Mít tak tolik času jako úředníci

04. června 2007, 00:00 - admin
04. června 2007, 00:00

Brusel schválí potřebné dokumenty do konce května. To ještě před několika dny oznamoval ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Národní strategický referenční rámec (NSRR), jakýsi hlavní manuál českého čerpání fondů, měl být podle jeho vyjádření uzavřen 25. května.

Brusel schválí potřebné dokumenty do konce května. To ještě před několika dny oznamoval ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Národní strategický referenční

rámec (NSRR), jakýsi hlavní manuál českého čerpání fondů, měl být podle jeho vyjádření uzavřen 25. května.

„Lze říci, že dnes došlo k dalšímu pokroku při vyjednávání NSRR tak, aby jednání mohla být ve velmi krátkém časovém horizontu ukončena,“ zmrazil ale úsměv na rtech nedočkavých žadatelů ministr po ukončení jednání. Podnikatelé, zástupci krajů i neziskových organizací tak mohou své projekty opět zastrčit do šuplíků, plné čerpání fondů se odkládá minimálně o měsíc. Řada z nich se tak už reálně začíná obávat toho, že je ubíhající čas donutí zafinancovat si projekty z vlastní kapsy.

Na vině jsou kromě příliš složitého systému 24 operačních programů také problémy s Integrovaným operačním programem IOP. Ten je nezdvořile řečeno jakýmsi „pomníčkem“ Čunkova ministerstva a vytvořen byl hlavně proto, aby i tamní úředníci a politici měli svůj díl evropských peněz k rozhodování.

Není proto zaměřen nějakým specifickým směrem a spíše nahodile řeší směsku různých problémů. Což pochopitelně Brusel příliš rád nevidí. „Česká strana byla Evropskou komisí kvůli vícecílovosti IOP atakována,“ přiznala Lumíra Kafková, vrchní ředitelka sekce pro evropské záležitosti ministerstva. „Zpoždění odnese například Operační program Doprava, kde měly být výzvy vyhlášené od 1. července. Přitom zrovna toto je program, u kterého je velmi nutné otevřít jej co nejdříve s ohledem na výrazně delší dobu realizace projektů na budování dopravní infrastruktury a protože část projektů již čeká pouze na možnost podat žádost. Obdobně je tomu u Regionálních operačních programů a jejich prioritních os zaměřených na dopravu.

Naopak třeba na rychlé vyhlášení výzev v oblasti cestovního ruchu už takový tlak zřejmě nebude, ty se možná posunou i do roku 2008,“ uvádí některé z dopadů problematické situace Martin Krištof ze společnosti Raven Consulting. „V současné době je stěžejní to, jak bude náš vyjednávací tým fungovat, jak se do potřebných úprav opře. Je třeba si uvědomit, že v létě má většina unijních úřadů prázdniny, schválení dokumentů by tak mělo být co nejrychlejší,“ upozorňuje Krištof.

Podle prohlášení ministerstva pro místní rozvoj by nejzazším datem pro uzavření NSRR měl být konec června. V rychlém sledu by pak měly následovat Operační programy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít