Mission possible

26. listopadu 2010, 13:16 - Jan Hrbáček
26. listopadu 2010, 13:16

Aktivity Mirka Topolánka

Cestující v business class mají v poslední době možnost potkávat na svých cestách expremiéra Mirka Topolánka. Ministerstvo zahraničních věcí s ním totiž prodloužilo smlouvu o provedení práce, o které týdeník EURO před časem informoval (EURO 43/2010). Někdejší ministerský předseda, kandidát na post výkonného ředitele Mezinárodní energetické agentury (IEA) a čilý lobbista, měl původně dohodu o provedení práce za jednu korunu do konce října, jeho honorář se už ale „vyšplhal“ na korun 350.
„Dohoda byla prodloužena 1. listopadu do 31. prosince, další prodloužení neočekáváme. Ministerstvo dosud zaplatilo v souvislosti s nominací Mirka Topolánka deset tisíc korun s tím, že další čerpání ve výši cca 120 tisíc korun očekáváme v souvislosti s jeho cestou do USA. Jednání tam proběhla na ministerstvu pro energetiku a ministerstvu zahraničí. Prezentace se uskutečnila také v Brookings Institute,“ odpověděl na dotazy týdeníku EURO, jak to vypadá s Topolánkovým angažmá, Černínský palác. Původně však měly náklady na americkou cestu činit 33 tisíc korun.
Mirek Topolánek se ke svému pracovnímu poměru k ministerstvu zahraničí nechce vyjadřovat, týdeníku EURO v SMS vzkázal, že s novináři nekomunikuje, neb není instituce ani veřejná osoba. Institucí sice není, ale veřejnou osobou ano – s přihlédnutím na jeho kandidaturu do Mezinárodní energetické agentury. Výhod diplomatického pasu, který má do konce roku mít, může využívat i při svých privátních aktivitách. Topolánek už připustil, že pracuje pro společnost VAE Controls, pro kterou zařizuje zakázky především na východ od českých hranic. Kromě toho lobbuje v Kazachstánu za slovenskou firmu CTY Group. Informace, které se před časem pokoušel týdeník EURO ověřit, potvrdila MF Dnes. Deník napsal, že společnosti slovenských miliardářů Juraje Kamaráse a Ladislava Krajňáka pomáhá k zakázkám v ropném průmyslu. „Hodí se nám jeho kontakty a styky,“ přiznal Kamarás. A asi nejen styky, ale i možnost jednání na nejvyšší úrovni, kterou Topolánkovi umožňuje držení diplomatického pasu.
CTY Group vešla v Česku ve známost především tím, že je spolumajitelem pozemků pod stadionem pražských Bohemians. Do skupiny patří i Modřanská potrubní, jež dodává zařízení pro uhelné i jaderné elektrárny, TOS Čelákovice, CTY Development a Barvy a laky. O místo výkonného ředitele v Mezinárodní energetické agentuře, na které Mirek Topolánek aspiruje, má zájem i nizozemská ministryně hospodářství Maria van der Hoevenová.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít