MOBIL = INTERNET + PENÍZE - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

MOBIL = INTERNET + PENÍZE

, Pavel Matocha,
MOBIL = INTERNET + PENÍZE
Zdroj: Euro.cz

Počítačové rozpoznávání hlasu a navigace přes WAP

Jak zvládne počítač rozpoznávat jednotlivá česká slova lidí, jejichž hlas nikdy neslyšel, a není na něj tedy natrénován? Malá pražská firma Check it vytvořila aplikaci pro aktuální kursovní lístek ČNB a aktuální informace o kursech některých akcií z pražské burzy, kterou si každý může vyzkoušet na telefonních číslech (02) 6112 2735, respektive (02) 6112 2239. Počítač na druhé straně linky rozpozná například slovo dolar a sdělí kurs amerického dolaru, stejně jako rozumí povelu Německo, na který řekne kurs marky.
Druhou zajímavou aplikací firmy Check it je navigační systém na bázi WAP – Mapa Prahy 1 (wap.czechit.cz/GWEWap/default.wml). Pokud někdo zabloudí v cen–tru hlavního města a má u sebe mobilní telefon podporující protokol WAP, může se jednoduše připojit na navigační systém, který ho ulici po ulici dovede tam, kam potřebuje.

Krátká historie.
Akciová společnost Check it v dnešní podobě nemá dlouhou historii a dobře demonstruje, jak mohou vznikat konkurenceschopné technologické firmy v České republice. A co je k tomu nezbytně potřeba. Na prvním místě v hierarchii důležitosti je tým lidí, který má novou firmu vytvořit. Musí mít odpovídající vzdělání, předchozí zkušenosti a být důvěryhodný. Důvěryhodnost je klíčová pro jednání s investory z fondů rizikového kapitálu. Mít v týmu osobu s pověstí tuneláře je potom stejně odepisující celý podnikatelský záměr jako mít tým tupounů.
Jádro týmu společnosti Check it přišlo z Německa, kde vyvíjelo dynamické weby pro společnost Webfair. „Viděli jsme, že přijde velký rozvoj mobilní telefonie, jejíž rychlost v Evropě předstihuje klasické připojení k internetu. Navíc na rozdíl od internetu jsou v mobilní telefonii peníze. Uživatelé mobilů jsou na rozdíl od uživatelů internetu zvyklí a ochotní za službu platit. Na tomto poli jsme se rozhodli podnikat. Na podzim 1999 jsme koupili firmu Check it s cílem vytvářet nové kanály ke stávajícím informačním systémům. Umožnit komunikaci s informačními systémy nejen přes počítač, ale i hlasem a WAP. Získali jsme venture kapitál a po několika měsících jsme na Cebitu ve spolupráci s německou pobočkou IBM představili naše komunikační řešení 3NITY, založené na trojím (html, WAP, hlas) přístupu k témuž informačnímu zdroji, říká člen představenstva a ředitel společnosti Jaroslav Čech. Letos firma se šestnácti zaměstnanci očekává obrat mezi 20 a 25 miliony korun a slibuje, že o jejím řešení již v tomto roce hodně uslyší klienti jednoho českého mobilního operátora. Rovněž banky nyní podle Čecha projevují o jejich aplikace zájem.

Systém raket Patriot v mobilech.
Služby, které Check it nabízí, se pochopitelně nestaví na technologické zelené louce. Společnost proto musí detailně sledovat, kam směřuje vývoj, a navazovat spolupráci s jinými úspěšnými firmami. Pro rozpoznávání řeči Check it využívá nástroj ViaVoice vyvinutý výzkumníky IBM a pro navigaci WAP zase používá systém firmy Intergraph, jejíž služeb využívá i americká armáda v raketách Patriot. „Intergraphu se naše nadstavba nad jejich systémem líbila, a tak si od nás nyní objednává demo verzi pro Londýn. Fungovat to bude stejně jako v Praze 1 – uživatel zadá, odkud chce jít kam, a systém mu vygeneruje trasu a postupně ho naviguje, říká Čech.
Navigace přes mobilní telefon ale postupuje dál. Finská společnost Benefon představila na letošním veletrhu Cebit v Hannoveru model mobilního telefonu, který umí komunikovat se systémem GPS. Satelity tohoto systému přesně lokalizují, kde se uživatel mobilního telefonu nachází. S takovým mobilem se již nemůžete ztratit – přístroj vždy hned zjistí, kde se nacházíte.

Komplikace vyšších tónů.
Počítače rozpoznávající lidský hlas si mnohem lépe dokážou poradit s hlubším mužským hlasem než s vysokým ženským. Vyšší tóny se totiž obtížněji vzorkují. A pochopitelně mnohem snadněji porozumí jednotlivým povelům než celým větám. I rozpoznávání přirozené řeči, nejen jednotlivých slov, je ale technicky řešitelné a mnoho týmů po celém světě na tomto problému pracuje. Nejdále je počítačové porozumění angličtině, ale čeština díky výzkumníkům z IBM není daleko. „Technicky to není problém. Víme, jak na to. Až si to někdo objedná a zaplatí, tak během několika měsíců jsme schopni systém pro rozpoznávání českých vět připravit“, tvrdí ředitel výzkumu v české pobočce IBM Jan Šedivý.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze