Mittala se nebojíme, je daleko

24. července 2008, 12:52 - Vadim Fojtík
24. července 2008, 12:52

Nechceme kupovat staré hutě, radši si postavíme nové, tvrdí ruský miliardář

Ocelářský magnát Viktor Filipovič Rašnikov (59) patří již několik let do TOP 20 největších ruských boháčů. Ekonomický časopis Forbes označil ruského podnikatele ve svém žebříčku z letošního května za 73. nejbohatšího člověka planety. Rašnikovovův majetek je odhadován na 10,4 miliardy dolarů. Přitom ještě před třemi lety byl podnikatel ve stejném žebříčku až na 151. pozici a jeho majetek byl odhadován na 3,6 miliardy dolarů. Za strmým postupem je především vysoká světová poptávka po hutních výrobcích, zdárně dokončená restrukturalizace v Rašnikovových firmách a rovněž úspěšná akviziční politika na ruském trhu. A navíc tu jsou dobré vztahy s Kremlem, především s bývalým ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Ruská jednička

Rašnikov ovládá Magnitogorský metalurgický kombinát, 21. největší metalurgickou společnost světa a největší v Rusku. Čistý zisk firmy dosáhl loni 1,8 miliardy dolarů, což je o 400 milionů dolarů více než v roce 2006. Dle posledních odhadů Rašnikov vlastní 87procentní podíl ve zmíněné společnosti, s jejímiž akciemi se obchoduje i na londýnské burze. Prostřednictvím Magnitogorského metalurgického kombinátu ovládá i přes pět procent australského dobyvatele železné rudy, firmy Fortescue Metals. Hodnota tohoto podílu je 400 až 600 milionů dolarů. Rašnikov poskytl rozhovor týdeníku EURO poté, co v Praze podepsal s firmou Alta kontrakt na dodávky související s výstavbou nového železnorudného dolu a přilehlého zpracovatelského kombinátu (viz Z dvouset mega až tři giga).
Z původně vymezených deseti minut se nakonec stala zhruba půlhodinka. „Tak jste mě zdrželi, že jsem si ani nestihl dát české pivo,“ komentoval zdržení ruský podnikatel. Rašnikov, který působí v čele firmy od roku 1996, je i velký hokejový fanoušek. Prostřednictvím svého podniku ovládá přední ruský hokejový klub Metalurg Magnitogorsk. V posledních letech utratil za posily a provoz klubu desítky milionů dolarů. Magnitogorský závod je rovněž akcionářem nové ruské hokejové ligy, obdoby americké NHL. „Jsem členem představenstva této hokejové ligy,“ říká ruský podnikatel. Jak dodal, přes patnáct let je i prezidentem magnitogorského hokejového klubu. „Za tu dobu jsme kromě jiného byli v Rusku třikrát zlatí a dvakrát vyhráli Euroligu. V současné době máme nejlepší hokejový tým za posledních deset let.“

EURO: Jak velké prostředky již Magnitogorský metalurgický kombinát investoval do sponzoringu hokejového klubu?
RAŠNIKOV: Částka byla o něco nižší, než na kolik nás vyjde stavba nového dolu na železnou rudu v Prioskolsku, kde plánujeme investice do výše až tří miliard eur. Letos zveřejníme přesné částky, které se vztahují ke sponzoringu hokeje, protože to požadují předpisy nové ruské ligy.

EURO: Společnost Magnitogorský metalurgický kombinát dokončila několikaletý ozdravný proces, v poslední době začíná investovat velké prostředky do dalšího rozvoje. Plánujete expanzi do střední a západní Evropy?
RAŠNIKOV: Před časem jsme zahájili výstavbu nového hutního kombinátu v Turecku. Závod s plánovanou roční kapacitou přes 2,3 milionu tun bude vyrábět jak válcovaný, tak i pozinkovaný materiál.

EURO: Hodláte expandovat mimo Rusko i formou akvizic vybraných hutních společností?
RAŠNIKOV: Jak jsem již uvedl, momentálně realizujeme projekt na výstavbu nového závodu v Turecku. Tam letos zprovozníme servisní středisko, příští rok závod na výrobu pozinkovaného materiálu a posléze i ostatní provozy. Zmíněnou výstavbu lze označit za první krok firemní expanze mimo Ruskou federaci. A co se týká akvizic nějakých již fungujících podniků, zatím jsme nenašli žádnou takovou společnost, jejíž nákup by se nám vyplatil.

EURO: Z jakého důvodu?
RAŠNIKOV: Magnitogorský metalurgický kombinát se zaměřuje na vysoce ziskovou výrobu, jako jsou krom jiného pozinky, polymery, pásy a válcovaný materiál. Naše marže je velmi dobrá, pohybuje se v rozmezí 28 až 30 procent. Když jsme se podívali na již existující hutnické podniky, tak ty většinou dosahují marže kolem deseti až dvanácti procent, což pro nás není zajímavé. Takže naším cílem není koupit starý, málo ziskový podnik, a poté jej nějakým způsobem dávat dohromady. Rozhodli jsme se jít raději cestou výstavby. Kromě Turecka, kde již nový závod budujeme, předpokládáme, že někdy letos v září až říjnu začneme stavět obdobný podnik v USA ve státu Ohio, který by měl mít roční kapacitu výroby zhruba 1,5 milionu tun oceli.

EURO: Z jakých zdrojů a kde získáváte finance na expanzi?
RAŠNIKOV: Především v Rusku. Financujeme veškeré naše projekty z úvěrů, do investičních projektů jsou zapojena konsorcia významných bank. Všechny tyto projekty jsou pak pojišťovány příslušnými společnostmi. Když je dodavatelem zařízení německá firma, tak je pojištěna svojí domácí společností, podobně je tomu třeba i u italských a rakouských dodavatelů. Rovněž předpokládám, že v souvislosti s kontraktem, který jsme uzavřeli se společností Alta, získáme pojištění u české EGAP. Rád bych ještě zdůraznil, že Magnitogorský metalurgický kombinát nic netají, a i proto získává úvěry bez jakéhokoliv zajištění, bez toho, anïž by musel někde zastavovat své akcie. A rovněž, pokud jste si všiml, také slušně vyděláváme. Jen v roce 2007 dosáhl zisk po zdanění 1,8 miliardy dolarů, což rozhodně není špatné.

EURO: Ovládáte většinový podíl v hutním koncernu, před časem po trhu kolovaly informace, že část svých akcií prodáte, další diskutovanou možností byl úpis nových cenných papírů na burze… RAŠNIKOV: Zatím o žádné z uvedených možností neuvažujeme. Dokud firma nebude dostatečně oceněná, tak nemáme důvod akcie prodávat.

EURO: V době, kdy vzniklo největší světové ocelářské uskupení, ArcelorMittal, předpovídali odborníci na hutnictví další vlnu akvizic. Především v souvislosti s ruskými hutními kombináty se začalo hovořit o jejich větší spolupráci, případně i o možných fúzích. Jak se tyto předpovědi naplnily?
RAŠNIKOV: A proč bychom se měli slučovat, když všechny ruské podniky aktuálně vydělávají mnohem víc? Výdělek na tunu máme vyšší než ArcelorMittal. Tudíž nemáme důvody podnikat nějaké kroky, jako jsou fúze, navíc proč se slučovat, abychom konkurovali, když působíme na různých trzích v různých oblastech. Máme svůj domácí ruský trh, který je stále ještě nenasycen a je na něm dostatečná poptávka, takže nemáme potřebu nějak bojovat nebo soupeřit s touto společností. Vlastně všechny projekty, které jsou v současné době v Rusku realizovány, jsou zaměřeny na výrobu pro potřeby vnitřního trhu. Magnitogorský metalurgický kombinát měl ještě před několika lety odbyt 2,7 milionu tun na domácím ruském trhu. V současné době je to 7,5 milionu tun a každý rok odbyt stoupá o jeden milion tun. Předpokládáme, že v roce 2012 budeme na ruském trhu prodávat 12 milionů tun, takže nemáme potřebu se nějak slučovat a bojovat proti společnosti ArcelorMittal.

EURO: Takže se možné budoucí konkurence firmy ArcelorMittal nebojíte?
RAŠNIKOV: Zmíněná firma to má do Ruska daleko, takže se tam jen tak lehce nedostane. Aspoň to předpokládáme.

EURO: Společnost Alta, se kterou jste podepsal kontrakt na otevření dolu, obchoduje mimo jiné i se železnou rudou. Je součástí smlouvy i opce na dodávky suroviny do České republiky?
RAŠNIKOV: Ve smlouvě takovéto ustanovení není, nicméně nevidím žádný problém, aby část produkce šla na český trh. Bude záležet na tom, jaký objem dodávek budete požadovat.

EURO: Původně se předpokládalo, že otevření nového železnorudného dolu a přilehlého kombinátu na zpracování vytěžené suroviny vyjde na miliardu eur, v posledních měsících se ale hovoří až o třech miliardách… RAŠNIKOV: V podstatě jsme nikdy neuvažovali o částce jedné miliardy eur, ale původně o dvou miliardách. Nyní, když jsme provedli propočty a je vypracovávaná studie proveditelnosti, vidíme, že výdaje spojené s výstavbou kombinátu budou vyšší. Souvisí to především s celosvětovým zdražením stavebních prací, což má vliv na zvyšování ceny zařízení.

EURO: Ekonomové tvrdí, že velké hutnické konglomeráty, které nedisponují dostatečnými vlastními zdroji surovin, především železné rudy a uhlí, již pomalu nejsou schopny čelit konkurenci, protože kvůli vysoké poptávce neseženou dostatečné množství výchozích surovin za rozumnou cenu… RAŠNIKOV: To je dočasný moment. Nyní se zvyšuje zájem a potřeba rudy, uhlí a podobně, je to dáno především prudkým ekonomickým růstem v rozvojových zemích, konkrétně v Číně. Ale věřím, že až se tento boom trošku zpomalí, tak se situace zase srovná a zklidní.

BOX:
Z dvou set mega až tři giga
A je to, mohl si před několika dny oddechnout šéf a spolumajitel společnosti Alta, Vladimír Plašil. Jeho firma podepsala kontrakt za 200 milionů eur s ruským Magnitogorským metalurgickým kombinátem na dodávky zařízení pro nově budovaný železnorudný důl v západním Rusku v Prioskolském nalezišti. Vedení obou firem však předpokládá, že celková hodnota kontraktu na otevření dolu a výstavbu přilehlého zpracovatelského kombinátu na železnou rudu dosáhne až tří miliard eur. Hlavním dodavatelem by přitom měla být právě Alta. Ze spolupráce však mají profitovat i další české firmy. Plašil předpokládá, že ze 40 až 50 procent. To znamená, že tuzemské podniky mohou získat v souvislosti s dodávkou zařízení na nově budovaný důl kontrakty až za 1,5 miliardy eur. „Rámcovou dohodu za 200 milionů eur jsme podepsali proto, abychom mohli začít s přípravnými pracemi a nemuseli čekat do doby, než budeme mít k dispozici veškeré technické zpracování projektu. Předpokládám, že za rok uzavřeme konečné smlouvy na financování a dodávky zařízení,“ upozornil šéf Magnitogorského metalurgického kombinátu Viktor Rašnikov.
„Společná výstavba Prioskolského železnorudného kombinátu je zatím největší investiční akcí, na které se budou české firmy v Rusku podílet,“ konstatoval Plašil. Projekt bude financován konsorciem českých bank a pojištěn společností EGAP.
Projekt na otevření nového železnorudného dolu je největší svého druhu v posledních desetiletích v Evropě. Magnitogorský metalurgický kombinát získal licenci na využití Prioskolského železnorudného naleziště v Bělgorodské oblasti v roce 2006. Podnik počítá s roční produkcí ve výši 25 milionů tun železnorudné suroviny.

Co je firma Magnitogorský metalurgický kombinát
* 21. největší metalurgická společnost na světě
* 1. metalurgická firma v Rusku
* Tržby 8,2 miliardy dolarů v roce 2007
* Čistý zisk 1,8 miliardy dolarů v roce 2007
* Firma disponuje celým výrobním cyklem od zpracování železné rudy přes tavbu oceli až po hutní druhovýrobu
* Koncern ovládá 37 procent ruského trhu s válcovanou ocelí
* 87 procent vlastní předseda dozorčí rady Viktor Rašnikov
* Kapitál firmy činí 14,36 miliardy dolarů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít