Mohu nařídit nástup dovolené?

31. července 2006, 00:00 - RichardW. Fetter
31. července 2006, 00:00

* Jak je to s určením termínu nástupu dovolené? Může si tento termín vybrat sám zaměstnanec? podnikatel z Benešova Dobu čerpání dovolené na zotavenou určuje zaměstnavatel podle plánu dovolených, a to tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce příslušného kalendářního roku.

* Jak je to s určením termínu nástupu dovolené? Může si tento termín vybrat sám zaměstnanec?

podnikatel z Benešova

Dobu čerpání dovolené na zotavenou určuje zaměstnavatel podle plánu dovolených, a to tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce příslušného kalendářního roku. Při stanovení plánu dovolených je nutno „přihlížet k úkolům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance“, například potřebě péče o děti. Pokud ve firmě působí odbory, podléhá stanovení plánu dovolených jejich předchozímu souhlasu.

Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně dva týdny. I zde platí, že zaměstnanec se zaměstnavatelem se mohou dohodnout odlišně.

Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem (tato doba může být výjimečně zkrácena, dá-li k tomu souhlas příslušný odborový orgán).

Zaměstnavatel také může v dohodě s příslušným odborovým orgánem určit hromadné čerpání dovolené na zotavenou, jestliže je to nutné z provozních důvodů. Hromadné čerpání dovolené nesmí činit více než dva týdny (u profesionálních uměleckých souborů čtyři týdny).

Vedle naplánované dovolené může zaměstnanec kdykoliv zaměstnavatele o poskytnutí dovolené také požádat - s čerpáním dovolené ovšem musí zaměstnavatel vždy vyslovit souhlas. Tak jako v jiných oblastech, i zde tedy platí, že nejlepším řešením je samozřejmě vzájemná dohoda - tedy termín vyhovující oběma stranám.

Z pravidla, že dobu čerpání dovolené za zotavenou určuje zaměstnavatel (ať už jednostranně, nebo po předchozí dohodě), existují dvě výjimky:

1) Požádá-li zaměstnankyně o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět a dovolenou poskytnout. Stejně je tomu, pokud o poskytnutí dovolené požádá zaměstnanec tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou.

2) Už několikrát jsme se na stránkách Profitu věnovali takzvanému automatickému nástupu nevyčerpané dovolené. Taková „povinná dovolená“ vyplývá přímo ze zákona (viz například Profit č. 33/2005). Jestliže si zaměstnanec nemohl dovolenou vyčerpat v roce 2005 z naléhavých provozních důvodů nebo proto, že zaměstnavatel neurčil její čerpání, nebo pro překážky v práci, je zaměstnavatel povinen poskytnout ji zaměstnanci tak, aby skončila nejpozději do konce roku 2006. Neurčí-li firma termín čerpání zbytku loňské dovolené do 31. října 2006, považuje se 1. listopad automaticky za povinný nástup zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou. Pro přesnost dodejme, že konec října je rozhodující „jen“ pro stanovení dovolené, k samotnému jejímu vyčerpání může dojít až do konce prosince (tedy třeba během Vánoc).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít