Mistry světa v managementu jsou Češi

10. září 2007, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
10. září 2007, 00:00

SOUTĚŽ MANAŽERŮ Kde se v poslední době líhnou nejlepší manažeři světa? V Česku. Přinejmenším podle výsledků prestižní soutěže, které se účastní týmy z 25 států. Jejich úkolem je dovést k rozkvětu fiktivní podnik. Češi si v této neobvyklé hře vedli v posledních letech skvěle a letos se dokonce stali mistry světa.

SOUTĚŽ MANAŽERŮ Kde se v poslední době líhnou nejlepší manažeři světa? V Česku. Přinejmenším podle výsledků prestižní soutěže, které se účastní týmy z 25 států. Jejich úkolem je dovést k rozkvětu fiktivní podnik. Češi si v této neobvyklé hře vedli v posledních letech skvěle a letos se dokonce stali mistry světa.

Pět českých manažerů dostalo do rukou nadnárodní firmu. Na počátku byla hodnota jedné její akcie 60 eurocentů. Úkol zní: zvyšte cenu společnosti! Češi začínají taktizovat. Poslat loď s výrobky za moře? Snížit počet zaměstnanců? Zvýšit prodejní cenu zboží? Hlavně pozor na Číňany.

Po prvním čtvrtletí jde hodnota akcií rychle nahoru. Křivka ceny konkurenčního čínského koncernu ale roste na chlup stejně. A navíc se dopředu tlačí i Poláci. Takže zase zahýbat s cenami, třeba to pomůže.

A tak pořád dokola. Na konci je hodnota firmy řízené českými mozky téměř dvojnásobná oproti začátku, dosahuje úrovně 1,1 eura za akcii. Celé to ve skutečnosti netrvalo víc než pár hodin. Češi čekají na vyhodnocení. Kdo ovládl světový trh? Favorizovaní Číňané jsou nakonec až třetí. A druzí Poláci! „Když to organizátoři ohlásili, zaplavila nás nepopsatelná euforie. V té chvíli nám už bylo jasné, že jsme se stali mistry světa v managementu,“ vypráví člen vítězného týmu Tomáš Maršálek.

VIRTUÁLNÍ MAGNÁTI Z MACAA

Tak v kostce vypadalo letošní světové finále soutěže Global Management Challenge. Český tým za sebou nechal na turnaji v jihoasijském Macau reprezentace 24 dalších států a dosedl na trůn určený pro nejtalentovanější manažery světa.

Netradiční soutěž je otevřena všem manažerům a studentům, kteří chtějí otestovat svou schopnost řídit firmu. „Tým dostane do správy fiktivní společnost a rozhoduje úplně o všem, co souvisí s jejím hospodařením. Od výše platů pro zaměstnance až po to, jaké nakoupí stroje do výroby,“ vysvětluje Alžběta Habalová ze společnosti Recruitment International, která organizuje české národní kolo soutěže.

Celkově tým rozhoduje asi o 80 položkách hospodaření fiktivního podniku. Svá rozhodnutí pak průběžně zadává do počítačového systému, který na základě toho simuluje tržní prostředí. „Vtip je v tom, že trh ovlivňují i akce konkurenčních týmů. Takže si můžete zvolit pro svůj podnik sebelepší taktiku, ale tah konkurence vám pak třeba stejně úplně zhatí plány. Je to tedy přesně jako v reálu,“ říká Maršálek. „Úspěšnost jednotlivých týmů se navíc nevyhodnocuje jen podle růstu ceny akcií. Záleží také na obratu, zisku či dobré pověsti vaší firmy,“ dodává.

MANAŽERSKÁ JEDNOTKA SPECIÁLNÍHO NASAZENÍ

Hru, která si ve světě získala od svého spuštění v roce 1980 velkou oblibu i prestiž, zaštiťuje portugalská společnost SDG. V Česku se soutěž objevila poprvé před sedmi lety, dnes se jí účastní již na 200 tuzemských týmů. Ty během podzimu a zimy soupeří mezi sebou. Tým, který zvítězí v národním finále, pak reprezentuje Českou republiku na mistrovství světa.

Skupinu, která letos celosvětový turnaj vyhrála, tvoří pětice mladých lidí, kteří se i v reálu pohybují ve světě byznysu. Vedle Tomáše Maršálka je to také Pavel Kunc, Ondřej Pernica a sourozenci Ladislav a Lenka Královi. Tým si dal název Specnaz. „To je podle ruských jednotek speciálního nasazení,“ vysvětluje s úsměvem Pavel Kunc, snad v narážce na vyhlášenou tvrdost a profesionalitu ruského ozbrojeného komanda. Úspěch manažerského Specnazu přitom zřejmě nebyl náhodný. „Skupina vznikla spojením dvou zkušených týmů, které již dřív v této soutěži bodovaly,“ podotýká Kunc.

Na světovém finále měl elitní tým nicméně velmi silnou konkurenci. „Zatrnulo nám už při losování semifinálové skupiny. Hned jako první nám totiž vylosovali Číňany. A ti jsou vždy velkými favority. Z posledních deseti světových šampionátů jich sedm vyhráli. Pak jsme dostali do skupiny ještě navíc Hongkong, takže vlastně další Číňany. Přitom do finále postoupují jen dva týmy,“ vypráví Kunc.

„Číňané mají kolektivního ducha, což se u této hry dost projeví. Pro tuto soutěž mají také velkou podporu na svých univerzitách,“ připomíná Maršálek důvody, proč jsou Číňané v manažerské hře stejně obávanými obchodními soupeři jako v reálném světě. Čeští reprezentanti je ale nakonec dokázali opakovaně porazit v semifinálovém i finálovém turnaji, stejně jako silné soupeře z Polska.

DĚLÁ U NÁS MISTR SVĚTA

Získání světového titulu s sebou nese „jen“ prestiž. Hodnotné věcné ceny ale zajistilo vítězům paradoxně národní finále. „Souhrnná hodnota cen přesáhla milion korun. Krom jiného získali vítězové například zdarma studium na titul MBA,“ uvádí Alžběta Habalová.

To, že ověřili své mimořádné manažerské nadání, ale také zvedlo cenu mladých mistrů světa na trhu práce. „Už jsem dostal jednu velmi zajímavou nabídku. V současnosti ale pracuji ve finančním oddělení společnosti ČEZ a zatím místo měnit nehodlám,“ uvádí například Pavel Kunc. „U nás byla zase určitá vnitropodniková sláva. Firma ocenila, že ji dobře reprezentuji navenek,“ říká Maršálek, který pracuje ve společnosti PricewaterhouseCoopers. Podle něj nyní začne být o „manažerskou ligu“ velký zájem. „To je jako ve sportu. O některých disciplínách skoro nevíte, že existují, dokud nějaký český reprezentant nevyhraje olympiádu. Pak se o ten sport najednou všichni začnou zajímat.“

I Alžběta Habalová proto předpokládá, že do následujícího ročníku se přihlásí velký počet nových týmů. „V současné době probíhá registrace, první kolo dalšího národního ročníku začne v listopadu. Světové finále bude příští rok v dubnu hostit rumunská Bukurešť,“ dodává Habalová. Na tom ale už určitě budou chybět letošní šampióni z Macaa. „Rozhodli jsme se, že se už nebudeme znovu do soutěže přihlašovat. Jednak již vlastně nemáme výzvu, jednak by to nebylo moc fér. Chceme dát šanci zase jiným týmům,“ uzavírá Pavel Kunc.

JAK A ZA KOLIK DO SOUTĚŽE

Vstup do soutěže Global Management Challenge není věkově omezen. Nejlákavější je ovšem tato hra pro studenty. Ti mají totiž díky sponzorům garantovánu účast zdarma. Ostatní zájemci musejí zaplatit registrační poplatek, který je 40 tisíc korun za jeden tým. Ten se skládá ze tří až pěti účastníků. Do nadcházejícího ročníku je možné se zaregistrovat do 31. října. Ve světě už prošlo soutěží na 350 tisíc lidí. Češi již jednou světový titul vyhráli. A to v Paříži hned v roce 2001, kdy se soutěže účastnili vůbec poprvé. I v následujících letech zaznamenaly české týmy dobrá umístění v první pětce nejlepších. Další informace o soutěži naleznete na www.czechgmc.cz.

ve spolupráci s deníkem Metro

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít