystá překonat světový rekord v přeplutí Atlantiku na stanovené trase Dakar – Guadeloupe. Nejdřív ale musí sehnat peníze. Je to sportovec-podnikatel, víc než kterýkoliv jiný. „Projekt“ MiniTransat ho stál přes devět milionů korun a strávil na něm dva roky.

Ten divnej bez piva…

Vyrostl v jachtařském klubu na plzeňském rybníku Boleváku v éře komunismu a její tělovýchovné jednoty. „Byli tam skvělí jachtaři, ale žádní manažeři,“ vypráví. „Když jsem začal jezdit až do zimy, chodit do posilovny a šetřit peníze od malých sponzorů na cesty za hranice, seděli u piva a říkali, že jsem divnej.“ Dnes, kdy má za sebou čtyři cesty přes Atlantik, je pořád „divnej“. Říkají mu: „To se ti to shánějí peníze, když seš slavnej.“ Jenže sedí u piva tak jako před 20 lety, zatímco Křížek má za sebou bohatou kariéru. Deset let brázdil moře a oceány, než dostal místo profitrenéra v centru mládeže pražského Yacht klubu Cere. Pak koučoval Lenku Šmídovou k historickému olympijskému stříbru v Aténách 2004. Poté se vydal vlastní cestou oceánských projektů.

Na sezonu bez velké akce mu stačí 400 tisíc korun. „Každý měsíc se snažím být na moři, ale jen v Evropě, loď si půjčím,“ vypráví. Poctivě objíždí závody všemožných lodních tříd, loni získal tři české tituly a dvě druhá místa. K tomu osmé místo z evropského šampionátu velkých lodí.

Český mořeplavec David Křížek

* 39 let, žije v Plzni (ale dokáže být i 250 dní v roce na moři)

 • přezdívka Kreyson
 • manželka Lucie, bývalá Miss Česka
 • třetí v závodě osamělých vlků MiniTransat 2007
 • 4krát přeplul Atlantik
 • osobní sólo-rekordy: 26 dní, 3 200 námořních mil (nebo 211 nm/24 hodin)
 • kouč Lenky Šmídové na stříbrné olympiádě 2004
 • loni 3krát mistr Česka
 • už 2krát Jachtař roku
 • jezdí mnoho tříd, větší lodě v posádce Tři sestry
 • majitel firmy Czech Ocean team
 • roční rozpočet: 400 000 – 4 miliony korun

S nasazením se prokecat k milionům

Teď si hýčká výše zmíněný nový rekordní projekt Ocean Cat, kdy chce přeletět Atlantik na šestimetrovém katamaránu za míň než 11 dnů a 11 hodin. „Ale potřebuju na to pět milionů,“ ví dobře.

Jachtingem (s důležitou sportovní složkou, ne pouze byznysem) se v Česku živí asi pět lidí. Jde to třeba tak, že se zaměříte na olympijskou soutěž jako čerstvá Jachtařka roku Veronika Fenclová a podpoří vás stát i svaz. „Tak je to spravedlivý. Mají to nejtěžší, musí být pořád na vodě, makat,“ říká Křížek. On s Milanem Hájkem staví na komerčních projektech. Zasloužilý veterán Michael Maier kombinuje oboje. A Martin Trčka se po olympijské zkušenosti nechává najímat do velkých posádek, jel i slavný závod Sydney-Hobart. „Umí to a je ,tlama‘, co se tam prokecá. Mají ho rádi, proto nepotřebuje za sebou silného sponzora. Jedině on je ale v tom nejvyšším jachtingu,“ vysvětluje Křížek. Český reklamní trh nemá potenciál pokrýt náklady zhruba pěti milionů eur (asi 125 milionů korun) na 18metrovou loď.

Kdo a proč ale platí jachtaře? Křížka nejdřív podpořil řezník z náměstí, naposledy významná finanční skupina. Čím je přesvědčil? „Utlouk jsem je nasazením a zaujetím. Dnes už jsme s lidmi z Atlantiku FT kamarádi. Tenkrát jsem jen potřeboval otevřít dveře a oni prý po 10 minutách věděli, že mi ty peníze dají.

Kromě konstrukce velkých akcí má webový obchod, nabízí odborné přednášky i koučink. Cena? 100 až 200 eur za hodinu. Napsal knihu Dnem i nocí Atlantikem. Pomáhá mu také manželka Lucie, za svobodna Váchová, miss Česka 2003. Televizní rosnička i asistentka ministra zemědělství. „Musíme být obezřetní, ale jsme neskandální, a tím pro bulvár nezajímaví. Na druhou stranu i tento typ zpráv pro firmy, co mě podporují, znamená silný argument,“ přiznává.

Finanční režim, v němž si může dovolit podržet svůj životní styl, hodlá – aspoň na čas – změnit. „Potřebuju vydělat nějaké peníze, chceme se zařídit. A to tímhle způsobem nejde,“ uznává.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít