Mobilní televize přichází

30. října 2006, 00:00 - MARTIN ZIKMUND
30. října 2006, 00:00

DIGITALIZACE Minulý týden zahájil T-Mobile veřejný testovací provoz digitálního televizního vysílání do mobilních telefonů DVB-H (Digital Video Broadcasting - Handheld).

DIGITALIZACE

V Česku minulý týden začala vysílat digitální televize pro mobilní telefony. Jak tato technologie bude vypadat v praxi a co všechno může přinést běžným uživatelům a firmám?

Minulý týden zahájil T-Mobile veřejný testovací provoz digitálního televizního vysílání do mobilních telefonů DVB-H (Digital Video Broadcasting - Handheld).

V podstatě se jedná o mírně upravený standard pro pozemní digitální vysílání.

Technologie DVB-H samozřejmě primárně přinese televizní vysílání do mobilních telefonů a případně i do jiných zařízení, jako jsou například PDA, přenosné herní konzole, navigační zařízení či automobily.

V současné době na této bázi funguje pouze jediná komerční síť, která je v Itálii.

Průzkumy však ukazují, že o mobilní televizi mají uživatelé zájem. Ti, co ji testovali, ji sledovali v průměru 30 minut denně. V Evropě jsou nejpopulárnější zpravodajství, sport či krátké seriály.

OD ZPRAVODAJSTVÍ PO VIDEOKLIPY

T-Mobile prozatím nabízí zpravodajské kanály ČT24 a Euronews, hudební TV Óčko a speciální program t-music, filmový Filmbox, dětský Jetix, dokumentární National Geographic, Tourist (program agentury CzechTourism) a TOP TV alternující v nočních hodinách s Playboy TV. Celý provoz je rozdělen na základní programovou nabídku a prémiové kanály Jetix, National Geographic a Filmbox, za které se musí platit.

Ostrý provoz může přinést až 40 kanálů, pakliže bude pro DVB-H vyhrazen jeden multiplex. V nabídce by se přitom mohly objevit i programy speciálně určené pro mobilní zařízení. K jednotlivým televizním kanálům je totiž vedle standardního elektronického programového průvodce k dispozici také prostor pro řadu interaktivních služeb: například odkaz na web k aktuálnímu pořadu, možnost získat k němu dodatkové informace, a hlavně také možnost zakoupit si služby související s tímto pořadem -typicky vyzváněcí melodie, loga, tapety, Java hry, MMS a SMS zpravodajství a podobně. Právě tato interaktivita vytváří jistý prostor pro nové modely financování DVB-H stanic, nový trh s reklamou či dokonce speciální podnikové kanály dostupné pouze pro zaměstnance.

VYSÍLÁNÍ BRÁNÍ ZÁKONY

Onen podmiňovací způsob má však, bohužel, své opodstatnění - je jím současný mediální zákon a problémy ohledně udílení licencí. Tyto překážky ostatně také významně zdržují i postup samotné digitalizace vysílání v Česku. V současnosti totiž probíhá zvlášť udílení licencí na možnost technického zajištění (Český telekomunikační úřad) a na obsahové vysílání (Rada pro rozhlasové a televizní vysílání).

Současné spory, stav legislativy a nečinnost některých úřadů tak blokují vypínání analogového vysílání, které je nezbytnou podmínkou pro dodržení mezinárodních smluv. Na komerční provoz mobilní televize si tak budeme muset patrně ještě nejméně rok počkat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít