Mobilní data táhnou

09. února 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
09. února 2004, 00:00

INTERNET PŘES MOBILNÍ TELEFON ZÍSKÁVÁ STÁLE VĚTŠÍ OBLIBU. POTÉ CO FIRMY EUROTEL A T-MOBILE NABÍDLY NEOMEZENÝ PŘÍSTUP K INTERNETU PŘES MOBIL ZA CENU KOLEM TISÍCE KORUN, ZAČALO MOBILNÍ PŘIPOJENÍ VÁLCOVAT OSTATNÍ ZPŮSOBY KONEKTIVITY NA WEB.Nejvíce klientů s neomezeným přístupem má Eurotel, ke konci loňského roku jich měl 32 000.

INTERNET PŘES MOBILNÍ TELEFON ZÍSKÁVÁ STÁLE VĚTŠÍ OBLIBU. POTÉ CO FIRMY EUROTEL A T-MOBILE NABÍDLY NEOMEZENÝ PŘÍSTUP K INTERNETU PŘES MOBIL ZA CENU KOLEM TISÍCE KORUN, ZAČALO MOBILNÍ PŘIPOJENÍ VÁLCOVAT OSTATNÍ ZPŮSOBY KONEKTIVITY NA WEB.

Nejvíce klientů s neomezeným přístupem má Eurotel, ke konci loňského roku jich měl 32 000. To je téměř stejný počet zákazníků, jakým disponuje největší poskytovatel internetu přes kabelovou televizi UPC. Podle nezávislého měření návštěvnosti českého internetu iAudit je Eurotel devátým největším tuzemským poskytovatelem internetu. Mobilní operátoři navíc svou nabídku podpořili dočasným snížením cen - za 699 Kč bez daně lze z mobilu neomezeně celý měsíc surfovat po síti nebo stahovat e-maily. Pro využití této nižší ceny je ale potřeba ji aktivovat nejpozději do konce března s tím, že do 30. června se bude surfovat za 699 Kč a poté za 999 Kč bez daně. S daní cena činí 852,78 Kč, resp. 1021 Kč. Je však pravděpodobné, že operátoři nabídku prodlouží. Už tak učinili jednou, původně byla totiž platná jen do začátku ledna. Pokud se tak opravdu stane, operátoři o tom budou informovat v průběhu března. Operátor Oskar datové tarify výrazně zlevnil, ovšem neomezený přístup nenabízí. Kladem internetu přes mobilní technologii GPRS je i rychlost - ta se třeba u T-Mobile pohybuje kolem 80 kbps a při ideálních podmínkách stoupá i vysoko nad 100 kbps. U Eurotelu jsou data o něco pomalejší. Přesto pořád dosahuje vyšší rychlosti než například vytáčený internet přes telefonní linku (dialup), jehož rychlost nepřekročí 56 kbps. Podobně digitální linka ISDN dosáhne při běžném použití 64 kbps. S ISDN se dá surfovat i rychlostí 128 kbps, ale takové brouzdání vyjde dvojnásobně draho. Příjemná je určitě i mobilita, kdy se dá k internetu připojit prakticky odkudkoliv na rozdíl od fixního připojení. Neomezený přístup se vztahuje i na používání wapu - zjednodušeného internetu, který je dnes k dispozici téměř v každém mobilním telefonu. a druhou stranu mobilní přenos trpí jistou nespolehlivostí - čím více lidí surfuje z mobilu najednou, tím pomalejší je datový přenos.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít