Mistr Dvořák

06. prosince 2007, 18:13 - Petra Pelantová
06. prosince 2007, 18:13

Přimět úřady ke shovívavosti se povede málokomu

Jak lze legálně neplatit daně? Jednoduše, stačí mít známé na tom správném místě. Čechy o tom letos přesvědčil hoteliér a dlouholetý známý šéfa ČSSD Jiřího Paroubka Vlastimil Dvořák. Bohuslav Sobotka mu totiž ještě coby ministr financí loni v létě, těsně předtím, než odešel z úřadu, odpustil daň včetně vyměřeného penále ve výši 26 milionů korun. Sobotka se ale brání jakýmkoli nařčením, že by využil své funkce a pomohl příteli Jiřího Paroubka. Tvrdí, že k odpuštění byly důvody. Jaké, to ale nechce říct s tím, že je vázán mlčenlivostí a že stejně jen potvrdil stanovisko komise, která měla posouzení žádosti na starost.

Prominout daň? Jen výjimečně.

Úplně odpustit daň lze jen z jediného důvodu, který uvádí zákon o správě daní a poplatků. A to tehdy, pokud je nesrovnalost v zákoně. Penále pak ministerstvo může odpustit z důvodu tvrdosti. Pokud jde o nedoplatky, ty lze prominout, jen „byla-li by jeho vymáháním vážně ohrožena výživa daňového dlužníka nebo osob na jeho výživu odkázaných“. Kromě zákonných důvodů může promíjet daně ministerstvo financí formou vyhlášky, a to ve výjimečných situacích, kterými jsou třeba živelní pohromy.
Samotná Dvořákova daň činila 12,5 milionu korun, zbylých téměř čtrnáct milionů bylo penále. Přímo k ministrovi se dostanou jenom žádosti o daňovou amnestii, které se týkají částky nad sedm milionů korun. Nižší odpustky posuzuje náměstek, případně vrchní ředitel daňové správy. „Žádostí o odpuštění částek nad deset milionů bylo, odhaduji, patnáct dvacet do měsíce,“ vzpomíná Dana Trezziová, která v minulosti působila jako Sobotkova náměstkyně pro daně. „Případu odpuštěných daní bylo hodně málo,“ říká Trezziová, ale Sobotku brání, „ministr jen stvrzuje rozhodnutí komise. Právě na ní je posoudit, zda je k odpuštění důvod. Téměř si nepamatuji případ, že bychom ministr nebo já rozhodli jinak než komise.“

Odpustky a dotace.

Úředníci dokonce nechtějí zveřejnit ani údaje, kolik se ročně v Česku odpustí na daních. I na to se vztahuje mlčenlivost, říkají. O co tedy v Dvořákově případu šlo, se lze jen dohadovat. Novináři zjistili, že sporná daň se týká rekonstrukce jednoho z jeho hotelů. Dvořák totiž v daňovém přiznání uvedl, že šlo o opravu. Tu lze zahrnout do nákladů, čímž se sníží základ daně. Jenže úředníci to považovali za technické zhodnocení, které ale do nákladů dát nelze, a zpětně Dvořákovi spočetli daň. Hoteliér nelenil a vynaložil veškeré úsilí, aby úředníky přesvědčil, že šlo o opravu. Přesvědčil o tom i Sobotku. Nešlo přitom o jediný Dvořákův úspěch. Podařilo se mu na ministerstvu pro místní rozvoj získat milionové dotace na podporu svého podnikání.

Mistr daní.

Reakce daňových poradců vystihuje názor daňové kanceláře, která ale nechtěla uvést své jméno. „Léta se pro klienty snažíme, aby jim odpustili alespoň penále. Nikdy se nám ale nepodařilo nikoho přesvědčit a neodpustili nám ani haléř. A to si myslíme, že jsme měli v řadě případů neprůstřelné důkazy,“ tvrdí šéf kanceláře. „Pan Dvořák je mistr, že se mu to podařilo,“ dodal.
Za Sobotku se postavil i současný ministr financí Miroslav Kalousek, který si prý celý případ nastudoval. „Kdybych byl na jeho místě, určitě bych rozhodl úplně stejně,“ uvedl Kalousek. Ani on ale nechce uvést detaily.
O kauze, na kterou jako první upozornil časopis Týden, se nechce mluvit ani Jiřímu Paroubkovi. Dvořák prý není jeho přítel, ale „jen“ známý. Jejich těsné vztahy jsou však veřejně známé. Minulý měsíc uspořádal Dvořák pro šéfa ČSSD ve svém hotelu Esplanade svatbu s tlumočnicí Petrou Kováčovou. Hoteliér rovněž poskytl prostory pro křest Paroubkovy knihy Minuty s Jiřím Paroubkem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít