Móda rovnou od krále

05. března 2010, 12:00 - Petr Bušta
05. března 2010, 12:00

EURO light

Takzvaná pražská high-society (to jsou ti lidé, kteří si po večeři objednávají pětadvacetileté Chateau Petrus a žádají okamžité nalévání bez několikahodinové dekantace) objevila v posledních měsících Chambord. Slavný francouzský likér se dostává do módy v profláknutých barech a restauracích, takže by asi měl stát za pár řádek. Při jedné zastávce Ludvíka XIV. na zámku Chambord v povodí Loiry mu hostitel nabídl sklenku originálního ostružinového likéru. Tekutý pamlsek se zakrátko stal pevnou součástí nápojového repertoáru ve Versailles a zařadil se mezi výjimečné likéry a koňaky, které nutně musí korunovat velkou francouzskou večeři.
Prastará receptura prošla za skoro čtyři století jen drobnými úpravami, stále však platí, že tímto názvem se může legálně pyšnit pouze originál nadále vyráběný v údolí Loiry. Základem jeho chuti jsou ostružiny a maliny, dále madagaskarská vanilka, mariánská citrusová kůra, akátový med a samozřejmě koňak. Vyrábí se ve třech krocích: nejprve se lesní ovoce měsíc maceruje v destilátech, poté se za pomoci další dávky lihoviny vytváří chuťově i senzoricky nesmírně bohatá infuze, která musí dva týdny odpočívat, zatímco se odsává přebytečný alkohol. Zbylé ovoce je podrobeno jemnému lisování, dokud nevydá dostatek přírodních šťáv a cukrů. Ve třetím kroku – míchání – se nápoji dodává koření, bylinky a další příměsi.
V moderní gastronomii je Chambord znám jako skvělá součást koktejlů, jeho sametová chuť a konzistence ho však předurčují i jako ingredienci sladkých a některých slaných jídel, kde může dělat společnost sýrům či krevetám stejně jako čokoládě. Můžeme-li si však dovolit osobní zkušenost – prostá sklenka likéru po bohaté večeři je nakonec stejně nepřekonatelná.
Kulinářským kutilům doporučujeme vřele k vyzkoušení v domácí kuchyni, on to totiž zase není likér výhradně pro horních deset tisíc, nebo kolik jich je. Láhev lze zakoupit za cenu kolem 500 korun, a tak se dá říci, že high-society docela sympaticky šetří.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít