Moderní technologie snižují spotřebu energie v mrakodrapu o třetinu

27. října 2011, 15:53 - redakce profit
27. října 2011, 15:53

Se svojí výškou 508 metrů patří mrakodrap Tachj-pei 101 v hlavním městě Tchaj-wanu k nejvyšším budovám světa. Navíc získala také prestižní certifikát LEED pro svoji energetickou úspornost.

Foto: Siemens

Díky úpravě energetické účinnosti budovy se za poslední dva roky podařilo snížit spotřebu elektrické energie, spotřebu vody a produkci odpadu o deset procent. Oproti klasikým budovám má tak v současnosti tchajwanský mrakodrap o třetinu nižší spotřebu energií. Výsledkem je roční úspora nákladů na energii ve výši přibližně sedm set tisíc dolarů.    

Budova, která má sto jedna nadzemních a pět podzemních podlaží, tím snížila emise CO2 o 2995 tun za rok, což odpovídá exhalacím z 239 aut jedoucích nepřetržitě po celý rok. Současně se ročně ušetří 28.000 tun vody a vyprodukuje o 1216 tun méně odpadu. Roční spotřeba elektrické energie klesla po zavedení nových technologií o 4,8 milionu kWh.

Na budovy připadá 40 procent celosvětové spotřeby energie a 21 procent celkových emisí CO2,“ vysvětluje Hubert Keiber ze společnosti Siemens, která nové technologie pro mrakodrap dodala.  „Vlastníci či provozovatelé ‚zelených budov‘ mohou díky opatřením zajišťujícím hospodárné využití energie nejen významně přispět ke zlepšení kvality životního prostředí, ale současně snížit náklady na provoz během provozního života budov,“ dodal Keiber.

Kromě technologií zajišťujících šetrný provoz je v mrakodrapu také rozsáhlý bezpečnostní systém. Ten automaticky monitoruje 4000 dveří pomocí 300 karetních čteček a pomocí 545 kamer sleduje  hlavní vstupy a výstupy v budově. Systém zaznamená digitální fotografii návštěvy, po identifikaci a autorizaci navštívenou osobou je automaticky vydána karta a umožněn vstup.

Energeticky úsporné budovy jsou výrazným trendem současného stavitelství. Mezi dodavateli technologií pro tyto stavby se stal právě Siemens se svým obratem 28 miliard eur v tomto segmentu světovou jedničkou. Technologie, které v tomto období společnost instalovala, pomohly ušetřit 270 milionů tun CO2. Jde o stejné množství, které za rok dohromady vyprodukují Hongkong, Londýn, New York, Tokio, Dillí a Singapur.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít