„Mobilní“ hypotéka si našla klienty. Banky financují i domky bez čísla popisného - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

„Mobilní“ hypotéka si našla klienty. Banky financují i domky bez čísla popisného

,
„Mobilní“ hypotéka si našla klienty. Banky financují i domky bez čísla popisného
Zdroj: Shutterstock.com

Loni v srpnu začala ČSOB financovat hypotékou mobilní domky i bez čísla popisného, které dosud bylo podmínkou téměř všech hypoték. Některé banky dokázaly individuálně financovat mobilní domy na základě výjimek, ale až Hypoteční banka koncernu ČSOB přišla se specifickou nabídkou zaměřenou na tento typ bydlení.

Můžete bydlet rychle, jednoduše a levně, říká marketingový slogan banky. A cíl zjevně zasáhl: „Měsíčně banka poskytuje desítky těchto hypoték. Jde o specifický segment klientů, kteří si mobilní dům nechávají zhotovovat od specializovaných českých výrobců,“ říká Andrea Vokálová, mluvčí ČSOB.

Na internetu se dají nalézt desítky nabídek takových domků za stovky tisíc korun ve velmi důstojném designu. Na srovnatelné ceny zájemce o klasickou novostavbu stěží dosáhne. Výhodou je také mobilita stavby, i když jí nesmí být příliš. Na maringotku nebo obytnou loď už banka nepůjčí.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce


ČSOB nechce spekulovat, zda je zájem o mobilní domky důsledkem toho, co se děje na nemovitostním trhu, je to ale pravděpodobné. Modulové domy se už na západ od Česka staly svébytnou kategorií, které se seriózně věnují architekti. Jejich nápady, jak postavit co nejlevněji minimalistické bydlení, které by se dalo případně přemístit nebo zvětšit, vyhrávají soutěže.

Návrhy reagují na celospolečenský problém. Nemovitosti podražily tak, že se stávají nedostupnými i pro dobře vydělávající střední vrstvu, nemluvě o těch, kteří do pracovního vlaku teprve naskakují. Tento stav potrvá, pokud se nepodaří nastartovat masivní výstavbu bytů a ty nezlevní. Banky se proto perou o každého klienta, neboť po regulacích úvěrů Českou národní bankou ubylo o čtvrtinu těch, kteří přísnějším pravidlům vyhoví.

Dále čtěte:

V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví. Bankám hrozí miliardové ztráty

Byt na investici? V centru nebo jeho blízkosti, říká Elena Jakubovič

Komentář: Bydlení v Česku řeší hlavně centrální bankéři. Tak to nemůže zůstat

Hypoteční zádrhel: předčasné splácení úvěrů banky připraví o miliardy