Mistr obchodního seznamování - Euro.cz

Přihlášení

Mistr obchodního seznamování

, Petr Švihel,
Mistr obchodního seznamování

Pokud jde o vytváření osobní sítě kontaktů neboli networking, rozlišuje Lenka Schánová čtyři typy. První si svoji síť zručně buduje, je schopný z ní těžit a zároveň chápe, že je třeba svým kontaktům i pomáhat. Druhý typ těží, ale nepomáhá. Třetí síť kontaktů má, ale neumí s ní pracovat. Posledním typem jsou lidé, kteří udržují kontakt jen s několika málo známými a v interakci s okolím mají zábrany.

Nejen pro poslední zmiňovanou skupinu introvertů jsou zde služby, které Lenka Schánová nabízí. Společnost pojmenovaná jednoduše podle jejího příjmení totiž pomáhá podnikatelům, manažerům, pracovníkům i studentům v komunikaci s ostatními, tak aby pro ně setkání s lidmi přinesla přidanou hodnotu. Například obchodní příležitosti či práci. Zní to podivně?
„Ať chceme, nebo nechceme, věci jdou snadněji díky kontaktům. Dostanete se k zajímavým byznys dealům, k neinzerovaným nabídkám práce nebo k informacím, které vaše konkurence nemá,“ vysvětluje princip své práce Lenka Schánová.

Prolomit ledy

Své klienty učí, jak na různých akcích oslovovat neznámé, na co je dobré se ptát a jak se představit. Zní to triviálně, ale pokud dokáže člověk dobře zformulovat, čím se živí, zvyšuje si tím šanci, že si na něj lidé vzpomenou. A ve výsledku to může znamenat zásadní obrat.
„Nejideálním je nikdy netlačit na pilu. První si musíte vytvořit dobrý vztah či kontakt s daným člověkem. Říci mu, čím se zabýváte. Vyslechnout si jeho. A uzavřít rozhovor s tím, aby měla druhá strana pocit, že kdykoli bude potřebovat, může se na vás obrátit,“ odhaluje jednu ze svých zásad Lenka Schánová.
Její rady dávají smysl. Podnikatelům dále doporučuje, aby na konferencích měnili během přestávek místa. Proč? Narazí tak na více lidí a zvýší pravděpodobnost, že nový kontakt bude užitečný. Nevíte, na co se neznámého člověka, který sedí vedle vás, zeptat? Není třeba hledat něco chytrého. Stačí se zeptat, co říkal na poslední prezentaci. Druhý ocení, že jste udělal první krok. Je během přednášek prostor na dotazy? Dodejte si odvahu a využijte toho i k vlastní reklamě. Stoupněte si, představte se, vysvětlete, čím se zabýváte, a zeptejte se na něco. Ostatní lidé se o vás dovědí, a pokud někoho zaujmete, rád si s vámi popovídá. Že to funguje, dokládá i tento text. Přesně takto totiž autora zaujala Lenka Schánová na jednom podnikatelském večeru.

Lenka Schánová
Vystudovala The University of Northern Virginia in Prague a následně pokračovala v Londýně na The University of East London. Poté studovala v Bostonu a Bruselu. Od roku 2011 se aktivně věnuje networkingu.

Lenka Schánová se nesoustředí jen na poradenství, sama pořádá své vlastní networkingové akce a pomáhá i dalším s organizací. Cíl je jednoduchý: aby se co nejvíce lidí navzájem poznalo. Pro každou akci má promyšlenou specifickou strukturu. Například organizovaná část networkingu probíhá dvě hodiny a je rozdělená na čtyři kola. Účastníci jsou rozesazeni ke stolům a v každém kole mění své místo, aby poznali co nejvíce lidí. V prvním kole má každý jednu minutu na to, aby se představil a popsal, čím se živí. Ve druhém kole popíšou účastníci svoji kariéru, jak začínali a kam směřují. V dalším kolem vysvětlí, proč jsou na networkingu, například jaké kontakty hledají. Poslední kolo je věnováno soukromé stránce.
Schánová se věnuje také networkingu na míru – konkrétně vytvoření skupiny lidí, kteří sdílejí jednu vášeň – vášeň pro investice. Tento projekt se jmenuje Schanova Investment. Jde o sdílení investičních zkušeností, nalezení odpovědí na investiční dotazy a hlavně o seznámení s lidmi, kteří vaši vášeň sdílejí. V návaznosti na tento projekt vznikla i První česká investiční konference, která proběhne 7. a 8. listopadu v Praze. Je zde prostor se seznámit s předními investičními odborníky, jakou jsou například Ján Hájek z IS Česká spořitelna, Daniel Gladiš ze společnosti Vltava Fund nebo Patrick Vyroubal z ČSOB Asset Managementu.

Získávat kontakty může být příjemné

Lenka Schánová se k networkingu propracovala postupně.
„Dříve jsem bývala těžký introvert. Seznamování pro mě bylo noční můrou. Zkušenosti v cizině mi ale ukázaly, že seznamování není nic, co by bolelo. Zvláště, pokud jste zvědaví, jaký příběh se skrývá za daným člověkem, se kterým se seznamujete,“ říká.
Sama po střední škole odjela do Austrálie, kde studovala v Sydney. V novém prostředí si musela najít známé. Postupně pak stejnou zkušeností prošla i v dalších zemích, kde studovala a pracovala: v Bruselu, v Londýně a ve Spojených státech. Pokaždé znovu se seznamovala s lidmi, až v tom získala dostatečnou praxi. Po návratu do České republiky se účastnila podnikatelských snídaní, na kterých jde opět o navazování kontaktů, a začala si uvědomovat, kolik chyb lidé při seznamování nevědomky dělají.

Diskuze