Mladá demokracie, charaktery a sparťan

07. října 2011, 19:51 - Petr Kolář
07. října 2011, 19:51

Politický diář

Minulý týden se nesl ve znamení oslav narozenin. Zřejmě nejvíc gratulantů blahopřálo bývalému prezidentovi Václavu Havlovi, který slavil pětasedmdesátiny. K záplavě gratulantů se přidal i superguru Věcí veřejných Vít Bárta, který Havlovi doslova napsal: „…dovoluji si mu popřát hodně zdraví a životních sil. Zároveň bych mu chtěl poděkovat za život v demokracii, byť zatím tak nedokonalé – tak mladé.“ Je dobře, že si Bárta v demokracii tak libuje. A že ji průběžně pomáhá „zdokonalovat“ třeba sledováním cukráře Jiřího Štylera – politického aktivisty z Hnutí za Prahu 11, který kritizuje poměry na tamní radnici. Jak upozornila MF Dnes, Bártova bývalá bezpečnostní agentura ABL Štylera při akci s názvem „Pekař“ sledovala ještě v roce 2010, od února až do září. Téhož roku v červnu přitom aktivistu před jeho domem kdosi brutálně skolil na zem elektrickým šokem a pak ho zkopal. Policie nyní zjišťuje, zda spolu Štylerovo sledování a jeho napadení nesouvisejí. Holt demokracie je zatím zřejmě „tak nedokonalá, tak mladá“.

Jedním z pilířů demokracie je soudní systém a respektování verdiktu soudu. Tedy teoreticky. V praxi si s rozsudky politici nakládají, jak uznají za vhodné. Kmotr (dcery Jiřího Paroubka) Petr Benda z Ústeckého kraje například vyhrál u Městského soudu v Praze při s Vítem Bártou. Ten ho ještě jako ministr dopravy obvinil, že skrytě ovládá Ředitelství silnic a dálnic v Ústeckém kraji a prostřednictvím těchto vazeb zajišťoval „ekonomické výhody“ pro ČSSD. Bárta na verdikt reagoval, že „žádný rozsudek nemůže změnit všeobecný názor veřejnosti na charakter osobnosti pana Petra Bendy“. Benda vzápětí opáčil, že „i když se pan Bárta proti tomuto rozsudku odvolá a vyšší soudní instance rozhodne jinak, nemůže to v očích veřejnosti změnit všeobecný názor veřejnosti na charakter jeho osobnosti“. Pozoruhodné. Soudní rozsudky tedy ani nejsou potřeba. Všeobecný názor veřejnosti na charaktery obou pánů je totiž zjevný i bez nich.

Pokud si exministr dopravy Aleš Řebíček chtěl svým angažmá ve fotbalové Slavii skutečně napravit pošramocenou reputaci tak, aby se jednou mohl coby zachránce a mecenáš tradičního fotbalového klubu vrátit zpět do politiky, situace se mu po najmutí „sparťanského srdcaře Franze“ Straky na post trenéra značně komplikuje. „Ze Slavie, hrdého klubu, se stává klub mafiánů, zlodějů, fízlů a v neposlední řadě sparťanů,“ komentovali Řebíčkův počin skalní fanoušci sešívaných, takzvaní ultras. Je přitom zjevné, že „mafiáni, zloději a fízlové“ jim tolik nevadí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít