Mobilizace e-mailů

27. dubna 2009, 11:33 - Ondřej Hergesell
27. dubna 2009, 11:33

Uživatelé Seznamu, Centra, Atlasu, Emailu či Gmailu...

Celý podtitul:
Uživatelé Seznamu, Centra, Atlasu, Emailu či Gmailu mohou používat své mailové účty v mobilu

Pokud se naplní ambiciózní plán lokální pobočky společnosti Nokia, tak by od podzimu letošního roku mělo mít až pět milionů Čechů možnost pracovat ve svých mobilních telefonech s e-mailovými schránkami. Umožní to nová služba s názvem Nokia Messaging, která propojuje e-mailové účty na bezplatných poštovních serverech, takzvaných freemailech, s mobilními telefony této značky. Oproti jiným službám, jež jsou využívány převážně firmami – přičemž nejznámější je zřejmě BlackBerry od společnosti RIM – se Nokia Messaging vyznačuje velmi jednoduchým nastavením a masovostí, kterou chce finská firma oslovit své zákazníky. Na spolupráci se dohodla se světově i lokálně největšími poskytovateli freemailových služeb. Jednoduchost zase skrývá nastavení – pro práci s e-maily v telefonech Nokia totiž stačí do mobilu stáhnout potřebnou aplikaci, nainstalovat ji, zadat mailovou adresu a heslo. Elektronická pošta začne do mobilu „chodit“ stejně jako přichází do schránky na internetu. Samotná práce s aplikací, tedy čtení, psaní, odesílání či hledání mailů pak probíhá podobně jako při práci s e-maily v počítači. Šéf české Nokie Petr Kasa službu označuje jako „blbuvzdornou“, může ji používat i technicky neerudovaný člověk. „Vzhledem k jednoduchosti ovládání a vzhledem k faktu, že je to světově první unifikovaný systém pro práci s e-maily v mobilech, máme velké ambice. Naším cílem je, aby službu Nokia Messaging používalo 70 procent českých uživatelů e-mailových schránek, kteří vlastní mobilní telefon Nokia,“ řekl Kasa týdeníku EURO. „Kouzlo této aplikace vidím v jednoduchosti jejího nastavení a používání. To jí dává předpoklady stát se skutečně masovou záležitostí,“ potvrzuje Ondřej Švihálek, ředitel pro komunitní služby ve firmě Centrum Holdings. Ta kromě jiných provozuje portály Centrum.cz a Atlas.cz.

Pro freemail i pro vlastní doménu V současnosti Nokia Messaging automaticky pracuje s přibližně deseti tisíci různými freemailovými službami, z těch českých aplikace automaticky podporuje spolupráci s těmi nejvyužívanějšími – Seznam.cz, Centrum.cz, Atlas.cz, Email.cz. Vzhledem k tomu, že spousta Čechů využívá i freemailové služby celosvětových poskytovatelů, je důležitý i fakt, že mobilní mail v mobilech Nokia podporují i služby jako Gmail, Hotmail či Yahoo! Mail. „Všem zákazníkům těchto služeb stačí pro využívání Nokia Messagingu znát své uživatelské jméno a heslo. Není třeba zadávat žádné další parametry, které po nich vyžadují jiná e-mailová řešení pro mobily,“ vysvětluje Michal Hyský, jenž má v české pobočce Nokie službu na starost.
Avšak ani uživatelé jiných mailových služeb, například webhostingu na vlastní doméně, nebudou ochuzeni o možnost používat tuto aplikaci. „Jen při instalaci programu budou muset zadat parametry daného serveru pro přijímání a odesílání pošty. Systém je navíc inteligentní, pamatuje si první nastavení pro danou doménu, takže každý další uživatel pošty ze stejného webhostingu pak již nemusí nastavovat nic. Pokud tedy někdo posílá e-maily z domény novakovi.cz, postačí, že parametry serveru nejdříve nastaví pan Novák, a následně paní Nováková i všichni jejich příbuzní již jen do aplikace napíší své jméno a heslo. Žádné další údaje po nich Nokia Messaging nebude žádat,“ dodává Hyský.

Pro pět milionů Čechů Služba je Nokií v současnosti poskytována bezplatně, zákazník však platí svému operátorovi za přenos dat. Pokud využívá některý z datových tarifů, tak již neplatí nic navíc. „Probíhají jednání s mobilními operátory, jak bychom mohli službu nabízet společně v balíčku, tedy mobilní e-mail včetně poplatku za datové přenosy této aplikace,“ říká Kasa. V jaké fázi se debaty nachází, nechce šéf pobočky prozatím konkretizovat. Připouští ale, že cena za Nokia Messaging – včetně datových přenosů – by měla být v řádech desetikorun, aby byla pro uživatele dostatečně atraktivní. „Zpoplatňovat se bude služba jako taková, ne počet e-mailových účtů, které bude zákazník v rámci aplikaci využívat. Těch může mít v jednom mobilu až deset,“ vysvětlil Kasa týdeníku EURO.
Nokia Messaging provozuje přímo Nokia, která pro rozvoj této služby v Rakousku vybudovala centrální serverové centrum, jež komunikuje s poštovními servery partnerských freemailů. „Naše technické centrum e-maily, které posílá uživateli služby do mobilu, zmenšuje, aby do telefonů neputovaly tak objemné zprávy. V některých případech je rozdíl ve velikosti původního a zkomprimovaného e-mailu až desetinásobný. Z našich dosavadních zkušeností během testovacího provozu vyplývá, že průměrný uživatel měsíčně dostane do telefonu maily ve velikosti dva megabajty, což v klasickém mailu představuje zhruba patnáct až dvacet megabajtů dat,“ popisuje Hyský a dodává, že lze nastavit, aby se uživateli do telefonu nestahovaly objemné přílohy. Ty si pak klient může podle potřeby stáhnout následně.
Největší světový výrobce mobilů hodlá v budoucnu aplikaci Nokia Messaging instalovat do naprosté většiny nově prodávaných telefonů, do již využívaných mobilů je možné potřebný software získat ze stránek email.nokia.com. Zde majitelé telefonů také zjistí, zda jejich přístroj již službu podporuje. „Momentálně je mailová služba dostupná pro telefony s operačním systémem Symbian S60, což jsou přístroje s označením začínajícím N a E. Během podzimu letošního roku vytvoříme českou verzi aplikace i pro operační systém S40, díky čemuž bude možné službu využívat na více než 95 procentech telefonů Nokia používaných obyvateli České republiky. To představuje více než polovinu občanů této země,“ uzavírá Kasa.

***

BOX
Co je Nokia Messaging
- Mobilní e-mailová služba pracující na takzvané push funkcionalitě, tedy automatickém zasílání příchozích mailů do mobilního telefonu.
- E-mail dorazí do mobilu ve stejný moment, kdy přijde do klasické poštovní schránky uživatele.
- Z českých poskytovatelů bezplatných e-mailových schránek ji podporují Seznam.cz, Centrum.cz, Atlas.cz a Email.cz.
- Služba je nastavitelná i pro e-mailové účty soukromých domén.
- Serverové centrum Nokie e-maily posílané do mobilů zmenšuje, komprese dosahuje až desetinu původní velikosti. - Služba je v tuto chvíli bezplatná, platí se operátorovi za přenos dat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít