Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jaké jsou výhody online půjčky?

Potřebujete doplnit svůj finanční rozpočet, ale do výplaty je daleko? Nebo se objevily…

Objevte e-shop specializovaný na obalové materiály

Dnes už není nic výjimečného vlastnit e-shop či jinak prodávat věci přes internet. Má to…

Let It Roll Open Air 2019 – Rozhovor Zdeněk Souček

Suki, vlastním jménem Zdeněk Souček, je jednou z nejdůležitějších postav české drum…

Moje ostuda to není

09. března 2006, 14:33 - Jan Štětka
09. března 2006, 14:33

Větrovec i Sovák se zachovali jako kamarádi, tvrdí státní zástupce

Libor Nedorost (37), jedna z hlavních postav spojovaných s kauzou Berka. Narodil se 19. října 1969. Po absolvování gymnázia v Telči vystudoval v letech 1988 až 1993 práva na brněnské Masarykově univerzitě (dříve Univerzita Jana Evangelisty Purkyně). Do roku 1996 učil na právnické fakultě, pak působil jako advokát. V roce 1999 šel dobrovolně na vojnu s úmyslem vstoupit státních služeb. V lednu 2000 se stal státním zástupcem Nejvyššího státního zastupitelství, ve funkci zástupce ředitele netrestního odboru měl do roku 2003 na starost konkurzy. Řešil četné konflikty s nadřízenými. V létě 2003 se jeho jméno objevilo mezi adepty na post ministra spravedlnosti, spolupracoval se soukromou Vysokou školou Karla Engliše (VŠKE). Na jaře 2004 byl spolu s tehdejším soudcem Nejvyššího soudu Zdeňkem Sovákem a prorektorem VŠKE a podnikatelem Vladislavem Větrovcem obviněn z opisování odborných textů a ministr spravedlnosti Karel Čermák jej dočasně zprostil výkonu funkce. Loni ho obviněný konkurzní správce Daniel Thonat veřejně označil za příjemce milionového úplatku při „berkovském“ konkurzu firmy ZKL Klášterec nad Ohří. Nedorost čelí i několika kárným žalobám. Žije nedaleko Brna, v současnosti je – údajně kvůli „berkiádě“ - v rozvodovém řízení, má dvě děti. Zajímá se o vojenskou historii. Napsal řadu právnických publikací, je autorem knihy Na frontách Velké války aneb První světová válka očima českého vojáka a přispívá do revue Přísně tajné.

EURO: Jako třicátník jste vystoupal vysoko. Teď jste trestně stíhán, čelíte kárným žalobám, mluví se o úplatcích a jste spojován s kauzou Berka. Jaký máte pocit z hrozby kariérního pádu? NEDOROST: Jsem hrozným způsobem naštvaný. Cítím se být uražený, protože to osobně vnímám jako podraz. Má být zaříznut nepohodlný člověk, protože říkal pravdu. Ale chci dál bojovat.

EURO: Takže to neberete jako svou ostudu? NEDOROST: Ne. Ani to tak nemohu brát. Je to spíše ostuda bývalého vedení Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ – pozn. red.), které se dokázalo snížit ke zneužití policejních odposlechů, aby manipulovalo se skutečností. Copak lze třeba telefonovat a úkolovat různé příslušné státní zástupce a policisty, aby rozhodovali proti nám?

EURO: Dala se ale zmanipulovat „opisovací“ aféra? Jak jste vlastně opisovali? NEDOROST: To je jednoduché. Doktor Zdeněk Sovák je renesanční člověk. Má spoustu aktivit, navíc trpí silnou cukrovkou. Snažil jsem se ho jako kamaráda šetřit, sám jsem proto technicky zajišťoval naše společné akce - přednášky nebo publikace. V té době jsme chystali knihu Konkurz a vyrovnání a já jsem Zdeňka poprosil o část textu. Poslal mi mailem řadu souborů a mezi nimi i materiály od svého kolegy, bohužel bez jejich identifikace. Já to všechno automaticky vzal a vydal, Zdeněk v životě nedělal korektury. Ten asi stostránkový monolitický text jsme ještě rozparcelovali do různých článků, takže to během jediného měsíce vylétlo do světa a už nešlo nic dělat. „Opsaní“ autoři se prý ozvali, ale byli konejšeni, aby počkali, že se to bude ještě hodit…

EURO: Jaký vám hrozí trest? NEDOROST: V podstatě už žádný. Navíc jsme se všem omluvili. Když na nás byla podána obžaloba, Útvar pro odhalování korupce za velkého ryku vyčíslil škodu na 800 tisíc korun. Chtěl po nás zkoušky na detektorech pravdy. Dnes je škoda odhadována na 6700 korun. Jestli si někdo myslí, že motivem jednání soudce Nejvyššího soudu s měsíčním osmdesátitisícovým platem a státního zástupce Nejvyššího státního zastupitelství s platem 70 tisíc byl honorář ve výši asi 1400 korun a že jsme kvůli tomu schválně riskovali takový malér, tak bychom asi byli zralí na přezkoumání duševního stavu.

EURO: Nemuselo jít jen o peníze. Váš spoluautor Vladislav Větrovec vzhledem k úsilí o doktorát či docenturu jistě potřeboval co nejvíce publikací. NEDOROST: To je možné. Ale to dělá v této zemi kdekdo. Vláďa navíc na seznamu autorů nikdy nefiguroval nezaslouženě. Vždy spolupracoval. Problém je, že magistr Větrovec uzavřel s nakladatelstvím Eurolex smlouvu o reklamě, kde se vydavatel zavázal uvádět v našich knížkách poděkování panu Větrovcovi, že finančně umožnil vznik publikace. Vydavatel to ale pojal jinak: jméno Větrovec automaticky připsal do autorského kolektivu.

EURO: A vy jste neprotestovali? NEDOROST: Větrovec se rozčiloval. Já jsem třeba napsal tenoučkou brožuru Komentář k zákonu o vysokých školách a najednou tam bylo napsáno pět autorů. Pro mě bylo překvapením, že se mezi nimi objevil třeba i litoměřický podnikatel Igor Brdlík.

EURO: Jak to bylo možné? NEDOROST: Nevím, jaké byly vazby s Eurolexem, ale soudím, že se dělala spousta věcí proto, že se z Větrovce tahaly peníze. Nebo třeba v knize Konkurz a vyrovnání najdete kapitolu, kde jsou jako spoluautoři uvedeni Větrovec a soudce Jiří Berka, kteří sami řekli: Proboha, co to má být?

EURO: Padlo jméno pana Brdlíka, bývalého vojenského prokurátora a šedé eminence rozvadovských nevěstinců. Znáte ho? NEDOROST: Potkal jsem ho asi třikrát v Brně na nějakých konkurzních konferencích. Někdy v roce 2001 nebo 2002. Už ani nevím, jestli ho přivezl Větrovec. Slyšel jsem, že byli kamarádi, ale znáte tyhle konference: lidé tam jedou, protože si chtějí vyměnit vizitky. Tam byl mumraj konkurzních soudců, samozřejmě se tam daly hledat „háčky“.

EURO: Jak Větrovec a mostecký podnikatel Jan Harangozzo koupili brněnskou Vysokou školu Karla Engliše (VŠKE)? NEDOROST: Přesně nevím. Oba v Brně dálkově studovali. Školu, kde jsem i já kdysi učil, původně ovládala skupina mého bývalého učitele docenta Karla Schelleho, která ji ale vysála zevnitř. Asi čekali, že Větrovec přinese jen peníze, ten však vyměnil i vedení a škola pak byla řízena slušně a poctivě. Harangozza znám až od srpna 2003.

EURO: Byli Harangozzo s Větrovcem kamarádi? NEDOROST: Že by dýchali jeden za druhého, to určitě ne. Dnes už se ani nevídají. Větrovec školu opustil a Harangozzo, bývalý číšník, má jako generální manažer volné pole působnosti. Dokonce se stal na čas poradcem senátora Jiřího Obelfalzera za ODS.

EURO: Vidím, že máte blíž k Větrovcovi. NEDOROST: Znám ho asi od přelomu let 2000 až 2001. Byl obdivuhodný. Když jsem jezdil přednášet do Teplic, stavoval jsem se u něj v Litoměřicích, byl tam tehdy ředitelem drůbežářského podniku Melbro. Ti kluci tehdy dokázali vydupat ze země naprosto fantasticky fungující fabriku, kde Federace židovských náboženských obcí měla zřízenou vlastní košer linku. Tam se košer podřezávala kuřátka a rabín Sidon to jezdil kontrolovat.

EURO: Větrovec se snažil orientovat VŠKE na Itálii. Proč? NEDOROST: Měl tam vazby a umí perfektně italsky. Chtěl v Brně zavést srovnávací studium italského a českého trestního práva. Vím, že po revoluci odešel do Itálie na čas pracovat. Dokonce pak v roce 1992 vydal slovník Italština pro turisty. Když jezdíval na univerzitu do Padovy, vždycky dokázal na cestu najít italské i české sponzory.

EURO: Patřili k vašim známým i bývalý ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jan Mareš a jeho kancléř Vladimír Šiša? NEDOROST: S Marešem jsem si tykal, seznámil nás Šiša. Na NBÚ jsem byl asi třikrát. Šišu znám lépe, byl to mladší kolega z telčského gymnázia. Sám jsem ale bezpečnostní prověrku ani nepotřeboval, takže jsem ji tehdy neměl.

EURO: Konkurzní správce Daniel Thonat loni uvedl, že část z údajného sedmimilionového úplatku za konkurz ZKL Klášterec nad Ohří měla skončit na NSZ, milion pak přímo ve vašich rukou. Jak to bylo? NEDOROST: V životě jsem Thonata neviděl. Bylo pro mě velkým překvapením, jak zasvěceně mluvil o mých stycích s Berkovou skupinou. Strašně jsem se smál, přišlo mi to paranoidní a pitomé. Tak mě to rozvibrovalo, že jsem šel na policii podat trestní oznámení na toho gaunera. Vždyť já jsem v životě neviděl pohromadě milion korun. Přitom ve spise jsou důkazy jen proti samotnému Thonatovi, který se i přiznal. Mé oznámení však policie odložila.

EURO: Takže vůbec žádná provize za ZKL nebyla? NEDOROST: Ne. Ten příběh zní jinak. V ZKL, kde nastal konkurz, působil Jan Otoupalík, strýc mé kamarádky a kolegyně ze státního zastupitelství Jany Otoupalíkové. Její otec se v mé přítomnosti Janě svěřil, že strýc má v ZKL problém s podezřelým konkurzem, a požádal o kontakt na nějakého konkurzního právníka. Nemohla mu přece odpovědět, že já s konkurzy nemám nic společného. Strýc mi donesl papíry a já jsem viděl, že ZKL dělá Berka, kterého jsem znal. Doporučil jsem Větrovce, o němž jsem již věděl, že dělá konkurzy jako manažer.

EURO: A jakou roli Větrovec sehrál v ZKL? NEDOROST: Žádnou. Setkali se s panem Otoupalíkem v brněnském hotelu Internacional, já jsem je seznámil. Větrovec říká, že se pak domluvili, že mu Vláďa bude dělat manažerskou činnost. Jana mi řekla, že měl ověřovat nějaké informace, ale za dva měsíce prý ze všeho sešlo.

EURO: Petr Tuhý byl Thonatův zástupce. Toho jste znal? NEDOROST: Ano. Patřil do oné party, která ze severu jezdila do Brna studovat, byl asi o ročník níže než Větrovec. Intenzivněji jsem se s Petrem stýkal, když byl kvestorem na VŠKE, protože já jsem měl být proděkanem pro denní studium. Víte, všechno to byli mladí kluci v mém věku, takže je logické, že jsme si všichni tykali a chovali se neškrobeně. Byli vždycky nekonformní, nebyli předpojatí, byli to kamarádi.

EURO: Věděl jste, že František Kozel, tehdejší náměstek vicepremiéra Petra Mareše, je tchánem Tuhého? NEDOROST: Dověděl jsem se to v létě 2003. Když jsem viděl, jak tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová a její náměstek Jaroslav Fenyk učinili kvůli mně obkličovací opatření a začal jsem být okopáván, Petr Tuhý se mi nabídl, že by zkusil můj problém ventilovat přes svého tchána na Úřadu vlády. Proto jsem mu taky poslal balíček kopií anonymů, které jsem tehdy dostával, stejně jako má žena.

EURO: Jaké to byly anonymy? NEDOROST: Výhrůžné. A kupodivu prorocké. Že se nade mnou stahují mraky. Informoval jsem policii, ale ta věc odložila, byť znalec zjistil, že autor dobře zná prostředí na NSZ, a navíc vycházel z obsahu odposlechů mých telefonních hovorů. Jenom připomínám, že i paní Benešová přiznala, že odposlechy znala už dříve, a já vím, že vedení NSZ si je přehrávalo u šéfa odboru závažné kriminality NSZ Petra Kovandy. Čili ty anonymní dopisy mělo asi dost lidí dle čeho psát.

EURO: Máte podezření, kdo je psal? NEDOROST: To nevyslovím. Říkal jsem o tom poslancům, nezajímalo, je to. Psal jsem i tehdejšímu ministrovi vnitra Stanislavu Grossovi, že jsem na NSZ okopávaný, a žádal ho o policejní ochranu. Ale nereagoval.

EURO: Co v tom učinil pan Kozel? NEDOROST: Nic. Jestli něco ventiloval, nevím.

EURO: Vraťme se ale k poměrům na Nejvyšším státním zastupitelství. NEDOROST: Tam v éře tandemu Benešová–Fenyk bojoval každý proti každému. I spojenci mezi sebou. Já jsem se snažil od těch hrátek držet stranou, ale stejně jsem byl do toho vtažen. Paradoxně právě doktor Fenyk mě v roce 2000 na NSZ přivedl a měli jsme přátelské vztahy. Dneska si mohu myslet, že se asi počítalo s tím, že se mnou bude možné vláčet a manipulovat.

EURO: Měl jste na starost konkurzy v celé republice. Daly se ovlivňovat kauzy? Vstupoval jste do nich? Jezdil jste také po soudech? NEDOROST: Na žádném soudě jsem kvůli těmto věcem nebyl. Ovlivňovat se nic nedalo. Vstupovat do konkurzů mohli jen krajští státní zástupci, ale i z toho se dělá bublina. Co mohli ovlivnit? Tam byl věřitelský výbor, soudce - maximálně mohli navrhnout správce konkurzní podstaty, museli to ale odůvodnit. Což se stalo, co já vím, jen v Berkových případech. Asi se daly vytahovat informace, to ano. Ale nikoli mimo spis. To by šlo jen po osobní rovině a musel by to dělat někdo, kdo měl dost dobrých, letitých kontaktů. Já byl na NSZ jen chvilku.

EURO: A zjišťoval jste někdy informace? NEDOROST: Ne. Kdybych zvedl telefon a řekl: Hele Franto, udělej to a to, tak si každý napíše úřední záznam. To by mě ani nenapadlo. Ty lidi musíte dobře znát.

EURO: Přístup ke spisům jste měl pouze vy? NEDOROST: Nikoli, ke spisům NSZ o konkurzech mohl celý okruh lidí. Samozřejmě já coby referent, ale také kterýkoli kolega z mého pracoviště, když zaskakoval pro nemoc nebo byl pověřený vyřizováním. Plus ředitel odboru - to byl Radek Ondruš, později Jan Záruba. Dále oba náměstkové Lumír Crha či Jaroslav Fenyk a nejvyšší státní zástupkyně paní Benešová. Naše komunikace nemohla probíhat v rovině nějaké oficiality, když si s těmi lidmi tykáte. Psát služební přípis pane doktore, dostavte se tehdy a tehdy se spisem k tomu a tomu, to se nedělalo. Také jsem jednou za půl roku kompletoval zprávu o konkurzech pro tehdejšího premiéra Miloše Zemana.

EURO: Máte pozastavenu funkci, dostáváte polovinu platu. Čím se teď živíte? NEDOROST: Neživím se. Ani to nijak nepotřebuji. Mám čas na děti a na přátele.

EURO: A co když pro vás kárné řízení nedopadne dobře? Vrátíte se k advokacii? Nebo oživíte firmu VMML, kterou jste založil v roce 1998 se svými ruskými partnery? NEDOROST: Zatím to neřeším. Z advokacie jsem měl smíšené pocity. A ta firma nikdy nefungovala. Je navržena na zrušení, partnery jsem neviděl už asi pět let.

EURO: Jaký máte majetek? NEDOROST: Mám dům na hypotéku za 2,5 milionu korun z roku 2000, milion jsem si půjčil, zbytek jsem měl našetřený v hotovosti. Pak mám nábytek, psa, platím si stavební spoření a penzijní připojištění, platím výživné na děti. Žádné akcie, žádné cenné známky, auto mám půjčené. Policie si to jistě prověřila.

EURO: Jaký jste měl pocit po odvysílání odposlechů na ČT1? NEDOROST: Měl jsem zlost, protože je to brutální zásah do soukromí lidí. To musí slušného člověka urazit. Navíc některé dialogy byly nelogické, Větrovec a Sovák tvrdí, že jde o sestřihy.

EURO: Znáte obsah všech odposlechů? NEDOROST: Některé jsem četl. Ukazovali mi je i na policii.

EURO: Poznamenala „berkiáda“ nějak vaše vztahy se Zdeňkem Sovákem a dalšími aktéry aféry? NEDOROST: Policie o mně vypouští, že jsem zbabělý, že donáším, že jsem informoval všechny ostatní. Což není pravda. Ale já jsem ke svému milému překvapení zjistil, že ať měli Zdeněk Sovák nebo Vláďa Větrovec problémy jakéhokoli rázu, tak ke mně se zachovali jako kamarádi. Přátelský prvek to nijak nepoznamenalo. Komunikujeme dál. Sovák je stále členem Rady vlády pro lidská práva a já jsem jeho zástupcem.

EURO: Zřejmě máte dost informací na různé lidi, stačilo by promluvit. Nebojíte se o sebe? NEDOROST: Počítám s tím. Slyšel jsem o policistech, kteří chodili naboso po sněhu, protože mluvili. To se mi může stát.


Čtěte také

Stavba jaderné elektrárny Hinkley Point C, ilustrační foto

Temný stín nad Hinkley Point: dělníci na stavbě britské elektrárny trpí psychickými problémy

Stres pracovníků na největší stavbě v Británii od konce druhé světové války ukazuje…

před 1 hodinou

Lithiové baterie, ilustrační foto

Internet věcí bude potřebovat napájení pro bilion senzorů. Lithium nebude stačit

Britská společnost ARM, jež vyvíjí počítačové procesory, tvrdí, že v následujících letech…

před 1 hodinou

 Britský premiér Boris Johnson

Johnson chce brexit s novou dohodou. Žádá ale zrušení irské pojistky

Británie chce brexit s dohodou, nemůže ale přijmout tu současnou, zdůraznil dnes v…

21. srpna 2019

Praha  Demonstrace na Václavském náměstí

Milion chvilek připomíná demonstrace 1969. Na Václavském náměstí čeká až pět tisíc lidí

Na Václavském náměstí se začali shromažďovat kritici premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje…

21. srpna 2019

Kryptoměny  Kryptoměna Libra od Facebooku

Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu libra. Zaměří se na nakládání s údaji

Antimonopolní regulátoři Evropské unie se rozhodli prozkoumat plány americké internetové…

21. srpna 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Je Česko kryptoměnovou těžební velmocí? Jak začít těžit?
Bouráme - kam s azbestem a dalším nebezpečným odpadem?
Jak ovlivní výši mateřské zkrácený úvazek nebo nemocenská
Komentář: Pokud v Itálii nastane varianta rozpočtového provizoria, automaticky se zvýší DPH
Jak se zbavit hrabošů? Jaké jsou alternativy k jedům?
Auta
Plně elektrické MPV a minibus Mercedes-Benz EQV
Škoda Kamiq pomůže značce ovládnout další segment trhu. Jednu věc umí lépe než BMW
Tohle je policejní auto budoucnosti. Má umělou inteligenci a rozpozná policistu i hledaného zločince
Mercedes EQV je velkoprostorové prémiové MPV, na které vám řidičský průkaz skupiny B skoro nestačí
Nové Audi RS 6 Avant bylo odhaleno. Výkonem ani dynamikou na třídu E nestačí, i když má 600 koní
Hry pro příležitostné hráče