Morava našla způsob, jak zastínit Prahu: letadly

09. listopadu 2009, 02:23 - Karel Toman, <a href="http://www.aktualne.cz">Aktuálně.cz</a>
09. listopadu 2009, 02:23

Přes deset firem z leteckého průmyslu zakládá na jižní a jihovýchodní Moravě první klastr v českém leteckém průmyslu. Forma klastru ani počet členů zatím není definitivní.

Autor: Jan Třeštík

Podle vládní agentury Czechinvest, která vznik klastru iniciovala, se členské firmy dostanou k nejmodernějšímu know how a k přístupu na globální trhy.

„Pro české firmy není problém vyrobit třeba celé letadlo,“ vysvětluje sektorový specialista Czechinvestu pro letectví Petr Nétek. „Kvůli nedostatku vzájemné spolupráce se ale samy odsuzují k dodávkám mnohem níž v dodavatelském řetězci, než na jaké mají schopnosti. Ambicí připravovaného klastru je tohle změnit,“ nešetří vysokými cíli.

Šance může přijít už brzo. Dohodnout zajímavý obchod mohou české firmy už při návštěvě zástupců čínského leteckého průmyslu, které do Česka přiveze Czechinvest.

„Letecká mise se bude připravovat ve spolupráci s příslušnými ministerstvy a čínskou ambasádou,“ sdělil pro Aktuálně.cz Jaromír Černík, ředitel zastoupení agentury Czechinvest v Hongkongu. „V tuto chvíli s firmami jednáme, o co vlastně konkrétně mají zájem a kdy by mohly do Česka přicestovat,“ dodal.

Morava, třetina Česka

„Aircraft Industries, Dicom, Evektor, Evektor - Aerotechnik, Letecký ústav VUT Brno,“ loví v paměti poslanec Antonín Seďa některé účastníky organizační schůzky více než deseti moravských subjektů. Sešly se v areálu někdejšího Letu Kunovice a Seďa se schůzky zúčastnil jako místní rodák i člen parlamentního podvýboru pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku.

Na Moravě je podle Czechinvestu třetina veškeré kapacity českého leteckého průmyslu. Založením klastru právě v tomto regionu, kde má sektor dlouholetou tradici a kde pro něj pracuje na tři a půl tisíce lidí, chce agentura přitáhnout k moravskému letectví pozornost, která jej dosud míjela.

„V České republice existují v podstatě dvě hlavní centra letecké výroby - kolem Prahy a právě na jihovýchodní Moravě,“ vysvětluje specialista Czechinvestu pro letectví Petr Nétek. „Zatím ovšem tak trochu platí, že oči potenciálních investorů nebo zákazníků dohlédnou do několika kilometrů kolem Prahy a na Moravu už ne. To chceme změnit,“ dodává.

Více na Aktuálně.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít