Mnohé horské hotely a penziony jsou před zimní sezónou na prodej

07. listopadu 2011, 18:39 - Profit, TZ
07. listopadu 2011, 18:39

Horských penzionů a hotelů, které jsou na prodej, v České republice stále přibývá a současnou situaci označují odborníci za výprodej.  Mnozí vlastníci těchto nemovitostí jsou nejaktivnější právě nyní, kdy je takřka přede dveřmi zimní sezóna. 

Foto: Profimedia.cz

Podle zkušeností společnosti Naxos, je o tato ubytovací zařízení přes rozsáhlou nabídku na trhu zájem. Svědčí o tom mimo jiné nedávné úspěšné dražby, v nichž Naxos zpeněžil hotel Bon v Tanvaldu v Jizerských horách, penzion Švestka v Janských lázních v Orlických horách, jejichž majitelé se ocitli v insolvenci, a v konkursu se nacházející hotel Křížový vrch v Jiřetíně pod Jedlovou v Lužických horách.

Majitelé mají zájem prodávat takové nemovitosti po celý rok, ale nyní před blížící se zimou cítí větší šanci na úspěch. Proto finišují, jejich snaha o prodej je intenzivnější a jsou také ochotni nabídnout svá ubytovací zařízení za výhodnou cenu,“ říká obchodní ředitel Naxosu a renomovaný odborník na realitní trh Libor Nevšímal. Tento trend bude podle jeho slov pokračovat až do zahájení lyžařské sezóny.  „Důvody jsou dva. Nový nabyvatel chce stihnout ještě alespoň část hlavní sezóny a současný majitel by se rád vyhnul nákladům spojeným s nadcházející zimou,“ dodává.

O penzion se živě licitovalo   

Přestože se poměrně často objevuje názor, že o horská ubytovací zařízení je malý zájem a že se prodávají nesnadno, podle Libora Nevšímala lze při pečlivé profesionální přípravě transakce zájemce najít. „O penzion Švestka v Janských Lázních se v dražbě utkalo sedm potenciálních investorů, licitace byla velmi živá a vítěz za ni zaplatil 7 300 000 korun, zatímco nejnižší podání bylo 5 200 000 Kč,“ uvádí. Hotel Bon v Tanvaldu s kapacitou 25 pokojů se Naxosu podařilo zpeněžit v dražbě, jíž se zúčastnili čtyři zájemci, za 3 150 000 Kč. Atraktivní byl mimo jiné díky svým dvěma bowlingovým dráhám, blízké sjezdovce ale i tomu, že nedaleko je i velký motokrosový areál. „V databázi nám přibývají i další zájemci, kteří se zatím nestali vítězi některé z dražeb a rádi by horskou nemovitost získali,“ uvádí Nevšímal.

Silvestr – nejlepší start pro nové majitele

Investoři většinou kupují penziony a hotely na horách proto, aby je dále provozovali. Podle Libora Nevšímala je mnohem výhodnější takovou nemovitost koupit než stavět novou, což by vyšlo podstatně dráž, nehledě na to, že kvůli striktním územním limitům jsou možnosti nové výstavby velmi omezené. „Když si někdo nyní pořídí penzion či hotel v dobrém stavu, má šanci, že ještě část sezóny stihne. Čím dříve začne, tím lépe. Zvlášť když se mu to podaří ještě před Silvestrem, který pro něj znamená jistotu dobrého zisku. Přelom roku mu může vynést tolik, co jindy vydělá za měsíc,“ říká a dodává, že lidé v současné době navštěvují české hory pravděpodobně méně často než dříve a návštěvník si může vybírat ze široké nabídky ubytování i o jarních prázdninách, což bylo dříve nemyslitelné. Přesto může být podle jeho slov třeba takový pension ziskový, pokud není náročný na vytápění i na další náklady spojené s provozem a pokud se provozovateli podaří vytvořit si klientelu.

Zpeněžení tak čeká další horská ubytovací zařízení. Naxos mimo jiné chystá na 7. prosince dražbu penzionu Vysocká bouda ve Vysokém nad Jizerou, jehož nejnižší podání bude tři miliony korun, a prodává také horskou chalupu v oblíbeném středisku Bedřichov v Jizerských horách.   

Předmětem přímého prodeje se stane komplexně zrekonstruovaný hotel Vydra v Srní na Šumavě s ubytovací kapacitou 65 lůžek, jehož cena činí 32 100 000 korun, a také na Šumavě je to penzion Jiskra v centru Železné Rudy s ubytováním v 18 pokojích za 8,5 milionu Kč. Naxos realizuje rovněž zpeněžení luxusního sportovního centra s restaurací v Harrachově postavené v roce 2007. Jeho cena představuje 13 900 000 Kč. Prodávají se také horská ubytovací zařízení v Moravskoslezských Beskydech. Jedním z nich je penzion Beskydy za více než 25 milionů korun nacházející se na úpatí Lysé hory v obci Krásná - Visalaje, který nabízí komfortní ubytování až pro 60 osob ve 22 pokojích.  

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít