Mít tak paměť jako slon!

11. listopadu 2002, 00:00 - Nikoleta Alivojvodič
11. listopadu 2002, 00:00

Mozek je nejvýkonnější, když je pravidelně namáhán Každou sekundu se náš mozek musí vypořádat zhruba s deseti miliony vjemů! Tento přírodní počítač zpracovává vše, co vnímáme prostřednictvím smyslových orgánů, ale i to, co nosíme uvnitř: vlastní dojmy, prožitky, pocity.

Mozek je nejvýkonnější, když je pravidelně namáhán

Každou sekundu se náš mozek musí vypořádat zhruba s deseti miliony vjemů! Tento přírodní počítač zpracovává vše, co vnímáme prostřednictvím smyslových orgánů, ale i to, co nosíme uvnitř: vlastní dojmy, prožitky, pocity. Mnohé z těchto informací si naštěstí pamatovat nemusíme. Jenže zbývá spousta věcí.

A ty si zapamatovat buď musíme, nebo chceme. Ráno zavést děti do školky a připomenout učitelce, ať je nenutí jíst špenát. Honem stihnout pracovní schůzku a soustředit se na důležité body. Pochválit kolegovi úspěšně dokončený projekt. Zavolat zubařce. Vyzvednout sako z čistírny. Naučit se poslední dvě lekce španělštiny. Nakoupit čerstvý chleba k večeři. Někdy je toho jednoduše moc, a pak se stydíme i nenávidíme zároveň, když v návalu povinností zapomeneme na to, na čem nám skutečně záleží - třeba popřát mamince k narozeninám. Udržovat paměť v dobré kondici je stejně důležité jako být tělesně fit. Proto buďte na sebe právem pyšná, pokud si kromě středečního aerobiku najdete chvilku i na malý „trénink“ mozku. Může to být cokoli: zajímavé čtení, nový jazyk, kurz podvojného účetnictví či pravidelné listování denním tiskem. Lidé, kteří nezahálejí a pravidelně rozvíjejí své intelektuální schopnosti, s největší pravděpodobností budou i v pokročilém věku obdařeni vynikající duševní kondicí. Jinými slovy - budou moct hravě rozdávat životní zkušenosti a inspirovat.

Učení je radost!

Malé děti se učí mnohem snáze než dospělí. Jsou zvědavé a tolik toho je fascinuje! Poznávají svět přirozenou a zábavnou formou, která je nijak neobtěžuje a jsou tedy maximálně otevřené novým podnětům. Většina škol bohužel neposkytuje mnoho prostoru pro rozvoj vlastní osobnosti dítěte a stanoví přesné mantinely, co se má a co ne. Učitelé se řídí předepsanými osnovami a zbývá jen málo místa pro představivost. Aktivní žáčci jsou označeni atributem nezvladatelní, musí klidně sedět a raději se neprojevovat. Přehnaný řád a pseudoautorita tlumí jejich zájem o nové poznatky a učení se stává jen nepříjemnou povinností. Pokud i vy budete přistupovat k učení jako k nutnému zlu, spotřebujete minimálně polovinu své disponibilní energie na to, abyste tento stres překonala. Mějte radost z nového poznávání a uvidíte, že i váš mozek zaregistruje příznivé signály a bude pracovat pilněji a pozorněji. Až se příště budete chystat biflovat nová španělská slovíčka, přemýšlejte, jaký má smysl rychle je naházet do mozku. Pravděpodobně žádný, protože je velmi rychle zase zapomenete. Zkuste si raději z toho, co už umíte, utvořit příběh. Představte si, že jste na vzrušující dovolené v Barceloně a zrovna jste se seznámila s někým hodně interesantním. Tvořte ze slov věty a z vět příběhy. Kreslete si v hlavě obrázky a zapojte fantazii. Hrajte si a buďte upřímně šťastná - obohacujete se přece o nové znalosti! Pamatujte, že člověk se mnohem snáze učí tomu, co ho skutečně zajímá.

V jednoduchosti je síla!

Někdy bohužel k snadnému pochopení a zapamatování si přednášky nebo textu nestačí jen pouhý zájem. Existují totiž odborníci a publicisté, kteří vážnost svých slov měří jejich nesrozumitelností. Čím komplikovanější, tím důležitější! Jistě, nemůžeme očekávat od doktora medicíny, že bude přednášku pro pátý ročník lékařské fakulty vést v duchu obecné češtiny. Ale i tam, kde to není zapotřebí, se najdou šikulové, přímo sršící složitými výrazy a komplikovanou větnou skladbou. Pokud budete muset rozlousknout podobně „zakódovaný“ materiál, nezbývá než udělat si stručné výpisky. Zbavte se dlouhých a květnatých vět plných cizích slov a zároveň vypíchněte důležité body. Ve chvíli, kdy si přizpůsobíte text vlastním myšlenkovým pochodům, stane se pro vás mnohem snáze zapamatovatelným. Pravidlo jednoduchosti a srozumitelnosti dodržujte i v okamžiku, kdy připravujete vlastní prezentaci nebo teze jednání. Zvolte si nejdůležitější body, mluvte jasně a k věci. Nezdržujte sebe ani své spolupracovníky tím, že jim budete zdlouhavě vysvětlovat, o co vám jde. Jejich pozornost zákonitě klesne! Také se nesnažte během půl hodiny stihnout nemožné. Čím více informací se budete snažit narvat do krátkého času, tím hůře budou zapamatovatelné. Používejte grafy, kreslete na tabuli nebo promítejte obrázky. Pokud něco přeslechnou uši, existuje velká pravděpodobnost, že si toho všimnou oči. Mějte po ruce vždy dostatek vody - nejen kvůli vyschnutí v ústech, ale i na osvěžení mysli. A nenuťte kolegy sedět dvě hodiny bez přestávky! I vy ji můžete účinně využit. Za zavřenými dveřmi klidně udělejte pár dřepů a protáhněte se - prokrvíte mozek a zvýšíte jeho výkonnost. Naopak se vyhněte kouření a tučným jídlům. Velikým nepřítelem paměti jsou i některé léky na spaní (tzv. hypnotika).

S geniální myšlenkou na papír!

V moderním světě informačních technologií a masových médií působí na lidský mozek přemíra podnětů. Zatímco si náš pradědeček přečetl sotva jedny noviny denně, my stihneme poslouchat i rádio, vyřídit bezpočet telefonních hovorů, mailů, videokonferencí a shlédnout pár televizních pořadů. Přitom máme úplně stejný mozek, jaký měl tenkrát pradědeček. A není divu, že z toho všeho blázníme, jsme přepracované a unavené. Pro zachování zdravého rozumu se musíme naučit informace účinně třídit. To, co je důležité, si zapamatovat, a to, co je nám k ničemu, „vyhodit“. Nemusíme nutně umět nazpaměť seznam dvoutýdenního nákupu ani všechny úkoly na zítřek. Zvláště ve chvíli, kdy se potřebujeme dokonale soustředit, si zasloužíme mít čistou hlavu. Všechny rušivé elementy můžeme jednoduše zlikvidovat tím, že je hodíme na papír. Nepřipravíme se o skvělou myšlenku a k jejímu rozvinutí se budeme moct vrátit, až k tomu nastane vhodná chvíle. Kromě toho, když si svůj okamžitý nápad zapíšeme, dáváme podvědomý signál mozku, že se jím už nemusí zatěžovat, a otevíráme se novým podnětům.

Komu se nelení, tomu se zelení!

Toto známé české přísloví platí i pro paměť. Lidský mozek je nejšťastnější, když je pravidelně namáhán a čím víc ho „cvičíme“, tím lepšími výkony nás odměňuje.Teď si ale představte sebe, jak ležíte na pláži. Slunce, modrá obloha, horký písek a nádherné mořské vlny. Krásné, že? Vy si jen tak hovíte. Sem tam si zaplavete, sem tam se projdete, jíte hodně čerstvého ovoce a zeleniny. Občas si prolistujete bulvár. Nesledujete dokonce ani zprávy, neposloucháte rádio. Řecky stejně neumíte a mobil vám uplaval. Váš mozek odpočívá. Nádherný to ráj, ale co si myslíte, že nastane, až se vrátíte ke svým povinnostem a budete zase muset řídit podnik? Pravděpodobně budete mimo. Tedy - fyzicky naprosto fit a nádherná, jenže zjistíte, že prvních pár dní po příjezdu nejste schopna delšího soustředění a pohotových myšlenkových reakcí. Budete-li namítat, že každý potřebuje občas vypnout, máte svatou pravdu. Jen nevypínejte příliš často a na dlouho. Do kufru na Krétu si s sebou zabalte knížku, kterou si už dlouho toužíte přečíst a pár minut denně zapněte mozek na maximální výkon.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít