Mobilní platbu lze provést i bez poplatků operátorům

28. října 2010, 13:31 - Hamřík Miloslav, TZ
28. října 2010, 13:31

Na první pohled obyčejný automat na prodej kávy, jakých jsou jen v Praze stovky – možná tisíce umožňuje něco, co neumí každý automat. Funguje na něm totiž nový způsob mobilní platby, kdy zákazník operátorům neplatí žádné peníze navíc!

Foto: Alois Dallmayr

Tento nový systém mobilní platby začala vyvíjet firmy Baumann Technologie zhruba před rokem. Po úspěšném zavedení do provozu v Jordánsku, Maďarsku, Rumunsku a Dubaji se novinka dostala letos v září i do České republiky a na Slovensko. „Ideálním zkušebním místem se staly prodejní automaty na kávu. Je zde velký provoz, široký sortiment kávy i čajů,“ říká Ing. Dovrtěl z Baumann Technologie. Navázali spolupráci s firmou Alois Dallmayr, jejíž kávové automaty jsou hojně zastoupeny v mnoha městech ČR a která se tak stala průkopníkem nového způsobu prodeje.

Proč zrovna s touto firmou? Ing. Dovrtěl říká: „Spolupracovali jsme s ní již v předcházejících letech, kdy jsme do jejich automatů zabudovali tzv. telemetrický systém. Ten spočíval v tom, že dokázal na povel z řídícího centra přes sms sdělit, kolik porcí kávy a čajů se prodalo třeba od počátku měsíce, což je důležité mj. při inventurách. Ale systém dokázal mnohem více: sám nahlásil odpojení od elektřiny, vody nebo nám zaslal sms, že potřebuje zásah technika.

Nový způsob mobilní platby je pro zákazníka výhodný v tom, že neplatí žádné peníze navíc, jako je tomu u podobných již zavedených systémů. Při platbě přes mobil si totiž běžně operátor bere 20-30 % provizi. Tak funguje třeba známá dárcovská esemeska. „U naší mobilní platby zákazník zavolá na telefonní číslo konkrétního přístroje, ten mu sice hovor „nezvedne“, ale okamžitě mu „zavolá“ zpátky. Na displeji automatu se vzápětí ukáže, jak jste na tom s vaším účtem. Pokud jsou na něm peníze, automat se vás zeptá, jakou službu požadujete. Jakmile si ji vyberete, bude z vašeho účtu odečtena odpovídající částka. Pokud peníze na účtu nebudou, můžete si kredit na místě dobít. Zákazník tak nemá žádné výdaje navíc, zaplatí jen cenu služby.

V současné době se můžete v České republice setkat automaty Alois Dallmayr, vybavené mobilní platbou v pilotním projektu na třech místech v Praze – v Království železnic na Smíchově, v prodejně Hornbach na Černém mostě a v holešovickém Výstavišti.

Od zavedení této novinky uplynulo jen několik dnů a jak se zdá, vzbudila velkou pozornost. Jsem si jist, že právě tudy se bude ubírat budoucnost prodeje. A nejen naší kávy, “ říká René Sion, generální ředitel firmy Alois Dallmayr v České republice. A nejen v České republice, svůj systém si totiž firma Baumann Technologie dala patentovat ve všech zemích Evropské unie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít